I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (07/27/2019) / Conformation - Saturday Show 1

July 27, 2019

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Great Dane, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM Thor-kourt Koi Knemofendr, Kristeen Kohrs
CH BOB CH Take The Money And Run SPOT-ON, Kara Lyn Berry

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB 'PR'Von Tassen Light In Bright Eye, Selina Fluker

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness SPOT, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness SPOT
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Great Dane, CH Take The Money And Run SPOT-ON
4th) Kangal Dog, 'PR'Von Tassen Light In Bright Eye

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF Turnaround Farms No Hope, Doris Whaley Campbell, James Campbell
CH BOB CCH GRCH'PR'Calvary Xrds Blessed In Black, Deborah I Long

English Coonhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB 'PR'Calvary Crossroads In His Time, Deborah I Long
Open Female RBF CH'PR'Turnaroundfarms Chicks Lonesom, James L Campbell, Doris Whaley-campbell

Plott Hound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM 'PR'Woodwards Rag Mtn Red Bull, Jason L Woodward, Katie L Woodward
Open Female BF BOW BOB CCH GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita, Jason L Woodward, Katie L Jenkins

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM CCH NITECH CH'PR'All American Golden Boy, Beth Jenkins
Open Female BF BOW BOB CCH GRCH'PR'All American Pumpkin Spice, Beth Jenkins

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'All American Pumpkin Spice
2nd) Plott Hound, CCH GRCH'PR'Woodward's Rag Mtn Nikita
3rd) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'Calvary Xrds Blessed In Black
4th) English Coonhound, 'PR'Calvary Crossroads In His Time

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Spryfeat Ambitious Zander Run, Charlotte A Yealey

Whippet, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Sandsprite Somerset At Clarwic, Clarence Gelwicks
GRCH GRCH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Whippet, CH Sandsprite Somerset At Clarwic
2nd) Silken Windhound, Invalid Entry
3rd) Borzoi, CH Spryfeat Ambitious Zander Run

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH GRCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
GRCH BOB GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

Labrador Retriever, 10 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOW BOB Seminary Ridge's Last Call, Adair B Toddes
Adult Male Seminaryridge Hutzpah Okarizma, A Jay Baum
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy RBF CH Rose Creek Sweet Autumn Leigh, Joanne Martin
BHF BF Listed Entry
GRCH EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Whisper

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM CH Piccolo's Thomas Magnus Pi, Evelyn Comer
Female Puppy BF BOW BOB CH Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH URO2 CH Rose City's Ask Her To Dance SPOT, Amanda Marie Bishop
GRCH BOB URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT, Amanda Bishop

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Labrador Retriever, Seminary Ridge's Last Call
2nd) Brittany, GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT
4th) Standard Poodle, CH Piccolo's As You Like It

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Unmei's Twin Blades Of Power, Taylor A Jones
RCH URO1 CH Unmei's Un-named Son SPOT-ON, Taylor Jones

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry
STANDARD
Jr. Male BMV RBM 'PR'Centralcoast Enzo Kissed By Fire, Rosanne Taufield
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Weba

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH CH Ivie's Strength Is Honor, Hilary Huskey

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Siberian Husky, CH Snocrest's Good As Gold
2nd) Alaskan Klee Kai, Listed Entry
3rd) Akita, CH Unmei's Twin Blades Of Power

Herding Dogs

Berger Picard, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Open Female BF BOB CH Beauvol's Ginjer B'zinger, Lisa Naert, N J Royer

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Bridgelady's Never Walk Alone, Deborah Frank

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM Blackthorn's Skofnung, Bradleigh Baker
Open Male Glebevonwood Grace's Boy, Christina Sullivan
Open Female BF BOW CH Kysarah-lindel U Talking To Me, Susan Tomlinson, Linda Delarso
GRCH BOB GRCH Kysarah's Secret Love, Michele D Beatty, Kenneth Beatty
RBM Mickena's Reach For The Skye Michele Beatty, Kenneth Beatty

Shetland Sheepdog,
Judge Pamela Perdue
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Berger Picard, CH Beauvol's Ginjer B'zinger
2nd) Cardigan Welsh Corgi, CH Bridgelady's Never Walk Alone
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Kysarah's Secret Love

Terriers

American Pit Bull Terrier, 11 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy Seven Sins' Megatherium, Elissa Bradford
Open Male Seven Sins' Archelon, Elissa Bradford, Michael Delvecchio
Adult Male BM BOW 'PR'Skye's Fade To Black, Kellilyn Fitzpatrick
BHM RBM 'PR'Skye's Unexpected Journey, Mark Gonzalez
Female Puppy BF Srk's Sail Across The Sun, Elissa Bradford, Frances Howell, Michael Delvecchio
BHF RBF UWPO AP2 VPA UWPCH'PR'Sevensins' Steel-thorned Roses, Elissa Bradford, Michael Delvecchio
CH URO3 CH'PR'Kaotic's The Destroyer @ Ba SPOT, Erica Noseworthy, David Davis Jr
RCH CH'PR'Shaw's Blackbird, Warren Shaw
GRCH BOB RGCH'PR'Shaw's Rosie Junior, Warren Shaw

German Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Open Female BF BOB CH Dabneys Lime Ahhhhhh Rita!, Anita Dengler

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB UAGI UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone, Hannah Ward

Terrier Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Pit Bull Terrier, RGCH'PR'Shaw's Rosie Junior
2nd) German Pinscher, CH Dabneys Lime Ahhhhhh Rita!
3rd) Miniature Schnauzer, UAGI UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Bolt Action Egyptian Jewel, Stacey Criswell, Donijo Atkins
GRCH BOB GRCH Byb Money May, Thomas Ballard

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB Fischer's Lil Bailies Irish Cream, Joyce D Fischer

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Bully, GRCH Byb Money May
2nd) Biewer Terrier, Fischer's Lil Bailies Irish Cream

BIS Labrador Retriever, Seminary Ridge's Last Call, Adair B Toddes
RBIS American Pit Bull Terrier, RGCH'PR'Shaw's Rosie Junior, Warren Shaw

View Event >