I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (09/14/2019) / Conformation - Sunday Show 1

September 15, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Deb Beean
BHM BM BOB CH Ravencrest Cinnrhee Power Play, Allyson Thompson

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB CH Hafsa Imperial Asmira, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Deb Beean
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison

Perro De Presa Canario, 5 Entries
Judge Deb Beean
CH CH Irongate's Cuervo, Tiago Silva
RCH CH Irongate's Canela, Tiago Silva
GRCH BOB URO1 NC NI PTS GRCH Crixus De Cabeza Grande, Kelly Mc Intosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Doberman Pinscher, CH Cresswell's Medicine Man
2nd) Boxer, CH Ravencrest Cinnrhee Power Play
3rd) Perro De Presa Canario, URO1 NC NI PTS GRCH Crixus De Cabeza Grande

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Deb Beean
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Dacski Whiskey On The Rox, Casondra Rzeznik
CH BOB CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
RCH CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
GRCH GRCH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Dachshund, CH Doxieluv Remembrance

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB CH Charsada Beyond T'lookin Glass, Brenda Burns
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Vinnie
NFP BP Victoria

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOB Korbyn Kanridges Carbon Prince, Ryan Irving
CH CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 2 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB GRCH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
GRCH GRCH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Deb Beean
TOY
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Whippet, GRCH Mccartney's Xpensive Date
2nd) Thai Ridgeback, Korbyn Kanridges Carbon Prince
3rd) Afghan Hound, CH Charsada Beyond T'lookin Glass
4th) Xoloitzcuintli, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Deb Beean
CH GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Brewella TAN, Mary K Shannon

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Deb Beean
Adult Female BF BOB CH Ashleysown Canadian Shandys, Janet Marechal

Flat-Coated Retriever Entries
Judge Deb Beean
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Rush

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOB Schutzen's A Shot To Remember, Deanna Glasgow

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOB CH Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi, Teena Lafleur

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Deb Beean
Open Female BF BOB CH Kylador's Up In Flames, Theresa Levesque

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Deb Beean
Adult Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyric

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Deb Beean
Open Male BM BOB Bourgroyal Nature Boy, Hilary Chambers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Etta James

Gun Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Irish Red & White Setter, CH Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi
2nd) Standard Poodle, GRCH Jettys Majestic Calamity Jane
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Kylador's Up In Flames
4th) Cocker Spaniel, CH Ashleysown Canadian Shandys

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Maplemyst True North, Amanda Lumsden
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Cello

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF BOB Inugami's Fox And The Hound, Theresa Levesque

Keeshond, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
BHM BM Keepurr Of The Stars, Alecia Novak
CH BOB CH Keesridge Echo Across An Ocean, Devon Hawkins, Amanda Lougheed, Audrey Hawkins
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Markwright's Windswept Taiga, Alecia Novak

Norrbottenspetz, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Male Puppy RBM Arthayr B My Lord Of The Rings, Paul Petrie
Open Male BM BOB Arthayr B All About Benjamins, Paul Petrie

Samoyed, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta
RCH CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
BHF BF Glacial Lake's Skye Of Kraken, Lisa De Gennaro
CH CA CH Northrunner's Born Of Darkness, Lisa De Gennaro
RCH CH Debalys Dirt Devil, Debra Langlois, Debra L Bowes
GRCH BOB GRCH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Lycan
NFP BP Goth

Northern Breed Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Norrbottenspetz, Arthayr B All About Benjamins
2nd) Siberian Husky, GRCH Kabu's Ludicrous Speed
3rd) Finnish Spitz, Inugami's Fox And The Hound
4th) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Thor
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
ROUGH-FACED
Jr. Male BMV BM BOB Mon Reve De Chaparral, Martina Collingridge

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Adult Male BM BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB CH Glasgowhill Legacy Of Twinpine, Sandra Hamilton

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF BOB CH T Bar S's Tonbe Zanj, Sandra Lake
CH CH C/Cross Kismet, Michelle Brinklow

Shetland Sheepdog Entries
Judge Nancy Gallant
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chase

White Shepherd, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB URO1 GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON, Erinn-bre Sweeney

Herding Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) White Shepherd, URO1 GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Berger Des Pyrenees, Mon Reve De Chaparral
4th) Collie, CH Glasgowhill Legacy Of Twinpine

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
RCH CH Geisler's A Hard Days Night, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
2nd) Border Terrier, Listed Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM Daniel Konti Eros Bright Star, Ellen Purvis
Female Puppy Invalid Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Nancy Gallant
TOY
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
GRCH GRCH Opus' Honeybear Sailor Moon, Deborah Hoskin, Michelle Hope

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Gently Born Fabiona Fashion, Ellen Gordeyev

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ivy

Companion Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Yorkshire Terrier, Listed Entry
3rd) Biewer Terrier, Invalid Entry
4th) Poodle M/C, Gently Born Fabiona Fashion

TOTAL DOG QUALIFIERS
WHITE SHEPHERD, URO1 GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON, Erinn-bre Sweeney

BIS Irish Red & White Setter, CH Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi, Teena Lafleur
RBIS Dachshund, CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson

View Event >