We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: K9 Konnection (08/31/2019) / Conformation - Saturday Show 2

August 31, 2019

Hosted By: K9 Konnection

Location: Beltsville, Maryland

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Adult Female BF BOB Cedar Creek's Drinks On Me, Sheri Namovicz, Dan Namovicz, Brenda Bernard

Great Dane, 2 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Adult Female RBF Ohanas The1uwannac Kindredspirit, Laura Owens
BHF BF BOB Listed Entry

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Female Puppy BF BOB CH'PR'Von Tassen Light In Bright Eye, Selina Fluker

Rottweiler, 2 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
BHM BM BOW BOB CH Dorosolidocommandernchiefvered, Deborah M Cabe
BHF BF Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness SPOT, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Kangal Dog, CH'PR'Von Tassen Light In Bright Eye
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness SPOT
4th) Rottweiler, CH Dorosolidocommandernchiefvered

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Female Puppy BF BOB 'PR'Sycamore Tree Midnite Milkyway, Ashley Swords

Scenthound Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) American Leopard Hound, 'PR'Sycamore Tree Midnite Milkyway

Sighthounds & Pariah Dogs

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB CH Vanessa Russo Pegasus Prince, Charles Choyce, Tetyana Choyce

Whippet, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW Lishimas Good Time Redcliffe, Nancy Doucette
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF Whip Hill Autumn Mist, Hillary Frank
CH USJ CH Sandsprite Somerset At Clarwic, Clarence Gelwicks
GRCH BOB UJJ GRCH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Whippet, UJJ GRCH Sandsprite Kennebec At Agstone
2nd) Thai Ridgeback, CH Vanessa Russo Pegasus Prince

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon

Irish Setter, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
CH BOB URO1 CH Tramore Premier Performance, Theresa Zuzworsky, Pamela S Schaar

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Male Puppy CH Seminary Ridge's Last Call, Adair B Toddes
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Chilbrook Benchmark, Debby Kay
Jr. Female BF Seminary Ridge Happy Hour, Adair B Toddes
BHF RBF Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Male Puppy BM BOW CH Piccolo's Thomas Magnus Pi, Evelyn Comer
Female Puppy RBF Foupaws As The Ravyn Soars, Deborah Priester-grimes
Jr. Female BF Foupaws Look At Me, Deborah Priester Grimes
CH BOB CH Mt Bethel Aim For Knighthood, Kathryn Wolff

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
CH URO2 CH Rose City's Ask Her To Dance SPOT, Amanda Marie Bishop
GRCH BOB URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT, Amanda Bishop

Vizsla, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Female Puppy BF BOB Patapsco Verify Sea Lynx, Barbara Glass

Welsh Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Jr. Male RBM Killagay Tudur Highlander, Kathleen L Koebler, Joseph Cowdrick
Adult Male BM BOB Tudur Arthur Pendragon, Joseph Cowdrick

Gun Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) Irish Setter, URO1 CH Tramore Premier Performance
2nd) Welsh Springer Spaniel, Tudur Arthur Pendragon
3rd) Labrador Retriever, CH Chilbrook Benchmark
4th) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT

Northern Breeds

Akita, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Unmei's Inochi No Shihaisha, Tiffanie Branch
RCH URO1 CH Unmei's Un-named Son SPOT-ON, Taylor Jones

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Female BFV BF 'PR'Queen Zoey, Tina Zimmerman
STANDARD
Adult Male BMV BM BOW BOB CH PTA'PR'Mikka-diamond E Nautical Niko SPOT-ON, Korine Falk

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Silverdal's All That Bling, Marlene Schlichtig

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB GRCH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Siberian Husky, GRCH Snocrest's Good As Gold
2nd) Akita, CH Unmei's Inochi No Shihaisha
3rd) Norwegian Elkhound, CH Silverdal's All That Bling
4th) Alaskan Klee Kai, CH PTA'PR'Mikka-diamond E Nautical Niko SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
Jr. Female BF BOB Lk Michigan's Pixie Dust, Collene Brice, Marcie Boomsliter
BELGIAN SHEPHERD DOG Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
MALINOIS
Male Puppy BMV BM BOB Foxleigh's Don't Fear The Reaper, Laura Gilchrist

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Kathy Schwartzenberger
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Kong SPOT, Susie Zeiner

White Shepherd, 3 Entries
Judge Kathy Schwartzenberger
Adult Male BM CH Herr Foxhunt Vom Sutumer Grund SPOT-ON, Timothy Sanders
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Kathy Schwartzenberger
1st) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Kong SPOT
2nd) Australian Shepherd, Lk Michigan's Pixie Dust
3rd) Belgian Shepherd Dog, Foxleigh's Don't Fear The Reaper
4th) White Shepherd, GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB URO3 GRCH'PR'Kaotic's The Destroyer @ Ba SPOT, Erica Noseworthy, David Davis Jr
RCH CH'PR'Shaw's Roll Over Beethoven, Warren Shaw
GRCH RGCH'PR'Shaw's Rosie Junior, Warren Shaw

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Private Stock Bruno Lucky 4 U, Tyler Crane, Rj Bushey
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, URO3 GRCH'PR'Kaotic's The Destroyer @ Ba SPOT
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Silvercreek Que' Sorpresa, Juanita Irvin, Barbara L Henderson

Dalmatian, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB CH Mc Dottie Visions Of The Night, Jennifer R Mc Laughlin

Pug, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF Caper's Nothing But Blue Skies!, Phillip G Fisher
Open Female BF BOB Caper's Sirius Deja Vu In Black, Phillip G Fisher
BHF Caper's Siriusly High & Mighty!, Phillip G Fisher

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Chihuahua, Silvercreek Que' Sorpresa
2nd) Dalmatian, CH Mc Dottie Visions Of The Night
3rd) Pug, Caper's Sirius Deja Vu In Black

BIS Siberian Husky, GRCH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RBIS Kangal Dog, CH'PR'Von Tassen Light In Bright Eye, Selina Fluker

View Event >