Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (08/30/2019) / Conformation - Friday Show 2

August 30, 2019

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Bruce H Lehman
Adult Female BF BOB Marbendale's Xena's Onyx Ring, Beverly Miller, Christine Churchwell
GRCH UWP GRCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Rottweiler, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 3 Entries
Judge Bruce H Lehman
Female Puppy RBF Mff Dream Catcher's Talisman, Melanie Cardell
Jr. Female BF BOB URO1 Coming Back To You Ladys Pride, Melanie Cardell
Open Female Mff Jessee's Girl Par Dundee, Melanie Cardell

Guardian Dog Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Doberman Pinscher, Marbendale's Xena's Onyx Ring
2nd) Dogo Argentino, CH Zbz Queen Of Ice Elsa
3rd) Standard Schnauzer, URO1 Coming Back To You Ladys Pride
4th) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Lila Fast
BHM BM BOB CH Toby D'aahroo, Cindy M Hartman

Beagle, 2 Entries
Judge Lila Fast
Adult Male BM BOW BOB Brumfield's Deuces Wild, Karlene Brumfield
Jr. Female BF Windkist Here Comes Betty, Karlene Brumfield

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Lila Fast
Adult Male BM BOB 'PR'Rocky Hollow Rocket, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Bluetick Coonhound, URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea
2nd) Beagle, Brumfield's Deuces Wild
3rd) Basset Fauve De Bretagne, CH Toby D'aahroo
4th) Redbone Coonhound, 'PR'Rocky Hollow Rocket

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq

Gun Dogs

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones
Open Male RBM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Judith E Lehman
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB URO2 EGCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Standard Poodle, GRCH Teampinks Silly Milly SPOT
2nd) Standard Poodle M/C, URO2 EGCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON
3rd) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Chinook, 2 Entries
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female BF CH'PR'Forever Greene Hiwassee Hazel, Denise T Reed
CH BOB CH'PR'Mountain Thunder Enya, Daniela Metz

Northern Breed Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Chinook, CH'PR'Mountain Thunder Enya

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB Whiskey Run's Asher The Dasher, Melissa Hoard

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Deb Beean
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB CH Kane Vd Lamar, Robyn Cosenza

Bergamasco, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB CH Italina Di Valle Scrivia, Kay Kline, Don Kline

Border Collie, 2 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB Chf Avatar Flyin Solo, Judy L Kinnie
Adult Female RBF URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Deb Beean
Adult Male BM BOW URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard
Jr. Female BF CH Ignite The Charcoal Vom Vpk, William Hoard
CH BOB GRCH Vpk's Webofdeception Via Hendons, Sheri T Moreau
RCH URO1 CH Indiana Vom Elbe-saale-winkel, Heidi Owen
GRCH GRCH Wrath Denbrix, Sheri T Moreau, Chris Moreau
RBF URO2 Fine Vom Chemnitztal Gotze Heidi Owen

La Catahoula Leopard Dog, 8 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy RBM UNJ Warrior River Top Gun, Ryan Smith
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF CH UJJ Warrior River Freya, Kayla Cooper
CH GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe
RCH UWP GRCH Cross Check's Warrior Rvr Havoc, Kayla Cooper
GRCH BOB GRCH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe

Herding Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Border Collie, Chf Avatar Flyin Solo
2nd) German Shepherd Dog, GRCH Vpk's Webofdeception Via Hendons
3rd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH El Dorado's Primetime Prince
4th) Belgian Shepherd Dog, CH Kane Vd Lamar

Terriers

American Pit Bull Terrier, 11 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOW Csb's Enuf Tennessee Whiskey, Luis Morales
Open Male RBM Listed Entry
Jr. Female RBF Aiyana & Plk's Project X-23, Carly Kramer
Open Female BF CH Seven Sins' Meiolania, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Kristina Browne
CH GRCH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
RCH CH Kayo's Dare To Defy, Christina Gonzalez, Kristina Browne
GRCH BOB EGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOW BOB CH Aspen's Huntsville Nights, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart
Female Puppy BF CH'PR'Aerie's Home Grown Honey, Deborah Botruff, Mike Botruff
Open Female RBF 'PR'Aspen's Superstition, Deborah Botruff
CH CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Male BM BOB Fanci Way The Cookie Crumbles, Bonnie L Hale

Terrier Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) American Pit Bull Terrier, EGCH Kayo's Time Warp SPOT
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Aspen's Huntsville Nights
3rd) Toy Fox Terrier, Fanci Way The Cookie Crumbles

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM BOW Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales
Open Female BF Listed Entry
CH CH Bolt Action My Town, Juan Veliz, David Criswell
GRCH BOB EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Jr. Female BF BOB CH Rockabye's Hallelujah, Brenda Magnon

French Bulldog, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
Female Puppy BF BOB Defiabulls Violets Fortune, Alison Bargnesi
CH CH No Nose Frenchies Bull Dozer, Alison Bargnesi

Papillon, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
TOY
Jr. Male BMV BM Vonstarr His Dark Materials, Yvonne Aitken
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Vonstarr The Truth Measurer, Yvonne Aitken

Companion Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) French Bulldog, Defiabulls Violets Fortune
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) American Bully, EGCH Fab Mighty Nitro

TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHEPHERD DOG, URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard

BIS Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois
RBIS Papillon, Listed Entry

View Event >