Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/07/2019) / Conformation - Sunday Show 1

September 8, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Shersan Owhata Knight For Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Male Puppy BM Targus Soldato, Melissa Gruszka, Walter Gruszka, Brian Shields
Jr. Female BF BOW BOB Enoch's Papaver Somniferum, Kathleen Wellner
Adult Female RBF Cle Strong's Midknight, Mark Ozanich
CH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Adult Male BM BOW BOB CH Brulin Take It To The Limit, Kitten Stapel
Adult Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH PTA NV URO1 GRCH Lyndobe's I'm Here For A Party, Judith Furlong, William D Furlong

Leonberger, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB GRCH Mann's Scooby-doo, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Leonberger, GRCH Great Northern's Bushwacker
2nd) Doberman Pinscher, CH Brulin Take It To The Limit
3rd) Caucasian Ovcharka, Listed Entry
4th) Cane Corso Italiano, Enoch's Papaver Somniferum

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Karin N Rice
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM URO1 Top Shelf's Park It, Debra Wigal
CH CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Karin N Rice
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Adult Female BF BOB Listed Entry

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Open Male BM BOB Listed Entry

Saluki, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Male BM Sharwassim Fawad, Judith A Ellis
Adult Female BF BOW CH Sandstorm Atocha Treasure, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters
2nd) Pharaoh Hound, Listed Entry
3rd) Greyhound, CH Kj's Queen Of Drama
4th) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Wild Mtn Screaming Eagle 92, Elizabeth Woolford

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Terese Worful
CH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
RCH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

English Setter, 2 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Sevenoaks Green With Envy, Jessica Walter

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Terese Worful
Open Male BM BOB CH Diadems Reason To Recoil, Michelle Piccirilli

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Terese Worful
BHF BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB CH Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
GRCH URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Terese Worful
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Starlight's Buckeye Jessie, Patty Finch, Bill Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
GRCH URO1 GRCH Epoch's Opus One, Gail Jaite

Perdiguero De Burgos, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH La Condessa Maxine De Atenas, Ted A Ingram

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Terese Worful
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Rosebud's White Glove Affair SPOT-ON, Amber Sipes

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Terese Worful
Open Female BF Ccs Love In The Afternoon, Kathrene Evans
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Golden Retriever, CH Journey's Bump In The Night
2nd) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Diadems Reason To Recoil
4th) Sussex Spaniel, CH Maritime Diamonds Are Forever

Northern Breeds

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Samoyed, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB CH Poltergrist Azure Image Of Fame, Roberta A Cutshall
RBF Poltergeist's Teal We Meet Agin Roberta A Cutshall

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Samoyed, CH Poltergrist Azure Image Of Fame
2nd) Finnish Spitz, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Open Female BF BOB CH Countrywoods Trademark Logo, Laura Bell
Adult Female RBF Northern Lights Stars N Stripes, Robin Bilby, Frank Bilby

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
GROENENDAEL
Jr. Male RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM BOB Gery Comme Un Reve Noir, Jessica Vandegrift, Renee Croft, Kelley Kelbley

Berger Des Pyrenees, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
SMOOTH-FACED
Jr. Male RBMV RBM Listed Entry
BHM BMV BM BOB Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Out Run Inkandescent Flux SPOT-ON, Lauren Chikosky
CH BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOB Blumatra The Sun Also Rises, Tammy Dzatko

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
CH GRCH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
RCH Listed Entry
GRCH BOB UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
CH BOB CH Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano
RCH CH Pprtrees Willow Of Khalleywags, Debbie Damiano

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Belgian Shepherd Dog, Gery Comme Un Reve Noir
2nd) German Shepherd Dog, UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale
3rd) Australian Shepherd, CH Countrywoods Trademark Logo
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Karin N Rice
GRCH BOB EGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier Entries
Judge Karin N Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Karin N Rice
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

W.Highland White Terrier, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Open Female BF BOB Caymen Bluff's Destiny Charm, Pat Ray, Loretta Nells
Adult Female RBF Mayhem's Annies' Celtic Rose, Lynne Wickens, Pat Ray, Loretta A Nells

Terrier Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) Norwich Terrier, EGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) W.Highland White Terrier, Caymen Bluff's Destiny Charm
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Terese Worful
Adult Male BM BOB Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
CH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Terese Worful
CH CH Rare Gem Dahlia Lee, Ruthy Wolfson
GRCH BOB GRCH Rare Gem Once In A Bl Moon Dnavip, Ruth L Wolfson

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB GRCH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko
RCH CH Witzend Canine Casanova, Christine Bixler, David Bixler

Schipperke, 2 Entries
Judge Terese Worful
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB Listed Entry
RCH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
GRCH GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Schipperke, Listed Entry
2nd) Boston Terrier, Davane-trader Higher Ground
3rd) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Forever Love
4th) Tibetan Spaniel, Listed Entry

BIS Schipperke, Listed Entry
RBIS Saluki, GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

View Event >