Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (08/30/2019) / Conformation - Saturday Show 1

August 31, 2019

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Deb Beean
Adult Female BF Marbendale's Xena's Onyx Ring, Beverly Miller, Christine Churchwell
GRCH BOB UWP GRCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Rottweiler, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 2 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB Mff Dream Catcher's Talisman, Melanie Cardell
Open Female RBF Mff Jessee's Girl Par Dundee, Melanie Cardell

Guardian Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Doberman Pinscher, UWP GRCH Coruscates Remember The Buster
2nd) Dogo Argentino, CH Zbz Queen Of Ice Elsa
3rd) Anatolian Shepherd, Listed Entry
4th) Standard Schnauzer, Mff Dream Catcher's Talisman

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Adult Male BM Brumfield's Deuces Wild, Karlene Brumfield
Jr. Female BF BOW BOB Windkist Here Comes Betty, Karlene Brumfield

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
CH BOB URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley

Dachshund, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Adult Male BM BOB 'PR'Rocky Hollow Rocket, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Dachshund, Listed Entry
2nd) Beagle, Windkist Here Comes Betty
3rd) Bluetick Coonhound, URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea
4th) Redbone Coonhound, 'PR'Rocky Hollow Rocket

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female BF BOB CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna

Gun Dogs

Bracco Italiano, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Ahz's Singing In The Rain, Megan Waters

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BFV BF BOB Ol' Betsy Ross De Bent River TAN, Larry Ellison

Irish Setter, 1 Entry
Judge Lila Fast
Open Female BF BOB Listed Entry

Spinone Italiano, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Acornhill Strokeofluck Tohootwire, Debbie Perrott, Kay Mc Leland, Shirley Knipe

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Lila Fast
Jr. Male RBM URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB URO2 EGCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Bracco Italiano, CH Ahz's Singing In The Rain
2nd) Standard Poodle, GRCH Teampinks Silly Milly SPOT
3rd) Standard Poodle M/C, URO2 EGCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON
4th) Irish Setter, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Deb Beean
MINIATURE
Jr. Male BMV RBM 'PR'Firefly Sr Indiana Rumor, Barbara Byrd
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW BOB 'PR'Thunderpas Aragorn, Patrea L Pabst
Jr. Female BFV BF CH'PR'Thunderpas Crystaltyme Daenerys, Patrea L Pabst
CH CH'PR'Kingsfield Sr Annie Oakley, Barbara Byrd
GRCH GRCH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme, Eleanor Main

Chinook, 4 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOW BOB 'PR'Forever Greene Sangiok Clover, Shelly Londer
Jr. Female BF CH'PR'Forever Greene Hiwassee Hazel, Denise T Reed
CH CH'PR'Mountain Thunder Enya, Daniela Metz
GRCH NBOB GRCH'PR'Cloudburst Ledgebak Kraumayok, Diana Fowler And Joann Blackman

Northern Breed Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) American Eskimo, 'PR'Thunderpas Aragorn
2nd) Chinook, 'PR'Forever Greene Sangiok Clover

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Bruce H Lehman
Adult Male BM BOW BOB URO2 Smokerise's Day Dream Believer, Peggy A Haeusler
Female Puppy BF Whiskey Run's Asher The Dasher, Melissa Hoard

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB CH Kane Vd Lamar, Robyn Cosenza

Bergamasco, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female BF BOB CH Italina Di Valle Scrivia, Kay Kline, Don Kline

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
SMOOTH-FACED
Adult Male BMV BM BOB Chanceux De Coolmoor, Larinda Wilken

Border Collie, 2 Entries
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female RBF Chf Avatar Flyin Solo, Judy L Kinnie
Adult Female BF BOB URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Bruce H Lehman
Adult Male BM URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard
Jr. Female BF BOW BOB URO2 Fine Vom Chemnitztal Gotze, Heidi Owen
CH URO1 CH Indiana Vom Elbe-saale-winkel, Heidi Owen
RCH URO2 CH Diego Vom Chemnitztal Gotze, Heidi Owen
RBF CH Ignite The Charcoal Vom Vpk William Hoard

La Catahoula Leopard Dog, 8 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy RBM UNJ Warrior River Top Gun, Ryan Smith
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW CH UJJ Warrior River Freya, Kayla Cooper
CH UWP GRCH Cross Check's Warrior Rvr Havoc, Kayla Cooper
RCH UWP CA UNJ CH Warrior River Talon, Kayla Cooper
GRCH BOB GRCH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe

Herding Dog Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Kane Vd Lamar
2nd) Berger Des Pyrenees, Chanceux De Coolmoor
3rd) Australian Shepherd, URO2 Smokerise's Day Dream Believer
4th) Bergamasco, CH Italina Di Valle Scrivia

Terriers

American Pit Bull Terrier, 10 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOW Csb's Enuf Tennessee Whiskey, Luis Morales
BHM RBM AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Jr. Female BF Aiyana & Plk's Project X-23, Carly Kramer
Open Female RBF CH Seven Sins' Meiolania, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Kristina Browne
CH GRCH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
RCH URO1 CH Kayo's Homegrown Hocus Pocus, Amy Watson, Kristina Browne, Laney Giddens
GRCH BOB GRCH'PR'Nichols I Wanna Talk About Me, Dawn Kane, Alison Parr, Lindsey Nichols

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOW BOB CH Aspen's Huntsville Nights, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart
Female Puppy RBF CH'PR'Aerie's Home Grown Honey, Deborah Botruff, Mike Botruff
Open Female BF 'PR'Aspen's Superstition, Deborah Botruff
CH CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM BOB Fanci Way The Cookie Crumbles, Bonnie L Hale

Terrier Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Nichols I Wanna Talk About Me
2nd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Aspen's Huntsville Nights
4th) Toy Fox Terrier, Fanci Way The Cookie Crumbles

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Lila Fast
Jr. Male BM BOW BOB Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales
Open Female BF Listed Entry
CH CH Bolt Action My Town, Juan Veliz, David Criswell
GRCH EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB CH Rockabye's Hallelujah, Brenda Magnon

Dalmatian, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Enchanted Hart Unconditionally SPOT-ON, Lynette Rutz-komorowski, Eric Komorowski, Linda Stafford, Samantha Stafford

French Bulldog, 2 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF BOB Defiabulls Violets Fortune, Alison Bargnesi
CH CH No Nose Frenchies Bull Dozer, Alison Bargnesi

Papillon, 1 Entry
Judge Lila Fast
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Lila Fast
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
TOY
Jr. Male BMV BM Vonstarr His Dark Materials, Yvonne Aitken
Jr. Female BFV BF Vonstarr The Truth Measurer, Yvonne Aitken

Companion Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) American Bully, Csb's Thanos Of Titan
2nd) Dalmatian, CH Enchanted Hart Unconditionally SPOT-ON
3rd) Papillon, Listed Entry
4th) Poodle, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHEPHERD DOG, URO2 Fine Vom Chemnitztal Gotze, Heidi Owen
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 CH Indiana Vom Elbe-saale-winkel, Heidi Owen

BIS Doberman Pinscher, UWP GRCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum
RBIS Dachshund, Listed Entry

View Event >