Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (08/30/2019) / Conformation - Monday Show 1

September 2, 2019

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Marshall, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
Adult Female BF Bailey Ann Cunningham, Cassandra Jeffries
CH CH El Capitan Box Von Sanchez, Cassandra Jeffries
GRCH BOB GRCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Adult Male BM Rellaps Thunder, Charlene Payne
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Payne's Texas Hopes And Dreams, Charlene Payne, Austin Payne, Maverick Payne
CH URO2 CH Masaya's Love The Bomb, Amber L Koehl

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB Vendetta De Akiva K9, Kassidy Collier
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Katana

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Perro De Presa Canario, Vendetta De Akiva K9
2nd) Boxer, GRCH La Diva Box Von Sanchez
3rd) Doberman Pinscher, Payne's Texas Hopes And Dreams

Scenthounds

Plott Hound, 2 Entries
Judge Pamela P Simmons
Adult Male BM BOB CCH CA CH'PR'White Deer Skyplott Ryder, Scr Burkett, Sonia Yearwood
CH FCH WCH CA GRCH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
CH BOB CCH GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
RCH CCH GRCH'PR'Cherry Creek Sioux War Paint, Jessica Mc Rae, Emily Erskin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCH GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela P Simmons
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine
2nd) Plott Hound, CCH CA CH'PR'White Deer Skyplott Ryder

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH CA CH Simmons Elegant Ridge Laneema SPOT, Jane Simmons
GRCH BOB CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Open Male BM CH Kristull Winter Is Coming, Francie Stull
Jr. Female Invalid Entry
CH CH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
GRCH BOB GRCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Rhodesian Ridgeback, CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT
2nd) Silken Windhound, GRCH Gryffyn Kristull Bolero Dna

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB URO1 Ayershire Desert Winds Of June SPOT-ON, Stephanie Ayers
CH URO3 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
GRCH BOB RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH SHR Castle Hills Loyal Golden Knight, Brenda Shukla
RCH CH Castle Hills Royal Crown Jewel, Brenda Shukla
GRCH SHR GRCH Vader's Hope, Brenda Shukla

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF URO2 CH Figz Cotija SPOT-ON, April Albin, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB EGCH Fleetwoods Go Your Own Way, Zachary George
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Cc Return Of The Darkside, Shayla Alexander

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Shyre's Gift Of Hope To Mnj, Jennifer Bills
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF CH Mystique Kastle Exorbitant, Doug Matney, Louann Smith
BHF CH Mystiquekastle Extraordinaryjewel, Doug Matney, Louann Smith
CH CH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RCH Listed Entry
GRCH BOB RGCH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Cc Return Of The Darkside, Shayla Alexander

Gun Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Standard Poodle, EGCH Fleetwoods Go Your Own Way
2nd) German Shorthaired Pntr, RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
3rd) Curly-Coated Retriever, URO1 Ayershire Desert Winds Of June SPOT-ON
4th) Standard Poodle M/C, RGCH Rose City's Queen Of The Night

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
MINIATURE
Jr. Male BMV BM CH'PR'Bbcook's Beau Monde Foxx, Sheila Sweet
TOY
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH'PR'Foxx's Wynn Your Heart, Sheila Sweet
GRCH GRCH'PR'Totemhills Winter Time Blues, Sheila Sweet

American Eskimo, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
MINIATURE
BHF BFV BF 'PR'Trinity Marley, Leslie Floyd
CH BOB CH'PR'Wck's Princess Leia, Catherine Jackson
RCH CH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch
GRCH EGCH'PR'Trinity's Amazing Grace, Linda Wheatley

Northern Breed Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) American Eskimo, CH'PR'Wck's Princess Leia
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Foxx's Wynn Your Heart

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH BOB UCD URX UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges
RCH NI AC UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male RBM Lifetime's Born From Magma, Madison Reeves, Ashlyn Butler, Kara Butler
Adult Male BM BOB CH Western Hills All That And More, Nancy Mc Kee
CH CH Broadway's Glory Be, Maggie Pryor
RCH CH Westernhills Attitudeiseverything, Pam Riney
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lina Jo

Border Collie, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOB URO1 Mccidos Ace Up My Sleeve, Janet Bruner

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH GRCH Kanak Van Neerland, Judith Powell
RCH CH Ferrnando Des Fonds De Gueule, Carlos T Grahm
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

English Shepherd, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOB CH Threedarkbays General Patton, Cindi Schuler
CH CH'PR'Threedarkbays Macaroni Penguin, Cindi Schuler
RCH CH Texas Outlaws Urban Mink, Cindi Schuler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Bricker

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
GRCH BOB DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 7 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Wises Choice Chocolate, Kristin Von Wise
Jr. Female RBF CH Wises Silken Sass, Kriston Von Wise
CH CH UNJ CA Dawson Hollow's Scully SPOT-ON, Michelle Covington
RCH URO1 UJJ GRCH Dawson Hollow's Fiona SPOT-ON, Michelle Covington
GRCH UJJ GRCH Dawson Hollow's Griselda, Michelle Covington

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOW BOB CH Once Upon A Times Warm Hugs, Susan Choate, Michelle Reeves, Madison Reeves, Ashlyn Reeves
Female Puppy BF Gaylord Duet Candy Crush, Michelle Reeves, David Guempel

Herding Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Australian Shepherd, CH Western Hills All That And More
2nd) Pembroke Welsh Corgi, CH Once Upon A Times Warm Hugs
3rd) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland
4th) German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF Sundial Falinabareitfawndlyfwk, Heather Perillo
Adult Female RBFV RBF Imagine Twinkletoes Vonfuzzywasnt, Claudia Perillo, Heather Perillo
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH'PR'Cohills Who Made Who?, Amanda Hill
RCH URO1 CH Rpk's Unwritten Paige @ Cohills, Amanda Hill
GRCH URO1 GRCH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON, Jennifer Jones, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Open Female BF BOB 'PR'Triple C's Lunar Eclipse, Cheryl Wimberly
BHF RBF Triple C's Dancin W/Daisy, Cheryl Wimberly

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH'PR'Fritzfox Casanova, Lea Ann Boles
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Starley

W.Highland White Terrier, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Captain Roquefort Of Alborada, Connie Romano

Terrier Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, 'PR'Triple C's Lunar Eclipse
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Fritzfox Casanova
4th) Rat Terrier, CH'PR'Cohills Who Made Who?

Companion Dogs

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
CH BOB CH Infiniti She's Got Legs, Taylor Barnes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Tana

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
Adult Male BM BOB Von Lhag-pa Skywalker, Ronny Junkins

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Pamela P Simmons
MINIATURE
Jr. Male BMV BM CH Kasselsbuddyholll@mystiquekastle, Doug Matney, Louann Smith, Debra L Smith
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Luke

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Pamela P Simmons
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BFV BF Kasselspatsyclineofmystiquekastie, Doug Matney, Lovann Smith, Debra L Smith
RBFV Listed Entry
CH CH Mystique Kastle Parti Paige, Douglas Matney, Louann J Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Luke

Schipperke Entries
Judge Pamela P Simmons
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrob, Nancy K Anderson

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela P Simmons
1st) Italian Greyhound, CH Infiniti She's Got Legs
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Poodle M/C, Listed Entry
4th) Lhasa Apso, Von Lhag-pa Skywalker

TOTAL DOG QUALIFIERS
STANDARD POODLE, URO2 CH Figz Cotija SPOT-ON, April Albin, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle

BIS American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson
RBIS Australian Shepherd, CH Western Hills All That And More, Nancy Mc Kee

View Event >