Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/07/2019) / Conformation - Saturday Show 2

September 7, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Shersan Owhata Knight For Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Karin N Rice
Male Puppy BM BOW Targus Soldato, Melissa Gruszka, Walter Gruszka, Brian Shields
Female Puppy BF Enoch's Papaver Somniferum, Kathleen Wellner
Adult Female RBF Cle Strong's Midknight, Mark Ozanich
CH BOB CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Karin N Rice
Adult Male BM BOW CH Brulin Take It To The Limit, Kitten Stapel
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB PTA NV URO1 GRCH Lyndobe's I'm Here For A Party, Judith Furlong, William D Furlong
RCH CH Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber

Leonberger, 1 Entry
Judge Karin N Rice
GRCH BOB GRCH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 1 Entry
Judge Karin N Rice
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Karin N Rice
CH BOB GRCH Mann's Scooby-doo, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) Doberman Pinscher, PTA NV URO1 GRCH Lyndobe's I'm Here For A Party
2nd) Bernese Mountain Dog, CH Shersan Owhata Knight For Acclaim
3rd) Leonberger, GRCH Great Northern's Bushwacker
4th) Cane Corso Italiano, CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
BHM BM URO1 Top Shelf's Park It, Debra Wigal
CH BOB CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas
RCH CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Beagle, CCH Fan Woods American Legacy SPOT
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Kj's Primo Vi Prendo, Kelly J Grubaugh
RCH CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Saluki, 1 Entry
Judge Karin N Rice
Jr. Male BM BOB Sharwassim Fawad, Judith A Ellis

Whippet, 1 Entry
Judge Karin N Rice
Jr. Female BF BOB Windsong Walks Like A Lady, Lynn Mitchell

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Karin N Rice
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB Barhunds 2fast 2furious Farrah, Laura Mcdowell

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) Whippet, Windsong Walks Like A Lady
2nd) Greyhound, CH Kj's Primo Vi Prendo
3rd) Xoloitzcuintli, Barhunds 2fast 2furious Farrah
4th) Saluki, Sharwassim Fawad

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
RCH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Open Male BM BOW BOB CH Diadems Reason To Recoil, Michelle Piccirilli
Adult Female BF UJJ Shore Shot's Lust For Life, Sara Chisnell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UNJCH SHR UWP GRCH Abbe Lane's Prince Of Darkness TAN, Sara Chisnell

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
GRCH URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Starlight's Buckeye Jessie, Patty Finch, Bill Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
GRCH URO1 GRCH Epoch's Opus One, Gail Jaite

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Rosebud's White Glove Affair SPOT-ON, Amber Sipes

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) German Shorthaired Pntr, CH Diadems Reason To Recoil
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, CH Starlight's Buckeye Jessie

Northern Breeds

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Terese Worful
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Keeshond, 1 Entry
Judge Terese Worful
Open Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) Finnish Spitz, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Terese Worful
Jr. Female BF BOB Gods Gift Wind Beneath My Wing SPOT-ON, Pamela S Eggers, Kimberly Bright

Berger Picard, 1 Entry
Judge Terese Worful
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Male BM Out Run Inkandescent Flux SPOT-ON, Lauren Chikosky
CH BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Terese Worful
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOB Blumatra The Sun Also Rises, Tammy Dzatko

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Terese Worful
BHF BF Nevaeh Our Little Piece Of Heaven, Barbara J Landfried, Frank J Landfried
GRCH BOB UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Terese Worful
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOB NC NI Wigglebutt Wand Chooses Wizard SPOT-ON, Elizabeth Frum

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Terese Worful
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
Jr. Female BF BOW BOB CH Flf Hazel Candy Girl, Debbie Mock
CH CH Pprtrees Willow Of Khalleywags, Debbie Damiano
RCH CH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Herding Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Flf Hazel Candy Girl
2nd) Australian Shepherd, Gods Gift Wind Beneath My Wing SPOT-ON
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) German Shepherd Dog, UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Stoney Brooks Smooth Operator, Laura Mc Dowell

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB EGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier Entries
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Norwich Terrier, EGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
3rd) American Hairless Terrier, Stoney Brooks Smooth Operator

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Adult Male BM BOB Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
CH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

English Bulldog, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
BHM BM Fox Chapel Super Bowl Mvp, Patricia Ross
BHF BF BOW BOB CH Fox Chapels Katie Ledecky, Patricia Ross

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Witzend What Dreams May Come, Tammy Dzatko, Christine Bixler
RCH GRCH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Schipperke, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Hillside Talk To Da Tail, Jenn Kirchhofer

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Schipperke, Listed Entry
2nd) English Bulldog, CH Fox Chapels Katie Ledecky
3rd) Miniature Pinscher, CH Witzend What Dreams May Come
4th) Boston Terrier, Davane-trader Higher Ground

BIS English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
RBIS Doberman Pinscher, PTA NV URO1 GRCH Lyndobe's I'm Here For A Party, Judith Furlong, William D Furlong

View Event >