I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (08/17/2019) / Conformation - Sunday Show 2

August 18, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Mike Keeler
Female Puppy BF Hafsa Imperial Asmira, Meredith Halfpenny
CH BOB CH Velisa Dana, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Mike Keeler
Adult Male BM Dura Lex Polonia Lennon, Beata Achita
CH BOB CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge Mike Keeler
CH BOB URO1 NC NI PTS CH Crixus De Cabeza Grande, Kelly Mc Intosh
RCH CH Irongate's Cuervo, Tiago Silva

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Doberman Pinscher, CH Cresswell's Medicine Man
2nd) Perro De Presa Canario, URO1 NC NI PTS CH Crixus De Cabeza Grande
3rd) Central Asian Shepherddog, CH Velisa Dana

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Mike Keeler
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Dacski Whiskey On The Rox, Casondra Rzeznik
CH CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
GRCH BOB GRCH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Dachshund, GRCH Doxieluv That'll Be The Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Mike Keeler
CH BOB CH Charsada Beyond T'lookin Glass, Brenda Burns
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Johannes
NFP BP Jaymice

Greyhound, 4 Entries
Judge Mike Keeler
CH BOB CCB PTA CH Lakilanni Thick As A Brick, Laurie Soutar
RCH CCB SV URO2 AN EHD MI EC CH Lakilanni Sunspot Baby SPOT, Laurie Soutar
GRCH CCB SV SC AN CA URO1 CCM PTM GRCH Lakilanni School's Out SPOT, Linda Zucker

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Mike Keeler
CH BOB CH Castlekeeps Opps I Didit Again, Jennifer L Johansson

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Mike Keeler
BHM BM Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen
Female Puppy BF BOW BOB CH Ouija Kanridge Thai To Puzzled, Melissa Cullen, Jodi Matton
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 3 Entries
Judge Mike Keeler
CH CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
GRCH BOB GRCH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: ALGRCH CCM Hdstars Fairy Tale-cinderella, Roberta Jamieson
CCB GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Whippet, GRCH Mccartney's Star Line Up
2nd) Irish Wolfhound, CH Castlekeeps Opps I Didit Again
3rd) Greyhound, CCB PTA CH Lakilanni Thick As A Brick
4th) Afghan Hound, CH Charsada Beyond T'lookin Glass

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Adult Female BF BOB Ashleysown Canadian Shandys, Janet Marechal

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Mike Keeler
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Adult Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Mike Keeler
Jr. Male BM BOW Bijou's Limited Edition, Laura Turner
Jr. Female BF K-lar's Chocolate Chia 4 Bijou, Laura Turner
GRCH BOB URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Lyric

Vizsla, 3 Entries
Judge Mike Keeler
BHM BM Ourdreams Redy T Start A Rukus, Lois Brown, Mary-ellen Harvey
BHF BF BOW Ourdream's Hold My Halo, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Audrey Harvey
GRCH BOB URO1 GRCH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: Ourdream's Hold My Halo, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Audrey Harvey
URO1 GRCH Heelmark Shikari Shootforthemo, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: UWPCH NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
Female Veteran: Best Veteran NE UWP PTS GRCH Ourdream's Wheel Of Fortune, Mary-ellen Harvey Or Kevin Harvey

Weimaraner, 1 Entry
Judge Mike Keeler
CH BOB URO1 CH Wynder's Beneath The Waves SPOT-ON, Bronwyn Macdonald
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Marlowe-conner

Gun Dog Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Standard Poodle, URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
2nd) Weimaraner, URO1 CH Wynder's Beneath The Waves SPOT-ON
3rd) Cocker Spaniel, Ashleysown Canadian Shandys
4th) Ns Duck Tolling Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 5 Entries
Judge Gregory Storms
STANDARD
Female Puppy BFV BF CH'PR'Taylak's Pure Crystal In Topaz, Zena Campbell
RBFV Listed Entry
CH CH'PR'Chatelet Taylak My Casanova, Carole Luke
RCH CH'PR'To.paz Raise Our Glass V Taylak, June Demers
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CH Maplemyst True North, Amanda Lumsden

Norrbottenspetz, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Female Puppy BF BOB Arthayr B My Winter Goddess, Carol Jones

Samoyed, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CH Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bailey

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Gregory Storms
GRCH BOB GRCH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan

Northern Breed Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Siberian Husky, GRCH Kabu's Ludicrous Speed
2nd) Samoyed, CH Snowybear's Unshakable Mtn
3rd) Finnish Lapphund, CH Maplemyst True North
4th) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Gregory Storms
CH BOB URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
RCH CH Charjan Redsails In The Sunset, Donna Kolaski, Charles White, Janice White
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Cully
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: URO2 CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
Female Veteran: Best Veteran CH Kinring's Precious Jewel, Lucinda Haidon

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Gregory Storms
ROUGH-FACED
Jr. Male BMV BM BOB Mon Reve De Chaparral, Martina Collingridge

Collie, 3 Entries
Judge Gregory Storms
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB Glasgowhill Legacy Of Twinpine, Sandra Hamilton
Jr. Male RBMV RBM Brookdale Reminicsing, Jenny Reaume

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CH NHD URO1 EN Quake Fire Vom Royale, Tegan Taylor

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Female Puppy BF BOB T Bar S's Tonbe Zanj, Sandra Lake

Min American Shepherd, 4 Entries
Judge Gregory Storms
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH Invalid Entry
RCH Invalid Entry

Schapendoes, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Female Puppy BF BOB Glissdoes Mocca Toffee, Chari O'leary
CH CH Happiest Tails Twinkle Star, Charlotte O'leary

Shetland Sheepdog Entries
Judge Gregory Storms
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chase

White Shepherd, 7 Entries
Judge Gregory Storms
Open Male Invalid Entry
CH BOB GRCH Braehead's Amber, Lynda Proulx
RCH URO1 CH Foxhunt's Majestic White Lily SPOT-ON, Mackenzie Crawford, Sophie Crawford
GRCH NBOB EGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Hunter
NFP BP Scarlett
BRACE, 1 Entry
Brace: Invalid Entry
URO1 CH Foxhunt's Majestic White Lily SPOT-ON, Mackenzie Crawford, Sophie Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Collie, Glasgowhill Legacy Of Twinpine
2nd) White Shepherd, GRCH Braehead's Amber
3rd) Schapendoes, Glissdoes Mocca Toffee
4th) La Catahoula Leopard Dog, T Bar S's Tonbe Zanj

Terriers

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Open Male BM BOB Bullyhill Moon Shark At Puzzle, Jodi Matton

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Gregory Storms
CH BOB CH Geisler's A Hard Days Night, Sherry Leitch
RCH CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH Invalid Entry

Scottish Terrier, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Open Male BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Gregory Storms
Jr. Female BF 'PR'Flowrider's Choco Latte, Sandra Hamilton
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
RBF 'PR'Flowrider's Enchantress Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Jack Russell Terrier, CH Geisler's A Hard Days Night
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck
3rd) Bedlington Terrier, Listed Entry
4th) Miniature Bull Terrier, Invalid Entry

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CH Nbk Maserati, Marissa Jamieson

Chihuahua, 3 Entries
Judge Gregory Storms
Open Male BM Arcreya's Zeus, Molly Denton
Adult Male RBM Sundance Kid Happy Top Dog, Molly Denton
CH BOB CH Shadowalkers U Had Me At Hello, Susan Matheson Cumiisky

French Bulldog Entries
Judge Gregory Storms
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Samson

Japanese Chin Entries
Judge Gregory Storms
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Yuna

Papillon, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Gregory Storms
TOY
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) American Bully, CH Nbk Maserati
3rd) Chihuahua, CH Shadowalkers U Had Me At Hello
4th) Poodle, Listed Entry

BIS Jack Russell Terrier, CH Geisler's A Hard Days Night, Sherry Leitch
RBIS Standard Poodle, URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

View Event >