Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (08/30/2019) / Conformation - Friday Show 1

August 30, 2019

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Perry, Georgia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
Adult Female BF BOB Marbendale's Xena's Onyx Ring, Beverly Miller, Christine Churchwell
GRCH UWP GRCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Rottweiler, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
Female Puppy BF BOB Mff Dream Catcher's Talisman, Melanie Cardell
Jr. Female URO1 Coming Back To You Ladys Pride, Melanie Cardell
Open Female RBF Mff Jessee's Girl Par Dundee, Melanie Cardell

Guardian Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Doberman Pinscher, Marbendale's Xena's Onyx Ring
2nd) Standard Schnauzer, Mff Dream Catcher's Talisman
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) Dogo Argentino, CH Zbz Queen Of Ice Elsa

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
BHM BM BOB CH Toby D'aahroo, Cindy M Hartman

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
CH BOB URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley

Scenthound Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Bluetick Coonhound, URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea
2nd) Basset Fauve De Bretagne, CH Toby D'aahroo

Sighthounds & Pariah Dogs

Peruvian Inca Orchid, 1 Entry
Judge Lila Fast
Adult Female BF BOB CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq

Gun Dogs

Irish Setter, 1 Entry
Judge Deb Beean
Open Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male RBM URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths, Ray Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Irish Setter, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths
3rd) Standard Poodle, GRCH Teampinks Silly Milly SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
GRCH BOB GRCH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme, Eleanor Main

Chinook, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
BHM BM 'PR'Forever Greene Sangiok Clover, Shelly Londer
Jr. Female BF BOW CH'PR'Forever Greene Hiwassee Hazel, Denise T Reed
CH BOB CH'PR'Mountain Thunder Enya, Daniela Metz

Northern Breed Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Thunderpas Ayla @ Crystal Tyme
2nd) Chinook, CH'PR'Mountain Thunder Enya

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Lila Fast
Female Puppy BF BOB Whiskey Run's Asher The Dasher, Melissa Hoard

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Lila Fast
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB CH Kane Vd Lamar, Robyn Cosenza

Bergamasco, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB CH Italina Di Valle Scrivia, Kay Kline, Don Kline

Border Collie, 2 Entries
Judge Lila Fast
Jr. Female RBF Chf Avatar Flyin Solo, Judy L Kinnie
Adult Female BF BOB URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Lila Fast
Adult Male BM URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard
Jr. Female BF BOW CH Ignite The Charcoal Vom Vpk, William Hoard
CH BOB URO1 CH Indiana Vom Elbe-saale-winkel, Heidi Owen
RCH GRCH Vpk's Webofdeception Via Hendons, Sheri T Moreau
GRCH GRCH Wrath Denbrix, Sheri T Moreau, Chris Moreau
RBF URO2 Fine Vom Chemnitztal Gotze Heidi Owen

La Catahoula Leopard Dog, 8 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy RBM UNJ Warrior River Top Gun, Ryan Smith
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW CH UJJ Warrior River Freya, Kayla Cooper
CH UWP GRCH Cross Check's Warrior Rvr Havoc, Kayla Cooper
RCH GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe
GRCH BOB GRCH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe

Herding Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Border Collie, URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Kane Vd Lamar
3rd) Bergamasco, CH Italina Di Valle Scrivia
4th) La Catahoula Leopard Dog, GRCH El Dorado's Primetime Prince

Terriers

American Pit Bull Terrier, 11 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy Csb's Enuf Tennessee Whiskey, Luis Morales
Open Male RBM Listed Entry
Adult Male BM CH Ctk's Blackwood Tatonka Kitten, Morgan Patat
Jr. Female BF BOW Aiyana & Plk's Project X-23, Carly Kramer
Open Female RBF CH Seven Sins' Meiolania, Elissa Bradford, Michael Delvecchio, Kristina Browne
CH GRCH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
RCH URO1 CH Kayo's Homegrown Hocus Pocus, Amy Watson, Kristina Browne, Laney Giddens
GRCH BOB EGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy BM BOW CH Aspen's Huntsville Nights, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart
Female Puppy BF CH'PR'Aerie's Home Grown Honey, Deborah Botruff, Mike Botruff
Open Female RBF 'PR'Aspen's Superstition, Deborah Botruff
CH BOB CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham, Wayne A Senior, Deborah Botruff, Donald Stewart

Terrier Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) American Pit Bull Terrier, EGCH Kayo's Time Warp SPOT
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Aspen's Paint Me A Birmingham

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOW Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales
Open Female BF Listed Entry
CH CH Bolt Action My Town, Juan Veliz, David Criswell
GRCH BOB EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio
RBM Zbullyz Tha Zoo James Hood

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB CH Rockabye's Hallelujah, Brenda Magnon

French Bulldog, 2 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB Defiabulls Violets Fortune, Alison Bargnesi
CH CH No Nose Frenchies Bull Dozer, Alison Bargnesi

Papillon, 1 Entry
Judge Deb Beean
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Deb Beean
TOY
Jr. Male BMV BM Vonstarr His Dark Materials, Yvonne Aitken
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Vonstarr The Truth Measurer, Yvonne Aitken

Companion Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) French Bulldog, Defiabulls Violets Fortune
3rd) American Bully, EGCH Fab Mighty Nitro
4th) Poodle, Vonstarr The Truth Measurer

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, Listed Entry
BORDER COLLIE, URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy, Judy L Kinnie
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 CH Indiana Vom Elbe-saale-winkel, Heidi Owen

BIS American Pit Bull Terrier, EGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne
RBIS Irish Setter, Listed Entry

View Event >