Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/07/2019) / Conformation - Saturday Show 1

September 7, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Shersan Owhata Knight For Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Targus Soldato, Melissa Gruszka, Walter Gruszka, Brian Shields
Female Puppy BF BOW BOB Enoch's Papaver Somniferum, Kathleen Wellner
Adult Female RBF Cle Strong's Midknight, Mark Ozanich
CH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras
RCH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM CH Brulin Take It To The Limit, Kitten Stapel
CH BOB PTA NV URO1 GRCH Lyndobe's I'm Here For A Party, Judith Furlong, William D Furlong

Leonberger, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH GRCH Mann's Scooby-doo, Mary Mann
GRCH BOB GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Doberman Pinscher, PTA NV URO1 GRCH Lyndobe's I'm Here For A Party
2nd) Bernese Mountain Dog, CH Shersan Owhata Knight For Acclaim
3rd) Cane Corso Italiano, Enoch's Papaver Somniferum
4th) Leonberger, GRCH Great Northern's Bushwacker

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Terese Worful
BHM BM URO1 Top Shelf's Park It, Debra Wigal
CH BOB CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Terese Worful
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Beagle, CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh
RCH CH Kj's Primo Vi Prendo, Kelly J Grubaugh

Saluki, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Sharwassim Fawad, Judith A Ellis

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB Barhunds 2fast 2furious Farrah, Laura Mcdowell

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Saluki, Sharwassim Fawad
2nd) Xoloitzcuintli, Barhunds 2fast 2furious Farrah
3rd) Greyhound, CH Kj's Queen Of Drama

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Karin N Rice
CH GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Karin N Rice
CH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
RCH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Open Male BM BOW BOB CH Diadems Reason To Recoil, Michelle Piccirilli
Adult Female BF UJJ Shore Shot's Lust For Life, Sara Chisnell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UNJCH SHR UWP GRCH Abbe Lane's Prince Of Darkness TAN, Sara Chisnell

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
GRCH URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Karin N Rice
Male Puppy BM Listed Entry
CH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
GRCH BOB URO1 GRCH Epoch's Opus One, Gail Jaite

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Rosebud's White Glove Affair SPOT-ON, Amber Sipes

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) German Shorthaired Pntr, CH Diadems Reason To Recoil
2nd) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker
3rd) Golden Retriever, CH Journey's Bump In The Night
4th) Labrador Retriever, URO1 GRCH Epoch's Opus One

Northern Breeds

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Keeshond, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Open Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) Finnish Spitz, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Female BF BOB Gods Gift Wind Beneath My Wing SPOT-ON, Pamela S Eggers, Kimberly Bright

Berger Picard, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Male BM Out Run Inkandescent Flux SPOT-ON, Lauren Chikosky
CH BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOB Blumatra The Sun Also Rises, Tammy Dzatko

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
BHF BF Nevaeh Our Little Piece Of Heaven, Barbara J Landfried, Frank J Landfried
GRCH BOB UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOB NC NI Wigglebutt Wand Chooses Wizard SPOT-ON, Elizabeth Frum

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
Jr. Female BF CH Flf Hazel Candy Girl, Debbie Mock
CH CH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
RCH CH Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano
GRCH BOB URO1 GRCH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Herding Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Pembroke Welsh Corgi, URO1 GRCH Brynlea It's Not Unusual
2nd) German Shepherd Dog, UJJ SV SC SI URO1 AN CA EGCH Dyson Vom Royale
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Gods Gift Wind Beneath My Wing SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Terese Worful
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Stoney Brooks Smooth Operator, Laura Mc Dowell

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB EGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier Entries
Judge Terese Worful
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Terese Worful
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Norwich Terrier, EGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
3rd) American Hairless Terrier, Stoney Brooks Smooth Operator

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Adult Male BM BOB Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
CH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Karin N Rice
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

English Bulldog, 2 Entries
Judge Karin N Rice
BHM BM BOW BOB Fox Chapel Super Bowl Mvp, Patricia Ross
BHF BF CH Fox Chapels Katie Ledecky, Patricia Ross

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Karin N Rice
CH BOB GRCH Witzend Forever Love, Betty Dzatko, Tammy Dzatko
RCH CH Witzend What Dreams May Come, Tammy Dzatko, Christine Bixler

Schipperke, 2 Entries
Judge Karin N Rice
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Roadrunner Pocketful Of Dreams, Peg Gross

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Karin N Rice
CH BOB Listed Entry
RCH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
GRCH GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Karin N Rice
1st) Schipperke, Listed Entry
2nd) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Forever Love
3rd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Marshelle Waylon Jennings Firth
4th) English Bulldog, Fox Chapel Super Bowl Mvp

TOTAL DOG QUALIFIERS
PEMBROKE WELSH CORGI, URO1 GRCH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster

BIS Keeshond, Listed Entry
RBIS German Shorthaired Pntr, CH Diadems Reason To Recoil, Michelle Piccirilli

View Event >