Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Southeast Texas American Eskimo Dog Club (09/21/2019) / Conformation - Sunday Show 2

September 22, 2019

Hosted By: Southeast Texas American Eskimo Dog Club

Location: Selma, Texas

Guardian Dogs

Caucasian Ovcharka Entries
Judge John F Booth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB Rhapsody's Saffron, Irina Sasu Pernoll
RBF 'PR'Daystar's One Tuff Lucky Lucy Cayla Wallwork

Dogo Argentino, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female Invalid Entry
CH BOB CH Rds Hunters-argentina Ragnar, Ricky Dwayne Shanafelt

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge John F Booth
Female Puppy BF Vendetta De Akiva K9, Kassidy Collier
CH BOB CH Sicario De Akiva K9, Kassidy Collier
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Kat

Rottweiler, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Odin Vom Drachenheim, Aubree Erickson

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Perro De Presa Canario, CH Sicario De Akiva K9
2nd) Dogo Argentino, CH Rds Hunters-argentina Ragnar
3rd) Rottweiler, Odin Vom Drachenheim
4th) Doberman Pinscher, Rhapsody's Saffron

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 3 Entries
Judge John F Booth
GRCH BOB UWP URO2 EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Youwarou Wa N' Tafouk, Alberta Evans, R Winn Conaway

Silken Windhound, 8 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM 'PR'Attaway-kinobi Tango, Jan Decker
Open Female BF BOW Kristull Cashmere, Francie Stull
CH CH'PR'Taracrest Tatianna Faire@gafer, Susan M Collorafi, Susan Brasel
RCH URO1 CH'PR'Allagante Summersspirit Ablaze, Donna Murphy
GRCH BOB EGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Whippet, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB Nickeroos Bf @ Tiffany's Shc, Susan Collorafi

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Azawakh, UWP URO2 EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT
2nd) Silken Windhound, EGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
3rd) Whippet, Nickeroos Bf @ Tiffany's Shc

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Female BF BOB Bluebonnets Delilah, Terry Massey

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge John F Booth
GRCH BOB RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge John F Booth
Open Male BM BOW BOB CH URO2 Doubleplay's Chester D, Christy S Dietert
Female Puppy BF URO1 Dublin's Brook At Chestnut Hill, Linda Gantz

Standard Poodle, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Open Female RBF Crystal Creek's Ashes Of Eden, Mahala Furman

Standard Poodle M/C, 11 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Cc Return Of The Darkside, Shayla Alexander
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH GRCH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RCH Listed Entry
GRCH EGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RBM Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) German Shorthaired Pntr, RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Barbet, Bluebonnets Delilah
4th) Labrador Retriever, CH URO2 Doubleplay's Chester D

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge John F Booth
CH CH Stardust Angel In The Morning, Susan De La Paz, Laurie Boles
GRCH BOB GRCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom, Susan De La Paz

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Booth
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Female BF BOB Rollthedice Yer Durn Tootin, Mari Bailey-villanueva

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy RBM Poisetears Have Healing Powers, Anneka Mikel Dahle, Karen L Dahle, Aubrie L Dahle
Jr. Male BM BOW BOB Dahle's Journey To The Past, Karen Lynn Dahle, Anneka Mikel Dahle
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Baker's Real Justice, Judith F Baker
RBF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB CH H-o-t C'est La Vie Charmee, Melba Wooldridge

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge John F Booth
CH CH Imperial The Rover, Patricia Runge, James Kuhn
GRCH BOB GRCH Imperial Fighting Tigers, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Australian Shepherd, Dahle's Journey To The Past
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Imperial Fighting Tigers
3rd) La Catahoula Leopard Dog, CH H-o-t C'est La Vie Charmee
4th) Australian Cattle Dog, Rollthedice Yer Durn Tootin

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB UNJ CA UWPCH GRCH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito

Rat Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Angel Flight's Amelia Pond, Mary Angel, Amanda Angel
Open Female RBFV RBF CH Gg It's Complicated @ Af, Mary Angel, Amanda Angel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ellie

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB URO1 CH L-belle's Mischief Managed, Kirsten Salvito

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) American Pit Bull Terrier, UNJ CA UWPCH GRCH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
2nd) Staffordshire Bullterrier, URO1 CH L-belle's Mischief Managed
3rd) Rat Terrier, Angel Flight's Amelia Pond

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Dorian Gray Walker, Natalie Arreguin, Milton Jacob Vincik, Danah Ferguson

Dalmatian, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB Purecntry's Enchanteddirtydancing, Sharon Roy

English Bulldog Entries
Judge John F Booth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Teshmucker

French Bulldog, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Annies Little Kernda@xtreme, Alberta Evans-conaway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Male Invalid Entry

Poodle, 2 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
CH CH Kassels Buddyholly@mystiquekastle, Doug Matney, Louann Smith, Debra L Smith

Poodle M/C, 2 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Kassels Patsy Mystique Kastle, Doug Matney, Louann Smith, Debra L Smith
CH BOB CH Mystique Kastle Parti Paige, Douglas Matney, Louann J Smith

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Dalmatian, Purecntry's Enchanteddirtydancing
3rd) Poodle M/C, CH Mystique Kastle Parti Paige
4th) Havanese, Invalid Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
LABRADOR RETRIEVER, CH URO2 Doubleplay's Chester D, Christy S Dietert
RAT TERRIER, Angel Flight's Amelia Pond, Mary Angel, Amanda Angel
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, URO1 CH L-belle's Mischief Managed, Kirsten Salvito

BIS German Shorthaired Pntr, RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBIS Poodle, Listed Entry

View Event >