I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (08/17/2019) / Conformation - Saturday Show 2

August 17, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 2 Entries
Judge Linda Philp
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Linda Philp
Female Puppy BF Hafsa Imperial Asmira, Meredith Halfpenny
CH BOB CH Velisa Dana, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Linda Philp
Adult Male BM BOB Dura Lex Polonia Lennon, Beata Achita
CH CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Linda Philp
CH BOB URO1 NC NI PTS CH Crixus De Cabeza Grande, Kelly Mc Intosh
RCH SC NV AI URO2 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Perro De Presa Canario, URO1 NC NI PTS CH Crixus De Cabeza Grande
2nd) Doberman Pinscher, Dura Lex Polonia Lennon
3rd) Black Russian Terrier, Listed Entry
4th) Central Asian Shepherddog, CH Velisa Dana

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Linda Philp
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Dacski Whiskey On The Rox, Casondra Rzeznik
CH CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
GRCH BOB CA GRCH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Dachshund, CA GRCH Rockindox Screech Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Linda Philp
Jr. Male BM BOB CH Generations Wizards Kyanite, Stephanie Bajona

Basenji, 2 Entries
Judge Linda Philp
BHM BM Bluestonemandalay Under De Radar, Jennifer Hamaba
Jr. Female BF BOW BOB Athena Queen Of Beauty, Maksym Fisun

Greyhound, 1 Entry
Judge Linda Philp
GRCH BOB CTS EC EV CTX URO2 MN CCM EHD GCB GRCH Lakilanni Hot Rod Lincoln SPOT, Laurie Soutar

Saluki, 1 Entry
Judge Linda Philp
BHF BF BOB Sandstorm Atocha Treasure, Kathleen Morton

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Linda Philp
BHM BM Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen
Female Puppy BF BOW BOB CH Ouija Kanridge Thai To Puzzled, Melissa Cullen, Jodi Matton
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) Afghan Hound, CH Generations Wizards Kyanite
2nd) Whippet, CH Mccartney's Xpensive Date
3rd) Greyhound, CTS EC EV CTX URO2 MN CCM EHD GCB GRCH Lakilanni Hot Rod Lincoln SPOT
4th) Saluki, Sandstorm Atocha Treasure

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Linda Philp
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Linda Philp
Adult Male BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Linda Philp
Jr. Male BM BOW Bijou's Limited Edition, Laura Turner
Jr. Female BF K-lar's Chocolate Chia 4 Bijou, Laura Turner
GRCH BOB GRCH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 5 Entries
NMP Aldo
NFP BP Grace

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Linda Philp
Female Puppy BF BOB Cantope's Scouket River, Diane Welsh
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 5 Entries
NMP Aldo
NFP BP Grace

Vizsla, 3 Entries
Judge Linda Philp
BHM BM BOW BOB Ourdreams Redy T Start A Rukus, Lois Brown, Mary-ellen Harvey
BHF BF Ourdream's Hold My Halo, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Audrey Harvey
GRCH URO1 GRCH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWPCH NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey

Weimaraner, 1 Entry
Judge Linda Philp
CH BOB URO1 CH Wynder's Beneath The Waves SPOT-ON, Bronwyn Macdonald
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Marlowe-conner

Gun Dog Group Winners
Judge: Linda Philp
1st) English Springer Spaniel, CH Nanjay's Collaboration
2nd) Weimaraner, URO1 CH Wynder's Beneath The Waves SPOT-ON
3rd) Vizsla, Ourdreams Redy T Start A Rukus
4th) Standard Poodle M/C, Cantope's Scouket River

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 5 Entries
Judge Eleanor Heagy
STANDARD
Female Puppy BFV RBF CH'PR'Taylak's Pure Crystal In Topaz, Zena Campbell
RBFV Listed Entry
TOY
Open Female BFV BF BOB 'PR'Taylak Tequila Sunrise, June L Demers
CH CH'PR'To.paz Raise Our Glass V Taylak, June Demers
RCH CH'PR'Chatelet Taylak My Casanova, Carole Luke

Samoyed, 1 Entry
Judge Eleanor Heagy
CH BOB CH Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bailey

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Eleanor Heagy
Open Female BF BOB CH Unicornhill Fox Trot, Mila Vujovic
Adult Female RBF Glacial Lake's Skye Of Kraken, Lisa De Gennaro
BHF Glacial Lake's Fairy, Lisa De Gennaro
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Lycan
NFP Fury

Northern Breed Group Winners
Judge: Eleanor Heagy
1st) Samoyed, CH Snowybear's Unshakable Mtn
2nd) Siberian Husky, CH Unicornhill Fox Trot
3rd) Alaskan Klee Kai, 'PR'Taylak Tequila Sunrise

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Eleanor Heagy
CH BOB CH Charjan Redsails In The Sunset, Donna Kolaski, Charles White, Janice White
RCH CH Charjan Ruling The Sea, Charles White
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Cully

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Eleanor Heagy
ROUGH-FACED
Jr. Male BMV BM BOB Mon Reve De Chaparral, Martina Collingridge

Collie, 2 Entries
Judge Eleanor Heagy
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB Glasgowhill Legacy Of Twinpine, Sandra Hamilton
Jr. Male RBMV RBM Brookdale Reminicsing, Jenny Reaume

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Eleanor Heagy
Female Puppy BF T Bar S's Tonbe Zanj, Sandra Lake
CH BOB CH C/Cross Kismet, Michelle Brinklow

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Eleanor Heagy
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH Invalid Entry

Schapendoes, 2 Entries
Judge Eleanor Heagy
Female Puppy RBF Glissdoes Mocca Toffee, Chari O'leary
Jr. Female BF BOB CH Happiest Tails Twinkle Star, Charlotte O'leary

Shetland Sheepdog
Judge Eleanor Heagy
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Chase

White Shepherd, 7 Entries
Judge Eleanor Heagy
Open Male Invalid Entry
CH BOB GRCH Braehead's Amber, Lynda Proulx
RCH URO1 CH Foxhunt's Majestic White Lily SPOT-ON, Mackenzie Crawford, Sophie Crawford
GRCH GRCH Hoofprint Inferno SPOT-ON, Erinn-bre Sweeney
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Hunter
NFP BP Scarlett
BRACE, 1 Entry
Brace: Invalid Entry
URO1 CH Foxhunt's Majestic White Lily SPOT-ON, Mackenzie Crawford, Sophie Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Eleanor Heagy
1st) White Shepherd, GRCH Braehead's Amber
2nd) La Catahoula Leopard Dog, CH C/Cross Kismet
3rd) Schapendoes, CH Happiest Tails Twinkle Star
4th) Australian Shepherd, CH Charjan Redsails In The Sunset

Terriers

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge Eleanor Heagy
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Eleanor Heagy
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
RCH CH Geisler's A Hard Days Night, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Rat Terrier
Judge Eleanor Heagy
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Scottish Terrier, 1 Entry
Judge Eleanor Heagy
Open Male BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Eleanor Heagy
Jr. Female BF 'PR'Flowrider's Enchantress, Sandra Hamilton
CH BOB CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
RBF 'PR'Flowrider's Choco Latte Sandra Hamilton

Toy Fox Terrier
Judge Emergency Replacement
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Harmony

Terrier Group Winners
Judge: Emergency Replacement
1st) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
2nd) Bedlington Terrier, Listed Entry
3rd) Scottish Terrier, Listed Entry
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH Flowrider's Nip And Tuck

Companion Dogs

Chihuahua, 2 Entries
Judge Eleanor Heagy
Adult Male BM Sundance Kid Happy Top Dog, Molly Denton
Female Puppy BF BOW BOB CH Arcreya's Black Bottle Whiskey, Molly Denton

Japanese Chin
Judge Eleanor Heagy
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Yuna

Poodle, 4 Entries
Judge Eleanor Heagy
TOY
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Azzaro By Miss Alexandra, Jeannette Hagen

Companion Dog Group Winners
Judge: Eleanor Heagy
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Chihuahua, CH Arcreya's Black Bottle Whiskey

BIS English Springer Spaniel, CH Nanjay's Collaboration, Julianna Wright
RBIS Afghan Hound, CH Generations Wizards Kyanite, Stephanie Bajona

View Event >