I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (08/30/2019) / Conformation - Monday Show 1

September 2, 2019

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Alan Krenek
CH Listed Entry
GRCH BOB BIS CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Mary Happel
CH BOB CH Marsalla D'aahroo, Cindy M Hartman
RCH CH Querida D'aahroo, Cindy M Hartman

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Mary Happel
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dachshund, 1 Entry
Judge Mary Happel
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Mary Happel
Open Female BF BOB CH'PR'Little Miss Forget Me Not, Clara Grace Peek, Cody Cofield

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) American Leopard Hound, CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) Basset Fauve De Bretagne, CH Marsalla D'aahroo
4th) Treeing Walker Coonhound, CH'PR'Little Miss Forget Me Not

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
BHF BF BOB Listed Entry

Irish Setter, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Open Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Jr. Male RBM URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones
Open Male BM BOB Listed Entry
GRCH GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB EGCH Ragna Rose Raider Of Hearts SPOT-ON, Erica Willis

Gun Dog Group Winners
Judge: Dr Bev Sigl Felten
1st) Standard Poodle M/C, EGCH Ragna Rose Raider Of Hearts SPOT-ON
2nd) Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) Irish Setter, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison

Chinook, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB 'PR'Forever Greene Sangiok Clover, Shelly Londer

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) American Eskimo, CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr
2nd) Chinook, 'PR'Forever Greene Sangiok Clover

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Veritas Written In The Starz, April Ellison
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Kings Ferry Let It Go, Victoria Craig
GRCH BOB URO3 EGCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
MALINOIS
Open Male BMV BM BOB Windrush's Flap Strikes Again, Sandy Craft

Bergamasco, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB CH Italina Di Valle Scrivia, Kay Kline, Don Kline

Border Collie, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB Chf Avatar Flyin Solo, Judy L Kinnie
Adult Female RBF URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard
Jr. Female BF CH Ignite The Charcoal Vom Vpk, William Hoard
CH URO2 CH Diego Vom Chemnitztal Gotze, Heidi Owen
RCH GRCH Vpk's Webofdeception Via Hendons, Sheri T Moreau
GRCH BOB GRCH Wrath Denbrix, Sheri T Moreau, Chris Moreau
RBF URO2 Fine Vom Chemnitztal Gotze Heidi Owen

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe
RCH CH UJJ Warrior River Freya, Kayla Cooper
GRCH GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Australian Shepherd, URO3 EGCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON
2nd) Belgian Shepherd Dog, Windrush's Flap Strikes Again
3rd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater
4th) Bergamasco, CH Italina Di Valle Scrivia

Terriers

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Mary Happel
Open Male RBM Listed Entry
BHM BM AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Female Puppy RBF CH Srk's Sail Across The Sun, Elissa Bradford, Frances Howell, Michael Delvecchio
Open Female BF BOW CH Seven Sins' Meiolania, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Kristina Browne
CH UWP CH'PR'Se7ens Show Me The Devil, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Josh Rousey
RCH CH Kayo's Dare To Defy, Christina Gonzalez, Kristina Browne
GRCH BOB EGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy BF BOB CH'PR'Aerie's Home Grown Honey, Deborah Botruff, Mike Botruff
Open Female RBF 'PR'Aspen's Superstition, Deborah Botruff

Terrier Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) American Pit Bull Terrier, EGCH Kayo's Time Warp SPOT
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Aerie's Home Grown Honey

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Open Female BF Listed Entry
CH CH Bolt Action My Town, Juan Veliz, David Criswell
GRCH BOB EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Jr. Female BF BOB CH Rockabye's Hallelujah, Brenda Magnon

Papillon, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Dr Bev Sigl Felten
1st) Coton De Tulear, CH Rockabye's Hallelujah
2nd) Papillon, Listed Entry
3rd) American Bully, EGCH Fab Mighty Nitro
4th) Poodle, Listed Entry

BIS American Leopard Hound, CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman
RBIS Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

View Event >