Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (09/28/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

September 28, 2019

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville, Alabama

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge John T Rogers
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF CH Marbendale's Xena's Onyx Ring, Beverly Miller, Christine Churchwell

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge John T Rogers
Male Puppy BM BOB Zbz's Olaf De La Cocaina, James Hood

Great Dane, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Moonriver's Crown Jewel, Leah La Grone

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Mff Dream Catcher's Talisman, Melanie Cardell

Guardian Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Standard Schnauzer, Mff Dream Catcher's Talisman
3rd) Great Dane, Moonriver's Crown Jewel
4th) Olde English Bulldogge, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
CH BOB CH CGRCH'PR'Deepsouth Tailgates N Tanlines, Madison Fancher
RCH CH CCH'PR'Deep South Minnie Pearl, Danny Fancher, Madison Fancher

Dachshund, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Adult Male BM GRCH'PR'Penn's Nite Time Rackett Maker, Belinda Penn
Adult Female BF BOW BOB WCH GRCH'PR'Livin Watersunnywithasideofred, Noah Clark

Scenthound Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Redbone Coonhound, WCH GRCH'PR'Livin Watersunnywithasideofred
2nd) American B & T Coonhound, CH CGRCH'PR'Deepsouth Tailgates N Tanlines
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Female BF BOB Filmmakers Lion Eyes, Ashley Stewart

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Rhodesian Ridgeback, Filmmakers Lion Eyes

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge John T Rogers
BHF BF BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 4 Entries
Judge John T Rogers
Male Puppy BM Kd's Ripple In Time, Dee A Nichols
Female Puppy RBF Kd's Time To Raine, Darcy Gassen
Adult Female BF BOW BOB CH UJJ Kd's Picture Perfect, Dee A Nichols
CH CH Kd's Race To Talladega, Teresa A Keever, Dee A Nichols

Standard Poodle, 1 Entry
Judge John T Rogers
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, CH UJJ Kd's Picture Perfect

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge John T Rogers
Adult Male BM URO1 Blueline Tactical Adv V Hendon SPOT-ON, Renee Hawkins
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge John T Rogers
Jr. Male BM Dawsonhollow Primetime Chisum, Jean C Rothe
Adult Female BF BOW BOB CH Warrior River Maleficent, Kayla Cooper
CH GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe
GRCH GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge John T Rogers
Adult Female BF BOB Countess Izabella Rosslyn, Lynn Popwell
BHF RBF Lady Arya Stark Of Winterfell, Lynn Popwell

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge John T Rogers
CH BOB CH Candescent Master Of Illusion, Kimberly Hazelet

White Shepherd, 3 Entries
Judge John T Rogers
Male Puppy Invalid Entry
Adult Female BF BOW CH Hall's Athena Goddess Of The Ws, Cari Hall
CH BOB CH Hall's Scarlett A One To Remember SPOT-ON, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, CH Candescent Master Of Illusion
3rd) White Shepherd, CH Hall's Scarlett A One To Remember SPOT-ON
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH Warrior River Maleficent

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOW BOB CH Csb's Enuf Tennessee Whiskey, Luis Morales
Jr. Female BF CH Aiyana & Plk's Project X-23, Carly Kramer

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
CH BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge Eleanor H Main
Female Puppy BF BOB Fullmoon Ain't Whistlin Dixie, Kaye Stevenson
Jr. Female RBF CH'PR'Aspen's Superstition, Deborah Botruff
CH GRCH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart
RCH CH'PR'4shaw Lil Country Girl @ Ahk, Kaye C Stevenson

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM Fritzfox I Shot The Sheriff, Dee A Nichols
Female Puppy BF BOW BOB 'PR'Fritzfox Rainy Day In June, Dee A Nichols

Terrier Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, Fullmoon Ain't Whistlin Dixie
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Csb's Enuf Tennessee Whiskey
4th) Toy Fox Terrier, 'PR'Fritzfox Rainy Day In June

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge John T Rogers
Jr. Male BM BOW BOB CH Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales
Jr. Female BF Bmb Get At Me Aka Bet, James Hood

Chihuahua, 1 Entry
Judge John T Rogers
CH BOB CH Okatoma's Fly Me To The Moon, Cindy Roberts

Dalmatian, 1 Entry
Judge John T Rogers
Adult Male BM BOB CH Windstar's Matrix Is Reloaded, Hannah Boggus

French Bulldog, 1 Entry
Judge John T Rogers
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) American Bully, CH Csb's Thanos Of Titan
2nd) Dalmatian, CH Windstar's Matrix Is Reloaded
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) Chihuahua, CH Okatoma's Fly Me To The Moon

BIS German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin
RBIS Redbone Coonhound, WCH GRCH'PR'Livin Watersunnywithasideofred, Noah Clark

View Event >