Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (08/30/2019) / Conformation - Sunday Show 1

September 1, 2019

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Mary Happel
Adult Female BF Marbendale's Xena's Onyx Ring, Beverly Miller, Christine Churchwell
GRCH BOB CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Standard Schnauzer, 2 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy RBF Mff Dream Catcher's Talisman, Melanie Cardell
Open Female BF BOB Mff Jessee's Girl Par Dundee, Melanie Cardell

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill
2nd) Standard Schnauzer, Mff Jessee's Girl Par Dundee
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
4th) Anatolian Shepherd, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Marsalla D'aahroo, Cindy M Hartman
RCH CH Toby D'aahroo, Cindy M Hartman

Beagle, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW BOB Brumfield's Deuces Wild, Karlene Brumfield
Jr. Female BF Windkist Here Comes Betty, Karlene Brumfield

Dachshund, 1 Entry
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) American Leopard Hound, CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Beagle, Brumfield's Deuces Wild
3rd) Basset Fauve De Bretagne, CH Marsalla D'aahroo
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Jr. Female BF BOB CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Dr Bev Sigl Felten
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna
2nd) Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq

Gun Dogs

Bracco Italiano, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Ahz's Singing In The Rain, Megan Waters

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Alan Krenek
ORANGE & WHITE
Jr. Female BFV BF BOB Ol' Betsy Ross De Bent River TAN, Larry Ellison

Irish Setter, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Female BF BOB Listed Entry

Spinone Italiano, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB NI NC PTA GRCH Hootwire N Bellacampo Overthemoon, Debbie Perrott, Shirley Knipe, Kay Mc Leland

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones
Open Male RBM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB CA URO1 GRCH Bear Cove Charming Famous Amos, Paula L Cearley

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Standard Poodle, GRCH Teampinks Silly Milly SPOT
2nd) Irish Setter, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, CA URO1 GRCH Bear Cove Charming Famous Amos
4th) Bracco Italiano, CH Ahz's Singing In The Rain

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Mary Happel
MINIATURE
Jr. Male BMV RBM 'PR'Firefly Sr Indiana Rumor, Barbara Byrd
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW BOB 'PR'Thunderpas Aragorn, Patrea L Pabst
Jr. Female BFV BF CH'PR'Thunderpas Crystaltyme Daenerys, Patrea L Pabst
CH CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison
RCH CH'PR'Kingsfield Sr Annie Oakley, Barbara Byrd
GRCH GRCH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme, Eleanor Main

Chinook, 4 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM 'PR'Forever Greene Sangiok Clover, Shelly Londer
Jr. Female BF BOW CH'PR'Forever Greene Hiwassee Hazel, Denise T Reed
CH CH'PR'Mountain Thunder Enya, Daniela Metz
GRCH BOB NBOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok, Diana Fowler And Joann Blackman

Northern Breed Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) American Eskimo, 'PR'Thunderpas Aragorn
2nd) Chinook, NBOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok

Herding Dogs

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Open Male BM Listed Entry
Adult Male RBM URO2 Smokerise's Day Dream Believer, Peggy A Haeusler
Female Puppy RBF Veritas Written In The Starz, April Ellison
Jr. Female Lk Michigan Give Me S'more, Lisa Harward
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Kings Ferry Let It Go, Victoria Craig
GRCH URO3 EGCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
MALINOIS
Open Male BMV BM BOB Windrush's Flap Strikes Again, Sandy Craft

Bergamasco, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Jr. Female BF BOB CH Italina Di Valle Scrivia, Kay Kline, Don Kline

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
SMOOTH-FACED
Adult Male BMV BM BOB Chanceux De Coolmoor, Larinda Wilken

Border Collie, 2 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Jr. Female RBF Chf Avatar Flyin Solo, Judy L Kinnie
Adult Female BF BOB URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Adult Male BM URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard
Jr. Female BF BOW BOB CH Ignite The Charcoal Vom Vpk, William Hoard
CH GRCH Vpk's Webofdeception Via Hendons, Sheri T Moreau
RCH URO1 CH Indiana Vom Elbe-saale-winkel, Heidi Owen
GRCH GRCH Wrath Denbrix, Sheri T Moreau, Chris Moreau
RBF URO2 Fine Vom Chemnitztal Gotze Heidi Owen

La Catahoula Leopard Dog, 7 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Male Puppy BM UNJ Warrior River Top Gun, Ryan Smith
Female Puppy BF BOW CH UJJ Warrior River Freya, Kayla Cooper
CH BOB UWP GRCH Cross Check's Warrior Rvr Havoc, Kayla Cooper
RCH GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe
GRCH GRCH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Adult Female BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Dr Bev Sigl Felten
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Dr Bev Sigl Felten
1st) Belgian Shepherd Dog, Windrush's Flap Strikes Again
2nd) La Catahoula Leopard Dog, UWP GRCH Cross Check's Warrior Rvr Havoc
3rd) Australian Shepherd, CH Kings Ferry Let It Go
4th) Shetland Sheepdog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 10 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male RBM Listed Entry
BHM BM AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Female Puppy RBF CH Srk's Sail Across The Sun, Elissa Bradford, Frances Howell, Michael Delvecchio
Open Female BF BOW CH Seven Sins' Meiolania, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Kristina Browne
CH GRCH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
RCH URO1 CH Kayo's Homegrown Hocus Pocus, Amy Watson, Kristina Browne, Laney Giddens
GRCH BOB UWP EGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW CH Aspen's Huntsville Nights, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart
Female Puppy BF CH'PR'Aerie's Home Grown Honey, Deborah Botruff, Mike Botruff
Open Female RBF 'PR'Aspen's Superstition, Deborah Botruff
CH BOB CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Fanci Way The Cookie Crumbles, Bonnie L Hale

Terrier Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) American Pit Bull Terrier, UWP EGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham
3rd) Toy Fox Terrier, Fanci Way The Cookie Crumbles

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Open Female BF Listed Entry
CH CH Bolt Action My Town, Juan Veliz, David Criswell
GRCH BOB EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB CH Rockabye's Hallelujah, Brenda Magnon

French Bulldog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH No Nose Frenchies Bull Dozer, Alison Bargnesi

Papillon, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Female Puppy BFV RBF Listed Entry
TOY
Jr. Male BMV BM BOW BOB Vonstarr His Dark Materials, Yvonne Aitken
Jr. Female BFV BF Vonstarr The Truth Measurer, Yvonne Aitken

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) American Bully, EGCH Fab Mighty Nitro
2nd) Coton De Tulear, CH Rockabye's Hallelujah
3rd) Poodle, Vonstarr His Dark Materials
4th) Papillon, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
STANDARD POODLE, URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones

BIS American Leopard Hound, CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman
RBIS Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

View Event >