Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (09/14/2019) / Conformation - Saturday Show 1

September 14, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Boxer, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
BHM BM BOB CH Ravencrest Cinnrhee Power Play, Allyson Thompson

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB CH Hafsa Imperial Asmira, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM CH Dura Lex Polonia Lennon, Beata Achita
CH BOB CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison
RBM B'scout Rose Vom Krieghund Catherine Mc Carnan

Perro De Presa Canario, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Tierra Grancan Toreto, Tiago Silva
RCH CH Irongate's Canela, Tiago Silva
GRCH BOB URO1 NC NI PTS GRCH Crixus De Cabeza Grande, Kelly Mc Intosh

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB CH URO1 Esmonds Viva La Vida, Ann Felske-jackman

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
2nd) Doberman Pinscher, CH Cresswell's Medicine Man
3rd) Perro De Presa Canario, URO1 NC NI PTS GRCH Crixus De Cabeza Grande
4th) Rottweiler, CH URO1 Esmonds Viva La Vida

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Dacski Whiskey On The Rox, Casondra Rzeznik
CH CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
RCH CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
GRCH BOB GRCH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Dachshund, GRCH Doxieluv That'll Be The Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Dream A Little Dream Of Me, Kathleen O'brien
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Gwin

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB Korbyn Kanridges Carbon Prince, Ryan Irving
CH CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Thai Ridgeback, Korbyn Kanridges Carbon Prince
2nd) Whippet, GRCH Mccartney's Xpensive Date
3rd) Afghan Hound, Dream A Little Dream Of Me

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB CH Ashleysown Canadian Shandys, Janet Marechal

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Open Female BF BOB CH Kylador's Up In Flames, Theresa Levesque

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM Listed Entry
CH Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyric

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Cantope's Scouket River, Diane Welsh
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lyric

Vizsla Entries
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran NE UWP PTS GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Cassandra Blum

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Open Male BM BOB Bourgroyal Nature Boy, Hilary Chambers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Etta James

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Wirehaired Point. Griffon, Bourgroyal Nature Boy
2nd) Standard Poodle, GRCH Jettys Majestic Calamity Jane
3rd) Cocker Spaniel, CH Ashleysown Canadian Shandys
4th) Brittany, GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN

Northern Breeds

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Maplemyst True North, Amanda Lumsden
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Cello

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Inugami's Fox And The Hound, Theresa Levesque

Keeshond, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Open Male BM BOB CH Keesridge Echo Across An Ocean, Devon Hawkins, Amanda Lougheed, Audrey Hawkins
BHM RBM Keepurr Of The Stars, Alecia Novak
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Markwright's Windswept Taiga, Alecia Novak

Norrbottenspetz, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy RBM Arthayr B My Lord Of The Rings, Paul Petrie
Open Male BM BOB Arthayr B All About Benjamins, Paul Petrie

Samoyed, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta
RCH CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Finnish Lapphund, CH Maplemyst True North
2nd) Samoyed, CH Snowybear's Unshakable Mtn
3rd) Keeshond, CH Keesridge Echo Across An Ocean
4th) Norrbottenspetz, Arthayr B All About Benjamins

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
Adult Female BF BOB Robin's Magic In The Air, Julia Jogal
CH URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
ROUGH-FACED
Jr. Male BMV BM BOB Mon Reve De Chaparral, Martina Collingridge

Collie, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB CH Glasgowhill Legacy Of Twinpine, Sandra Hamilton
Jr. Male RBMV RBM Omega Dreams Etched In Silver SPOT-ON, Kathy Dodds, Meaganne Dodds
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Uneeda One Song Glory Colbea, Hilary Culp

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB CH T Bar S's Tonbe Zanj, Sandra Lake

Schapendoes, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB Glissdoes Mocca Toffee, Chari O'leary
RBF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
Open Male BM Listed Entry
Adult Female RBF Cermel Bradshaw Ilhabela, Melissa Rabbets
BHF BF BOW BOB Cermel Gardengate Spice It Up, Melissa Rabbets
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chase

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Australian Shepherd, Robin's Magic In The Air
2nd) Collie, CH Glasgowhill Legacy Of Twinpine
3rd) Schapendoes, Glissdoes Mocca Toffee
4th) Shetland Sheepdog, Cermel Gardengate Spice It Up

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
RCH CH Geisler's A Hard Days Night, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB PTN Andado's Perfect Shot, Margaret Dancy

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck
3rd) Rat Terrier, PTN Andado's Perfect Shot
4th) Border Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM BOW BOB Daniel Konti Eros Bright Star, Ellen Purvis
Female Puppy Invalid Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOB Gently Born Fabiona Fashion, Ellen Gordeyev

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Poodle M/C, Gently Born Fabiona Fashion
3rd) Biewer Terrier, Daniel Konti Eros Bright Star

BIS Australian Shepherd, Robin's Magic In The Air, Julia Jogal
RBIS Poodle, Listed Entry

View Event >