Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/07/2019) / Conformation - Sunday Show 2

September 8, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Shersan Owhata Knight For Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Terese Worful
Male Puppy BM Targus Soldato, Melissa Gruszka, Walter Gruszka, Brian Shields
Female Puppy BF BOW Enoch's Papaver Somniferum, Kathleen Wellner
Adult Female RBF Cle Strong's Midknight, Mark Ozanich
CH BOB CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Terese Worful
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Terese Worful
Adult Male BM BOW BOB CH Brulin Take It To The Limit, Kitten Stapel
Adult Female BF Listed Entry
CH Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB GRCH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Terese Worful
GRCH BOB GRCH Mann's Scooby-doo, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Doberman Pinscher, CH Brulin Take It To The Limit
2nd) Bernese Mountain Dog, CH Shersan Owhata Knight For Acclaim
3rd) Leonberger, GRCH Great Northern's Bushwacker
4th) Saint Bernard, GRCH Mann's Scooby-doo

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM URO1 Top Shelf's Park It, Debra Wigal
CH CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
2nd) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB CH Kj's Primo Vi Prendo, Kelly J Grubaugh
RCH CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Terese Worful
Adult Female BF BOB Listed Entry

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Terese Worful
Open Male BM BOB Listed Entry

Saluki, 3 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Male BM Sharwassim Fawad, Judith A Ellis
Adult Female BF BOW CH Sandstorm Atocha Treasure, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters
2nd) Greyhound, CH Kj's Primo Vi Prendo
3rd) Pharaoh Hound, Listed Entry
4th) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Wild Mtn Screaming Eagle 92, Elizabeth Woolford

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
RCH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

English Setter, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Sevenoaks Green With Envy, Jessica Walter

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Open Male BM BOB CH Diadems Reason To Recoil, Michelle Piccirilli

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
BHF BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
GRCH URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Starlight's Buckeye Jessie, Patty Finch, Bill Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH URO1 GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Perdiguero De Burgos, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH La Condessa Maxine De Atenas, Ted A Ingram

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Rosebud's White Glove Affair SPOT-ON, Amber Sipes

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Open Female BF BOB Ccs Love In The Afternoon, Kathrene Evans
CH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Golden Retriever, CH Journey's Bump In The Night
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Diadems Reason To Recoil
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Samoyed, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Adult Female BF BOB CH Poltergrist Azure Image Of Fame, Roberta A Cutshall
RBF Poltergeist's Teal We Meet Agin Roberta A Cutshall

Northern Breed Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) Samoyed, CH Poltergrist Azure Image Of Fame

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Jr. Female BF BOB Gods Gift Wind Beneath My Wing SPOT-ON, Pamela S Eggers, Kimberly Bright
Adult Female RBF Northern Lights Stars N Stripes, Robin Bilby, Frank Bilby

Beauceron, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Open Male BM Listed Entry
CH BOB URO1 CH Arc's Un Reve Realise, Karen E Romine

Berger Des Pyrenees, 2 Entries
Judge Karin N Rice
SMOOTH-FACED
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry
Open Male RBMV RBM Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Karin N Rice
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Jr. Male BM Out Run Inkandescent Flux SPOT-ON, Lauren Chikosky
CH BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Karin N Rice
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOB Blumatra The Sun Also Rises, Tammy Dzatko

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Karin N Rice
GRCH BOB UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Pprtrees Willow Of Khalleywags, Debbie Damiano
RCH CH Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Karin N Rice
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Herding Dog Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) German Shepherd Dog, UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale
2nd) Australian Shepherd, Gods Gift Wind Beneath My Wing SPOT-ON
3rd) Beauceron, URO1 CH Arc's Un Reve Realise
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Pprtrees Willow Of Khalleywags

Terriers

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB EGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier Entries
Judge Diana Brumbaugh
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Norwich Terrier, EGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) Rat Terrier, Listed Entry
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM BOB Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
CH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
BHF BF Nr Kissed On A Silver Star, Cyndi Murphy
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Rare Gem Dahlia Lee, Ruthy Wolfson
GRCH BOB GRCH Rare Gem Ciara Lee, Ruthy Wolfson

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko
RCH CH Witzend Canine Casanova, Christine Bixler, David Bixler

Schipperke, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Forever Love
2nd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Marshelle Waylon Jennings Firth
3rd) Schipperke, Listed Entry
4th) Mi-Ki, GRCH Rare Gem Ciara Lee

TOTAL DOG QUALIFIERS
BEAUCERON, URO1 CH Arc's Un Reve Realise, Karen E Romine

BIS Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton
RBIS English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

View Event >