We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (08/30/2019) / Conformation - Sunday Show 1

September 1, 2019

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Marshall, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male BM BOW BOB CH El Capitan Box Von Sanchez, Cassandra Jeffries
Adult Female BF Bailey Ann Cunningham, Cassandra Jeffries
GRCH GRCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy Nomads Justice For All V Cadillac, Jennifer Reeves, Paula Vester
Open Male BM Sunnendei's Crossfire, Tracy Pounds
Adult Male RBM Rellaps Thunder, Charlene Payne
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Payne's Texas Hopes And Dreams, Charlene Payne, Austin Payne, Maverick Payne
BHF BF BOW BOB CH Sunnendei's Blues At Sunrise, Tracy Pounds
CH URO2 CH Masaya's Love The Bomb, Amber L Koehl

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB Vendetta De Akiva K9, Kassidy Collier

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Doberman Pinscher, CH Sunnendei's Blues At Sunrise
2nd) Boxer, CH El Capitan Box Von Sanchez
3rd) Perro De Presa Canario, Vendetta De Akiva K9

Scenthounds

DACHSHUND Entries
Judge Matthew K Proctor
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lucy

Plott Hound, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM 'PR'Rh Pioneer Kryptonite, Jason Bigley
Female Puppy BF BOW BOB CCH CH'PR'Rh Pioneer Poison Ivy SPOT-ON, Jason Bigley

Scenthound Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Plott Hound, CCH CH'PR'Rh Pioneer Poison Ivy SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 5 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF CH Mythicals Unforgettable Beauty, Kimberly Rogers
CH GRCH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON, Kimberly Rogers
RCH CA CH Simmons Elegant Ridge Laneema SPOT, Jane Simmons
GRCH BOB CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Open Male BM CH Kristull Winter Is Coming, Francie Stull
Jr. Female Invalid Entry
CH CH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
RCH CH'PR'New Beginnings Aisha, Madge Breslof
GRCH BOB GRCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Silken Windhound, GRCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
2nd) Rhodesian Ridgeback, CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female BF URO1 Ayershire Desert Winds Of June SPOT-ON, Stephanie Ayers
CH BOB URO3 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
GRCH BOB RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH Aubergines Royal Burgess, Erin Bruce

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM CH SHR Castle Hills Loyal Golden Knight, Brenda Shukla
CH CH Castle Hills Royal Crown Jewel, Brenda Shukla
GRCH SHR GRCH Vader's Hope, Brenda Shukla

Ns Duck Tolling Retriever Entries
Judge Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ember

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female RBF URO2 CH Figz Cotija SPOT-ON, April Albin, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB EGCH Fleetwoods Go Your Own Way, Zachary George
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Cc Return Of The Darkside, Shayla Alexander

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOW Shyre's Gift Of Hope To Mnj, Jennifer Bills
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female CH Mystique Kastle Exorbitant, Doug Matney, Louann Smith
BHF BF CH Mystiquekastle Extraordinaryjewel, Doug Matney, Louann Smith
CH GRCH Mystique Kastle Pepe' Le Pew, Douglas Matney, Louann J Smith
RCH CH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH BOB RGCH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Cc Return Of The Darkside, Shayla Alexander

Gun Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Standard Poodle, EGCH Fleetwoods Go Your Own Way
2nd) German Shorthaired Pntr, RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
3rd) Golden Retriever, CH Aubergines Royal Burgess
4th) Standard Poodle M/C, RGCH Rose City's Queen Of The Night

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Bbcook's Beau Monde Foxx, Sheila Sweet
TOY
Female Puppy BFV BF CH'PR'Foxx's Wynn Your Heart, Sheila Sweet
GRCH BOB GRCH'PR'Totemhills Winter Time Blues, Sheila Sweet

American Eskimo, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
MINIATURE
BHF BFV BF 'PR'Trinity Marley, Leslie Floyd
CH CH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch
GRCH BOB EGCH'PR'Trinity's Amazing Grace, Linda Wheatley

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) American Eskimo, EGCH'PR'Trinity's Amazing Grace
2nd) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Totemhills Winter Time Blues

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
Open Female BF Listed Entry
CH BOB NI AC UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH UCD URX UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 10 Entries
Judge Pamela P Simmons
Jr. Male BM BOW Lifetime's Born From Magma, Madison Reeves, Ashlyn Butler, Kara Butler
Open Male Broadway's See Me Cummin, Irene Haefner, Maggie Pryor
Adult Male RBM CH Western Hills All That And More, Nancy Mc Kee
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Cedar Hill Kickstar My Heart, Becky Barnes, Taylor Barnes
CH BOB CH Westernhills Attitudeiseverything, Pam Riney
RCH CH South Wind Point Break, Tracy L Marek
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Broadway's Angelina, Irene Haefner, Maggie Pryor

Beauceron, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
CH BOB CH Kafziel Von Der Funkhalde SPOT-ON, Ashley Ducato

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
TERVUEREN
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Pamela P Simmons
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB URO1 Mccidos Ace Up My Sleeve, Janet Bruner

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Pamela P Simmons
CH GRCH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
RCH CH Ferrnando Des Fonds De Gueule, Carlos T Grahm
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

English Shepherd, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
Male Puppy BM BOB CH Threedarkbays General Patton, Cindi Schuler
CH CH'PR'Threedarkbays Macaroni Penguin, Cindi Schuler
RCH CH Texas Outlaws Urban Mink, Cindi Schuler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Bricker

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
Male Puppy BM BOW Xastor Vom Amur, Debra Kohler, Kimberly Rogers
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 6 Entries
Judge Pamela P Simmons
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Wises Choice Chocolate, Kristin Von Wise
Jr. Female BF CH Wises Silken Sass, Kriston Von Wise
CH BOB URO1 UJJ GRCH Dawson Hollow's Fiona SPOT-ON, Michelle Covington
RCH CH UNJ CA Dawson Hollow's Scully SPOT-ON, Michelle Covington

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
Jr. Male BM BOW CH Once Upon A Times Warm Hugs, Susan Choate, Michelle Reeves, Madison Reeves, Ashlyn Reeves
Female Puppy BF Gaylord Duet Candy Crush, Michelle Reeves, David Guempel
CH BOB MI EC AN SV URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela P Simmons
1st) German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
2nd) Pembroke Welsh Corgi, MI EC AN SV URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights
3rd) La Catahoula Leopard Dog, URO1 UJJ GRCH Dawson Hollow's Fiona SPOT-ON
4th) English Shepherd, CH Threedarkbays General Patton

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Pamela P Simmons
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB Sundial Falinabareitfawndlyfwk, Heather Perillo
Adult Female RBFV RBF Imagine Twinkletoes Vonfuzzywasnt, Claudia Perillo, Heather Perillo

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
CH BOB UNJ CA UWPCH CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
CH BOB URO1 GRCH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON, Jennifer Jones, Amanda Hill
RCH CH'PR'Cohills Who Made Who?, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Pamela P Simmons
Open Male RBM 'PR'Boyte's Scout It Out Of Ahk, Christy Boyte, Larry Boyte
BHM BM BOW BOB 'PR'Triple C's Cajun Wannabe Boss, Cheryl Wimberly
BHF BF 'PR'Triple C's Lunar Eclipse, Cheryl Wimberly

Toy Fox Terrier, 6 Entries
Judge Pamela P Simmons
Adult Male BM CH Snocrest Johnny Won't Be Good, Kathi Linn, Kathleen Chance
Jr. Female RBF Snocrests Cyrians Song @ Foxview, Kathi Linn, Kathleen Chance
BHF BF BOW Foxview's One Step Ahead, Kathi Linn, Kathleen Chance
CH BOB CH'PR'Fritzfox Casanova, Lea Ann Boles
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Starley

W.Highland White Terrier, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
CH BOB CH Captain Roquefort Of Alborada, Connie Romano

Terrier Group Winners
Judge: Pamela P Simmons
1st) American Pit Bull Terrier, UNJ CA UWPCH CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
2nd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Fritzfox Casanova
3rd) Rat Terrier, URO1 GRCH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON
4th) American Hairless Terrier, Sundial Falinabareitfawndlyfwk

Companion Dogs

Brussels Griffon, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOW BOB CH Tracker Of Legends Heart, Lew Olson
Adult Female RBF URO1 Blackwood Wrecking Ball, Lew Olson
BHF BF URO1 Blackwood Alice In Wonderland, Lew Olson

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOB Von Lhag-pa Skywalker, Ronny Junkins

Poodle, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
MINIATURE
Jr. Male BMV BM CH Kasselsbuddyholll@mystiquekastle, Doug Matney, Louann Smith, Debra L Smith
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Luke

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Matthew K Proctor
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BFV BF Kassel's Honey Bunny, Doug Matney, Debra L Smith
RBFV Listed Entry
CH CH Mystique Kastle Parti Paige, Douglas Matney, Louann J Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Luke

Schipperke Entries
Judge Matthew K Proctor
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran EHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrob, Nancy K Anderson

Companion Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Poodle M/C, Listed Entry
2nd) Brussels Griffon, CH Tracker Of Legends Heart
3rd) Lhasa Apso, Von Lhag-pa Skywalker
4th) Poodle, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
CURLY-COATED RETRIEVER, URO3 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, Listed Entry
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, URO1 UJJ GRCH Dawson Hollow's Fiona SPOT-ON, Michelle Covington
RAT TERRIER, URO1 GRCH'PR'Blackwoods .22 Scamp @ Cohills SPOT-ON, Jennifer Jones, Amanda Hill

BIS Standard Poodle, EGCH Fleetwoods Go Your Own Way, Zachary George
RBIS German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

View Event >