Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (09/14/2019) / Conformation - Saturday Show 2

September 14, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Boxer, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
BHM BM BOB CH Ravencrest Cinnrhee Power Play, Allyson Thompson

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB CH Hafsa Imperial Asmira, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Lynda Proulx
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison

Perro De Presa Canario, 5 Entries
Judge Lynda Proulx
CH CH Tierra Grancan Toreto, Tiago Silva
RCH SC NV AI URO2 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh
GRCH BOB URO1 NC NI PTS GRCH Crixus De Cabeza Grande, Kelly Mc Intosh

Rottweiler, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Adult Female BF BOB CH URO1 Esmonds Viva La Vida, Ann Felske-jackman

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Rottweiler, CH URO1 Esmonds Viva La Vida
4th) Perro De Presa Canario, URO1 NC NI PTS GRCH Crixus De Cabeza Grande

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Lynda Proulx
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Dacski Whiskey On The Rox, Casondra Rzeznik
CH CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
RCH CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
GRCH BOB GRCH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Dachshund, GRCH Doxieluv That'll Be The Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB Dream A Little Dream Of Me, Kathleen O'brien
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Jaymiee

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM Korbyn Kanridges Carbon Prince, Ryan Irving
CH BOB CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
GRCH BOB GRCH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Thai Ridgeback, CH Keats Heart Of Gold
2nd) Afghan Hound, Dream A Little Dream Of Me
3rd) Whippet, GRCH Mccartney's Star Line Up

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
CH BOB GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH GRCH K Star Hope Pour Brewella TAN, Mary K Shannon

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Adult Female BF BOB CH Ashleysown Canadian Shandys, Janet Marechal

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Open Female BF BOB CH Kylador's Up In Flames, Theresa Levesque

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
Adult Male BM Listed Entry
CH Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyric

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB Cantope's Scouket River, Diane Welsh
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyric

Vizsla Entries
Judge Lynda Proulx
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NE UWP PTS GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Cassandra Blum

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Open Male BM BOB Bourgroyal Nature Boy, Hilary Chambers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Etta James

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Wirehaired Point. Griffon, Bourgroyal Nature Boy
2nd) Standard Poodle, GRCH Jettys Majestic Calamity Jane
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Kylador's Up In Flames
4th) Cocker Spaniel, CH Ashleysown Canadian Shandys

Northern Breeds

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Maplemyst True North, Amanda Lumsden
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Cello

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB Inugami's Fox And The Hound, Theresa Levesque

Keeshond, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
BHM BM Keepurr Of The Stars, Alecia Novak
CH BOB CH Keesridge Echo Across An Ocean, Devon Hawkins, Amanda Lougheed, Audrey Hawkins
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Markwright's Windswept Taiga, Alecia Novak

Norrbottenspetz, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy RBM Arthayr B My Lord Of The Rings, Paul Petrie
Open Male BM BOB Arthayr B All About Benjamins, Paul Petrie

Samoyed, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta
RCH CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Finnish Spitz, Inugami's Fox And The Hound
2nd) Keeshond, CH Keesridge Echo Across An Ocean
3rd) Finnish Lapphund, CH Maplemyst True North
4th) Samoyed, CH Snowybear's Unshakable Mtn

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB Robin's Magic In The Air, Julia Jogal
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
ROUGH-FACED
Jr. Male BMV BM BOB Mon Reve De Chaparral, Martina Collingridge

Collie, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB CH Glasgowhill Legacy Of Twinpine, Sandra Hamilton
Jr. Male RBMV RBM Omega Dreams Etched In Silver SPOT-ON, Kathy Dodds, Meaganne Dodds
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Uneeda One Song Glory Colbea, Hilary Culp

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB CH T Bar S's Tonbe Zanj, Sandra Lake

Schapendoes, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Glissdoes Mocca Toffee, Chari O'leary
RBF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Open Male BM Listed Entry
Adult Female RBF Cermel Bradshaw Ilhabela, Melissa Rabbets
BHF BF BOW BOB Cermel Gardengate Spice It Up, Melissa Rabbets
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chase

White Shepherd, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB URO1 GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON, Erinn-bre Sweeney

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) White Shepherd, URO1 GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, Robin's Magic In The Air
3rd) Berger Des Pyrenees, Mon Reve De Chaparral
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH T Bar S's Tonbe Zanj

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
RCH CH Geisler's A Hard Days Night, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck
3rd) Border Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Daniel Konti Eros Bright Star, Ellen Purvis
Female Puppy Invalid Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Shadowalkers U Had Me At Hello, Susan Matheson Cumiisky

Poodle, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
TOY
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Poodle M/C, Listed Entry
3rd) Chihuahua, CH Shadowalkers U Had Me At Hello
4th) Biewer Terrier, Invalid Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
WHITE SHEPHERD, URO1 GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON, Erinn-bre Sweeney

BIS Wirehaired Point. Griffon, Bourgroyal Nature Boy, Hilary Chambers
RBIS Finnish Spitz, Inugami's Fox And The Hound, Theresa Levesque

View Event >