Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (09/28/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

September 29, 2019

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville, Alabama

Guardian Dogs

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Zbz's Olaf De La Cocaina, James Hood

Great Dane, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Moonriver's Crown Jewel, Leah La Grone

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Dogo Argentino, Zbz's Olaf De La Cocaina
2nd) Great Dane, Moonriver's Crown Jewel
3rd) Olde English Bulldogge, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Dr. Kathryn L Baxter
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Dr. Kathryn L Baxter
Adult Male BM GRCH'PR'Penn's Nite Time Rackett Maker, Belinda Penn
Adult Female BF BOW WCH GRCH'PR'Livin Watersunnywithasideofred, Noah Clark
CH BOB Invalid Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Dr. Kathryn L Baxter
1st) Redbone Coonhound, 'PR'Rocky Hollow Rocket
2nd) Dachshund, Listed Entry

Gun Dogs

Ns Duck Tolling Retriever, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Kd's Ripple In Time, Dee A Nichols
Female Puppy BF BOW BOB Kd's Time To Raine, Darcy Gassen
CH CH Kd's Race To Talladega, Teresa A Keever, Dee A Nichols

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Ns Duck Tolling Retriever, Kd's Time To Raine

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOW Dawsonhollow Primetime Chisum, Jean C Rothe
Adult Female BF CH Warrior River Maleficent, Kayla Cooper
CH GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe
GRCH BOB GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Female RBF Countess Izabella Rosslyn, Lynn Popwell
BHF BF BOB Lady Arya Stark Of Winterfell, Lynn Popwell

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Candescent Master Of Illusion, Kimberly Hazelet

White Shepherd, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy Invalid Entry
Adult Female BF BOW CH Hall's Athena Goddess Of The Ws, Cari Hall
CH BOB CH Hall's Scarlett A One To Remember SPOT-ON, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) White Shepherd, CH Hall's Scarlett A One To Remember SPOT-ON
3rd) Shetland Sheepdog, CH Candescent Master Of Illusion
4th) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Goodasitgets

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Dr. Kathryn L Baxter
Jr. Female BF BOB CH Aiyana & Plk's Project X-23, Carly Kramer

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge Dr. Kathryn L Baxter
Male Puppy BM Aspen's Dream Weaver, Deborah Botruff
Female Puppy BF BOW Fullmoon Ain't Whistlin Dixie, Kaye Stevenson
CH BOB GRCH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Emergency Replacement
Jr. Male BM BOW BOB Fritzfox I Shot The Sheriff, Dee A Nichols
Female Puppy BF 'PR'Fritzfox Rainy Day In June, Dee A Nichols

Terrier Group Winners
Judge: Emergency Replacement
1st) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham
2nd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Aiyana & Plk's Project X-23
4th) Toy Fox Terrier, Fritzfox I Shot The Sheriff

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF Dkk/Scp's Anthem, Monica Robinson
CH BOB CH Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales

Chihuahua, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Okatoma's Fly Me To The Moon, Cindy Roberts

Dalmatian, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB CH Windstar's Matrix Is Reloaded, Hannah Boggus

French Bulldog, 2 Entries
Judge Dr. Kathryn L Baxter
Male Puppy BM Qots Jumpout Boy Aka Sicko, James Hood
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Dr. Kathryn L Baxter
1st) Chihuahua, CH Okatoma's Fly Me To The Moon
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Dalmatian, CH Windstar's Matrix Is Reloaded
4th) American Bully, CH Csb's Thanos Of Titan

BIS Redbone Coonhound, 'PR'Rocky Hollow Rocket, Kayla Cooper
RBIS Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

View Event >