We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (07/26/2019) / Conformation - Sunday Show 2

July 28, 2019

Location: Hutchinson, Kansas

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
CH CH Nobilis' Walk The Line, Lynn Carradine-hailey
GRCH BOB CA UWP GRCH Wmk's Not So Despicable Me SPOT, Lynn Hailey

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB URO1 CH Lionhearts You Can't Stop My Jazz, Lori Hays

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Sally A Davidson
Adult Male RBM Kansa's The Unicorn, Jacqueline C Matson
BHM BM CH Midnightblue7 Jake Der Kleine SPOT, Simone Klein
Jr. Female BF BOW Kansa's Shoot To Thrill, Jacqueline C Matson
CH BOB CH Kansa's Divergent, Jacqueline C Matson
RBF Kansa's Kissin Dynamite Jacqueline C Matson

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
CH BOB URO1 PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf, Cathy Thomas, Lisa Berry
RCH CH Above Par Imogene Threadgoode, Taylor Cobb

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM BOB Sketchbook Like What You Do, Mary Vick

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) American Bulldog, CA UWP GRCH Wmk's Not So Despicable Me SPOT
2nd) Doberman Pinscher, CH Kansa's Divergent
3rd) Standard Schnauzer, Sketchbook Like What You Do
4th) Perro De Presa Canario, URO1 PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge John F Davidson
CH CH Criscross Hurricane Party Ms, Amanda Barron, Ammon Barron
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Criscross Make A Wish Ms, Amanda Barron, Ammon Barron

Scenthound Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Dachshund, EGCH Criscross Make A Wish Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
GRCH BOB UWP URO2 GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway

Saluki, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Rlou's Noble Kings Before Us, Jeanette Davila

Whippet, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Azawakh, UWP URO2 GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT
2nd) Saluki, CH Rlou's Noble Kings Before Us
3rd) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Pathways Gunslinger At Wyntree, Christi Abel

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF Rita Jo's Hot Tamale, Teija Maynard
CH BOB Listed Entry
RCH CH Ksp I Can Only Imagine, Lesa Laster
GRCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entries
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 11 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF CH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
BHF RBF Listed Entry
CH CH So Fetchs Cajun Pablo, Brett Bunch
RCH CH Panda Bear's Ruby Roo, Olivia Arndt
GRCH BOB EGCH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP Drift
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) German Shorthaired Pntr, RGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle M/C, EGCH Rose City's Queen Of The Night
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, CH Pathways Gunslinger At Wyntree

Northern Breeds

American Eskimo, 7 Entries
Judge Sally A Davidson
MINIATURE
Female Puppy RBFV CH'PR'True Graces' Winner Takes All, Traci Anderson, Scott Anderson, Lu Ann Boanhofman
BHF BFV RBF CH'PR'Perfect Graces' Crown Jewels, Tammy Larsen
STANDARD
BHM BMV BM BOW CH'PR'Graces Great Battle Of Jericho, Tammy Larsen, Jeanne Gagne
BHF BFV BF CH'PR'Graces Elysium & Gaia, Tammy Larsen
CH CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen
GRCH BOB GRCH'PR'True Graces' Reminiscence, Traci Anderson

Shiba, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
BHF BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) American Eskimo, GRCH'PR'True Graces' Reminiscence
2nd) Shiba, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge John F Davidson
CH CH Mi-t's Blue Ain't Her Color, Kymberly Jo Base
RCH CH Gemfire's Forged In Dragonfire, Christi Abel
GRCH BOB URO3 EGCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Greywoods Black Magic Woman, Marcia Grauerholz, Marcus Grauerholz
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Greywoods Ode To Joy, Marcia Grauerholz And Marcus Grauerholz

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge John F Davidson
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF BOW BOB CH Spitfire's Naughty Nightie, Christine M Staten
MALINOIS
Open Male BMV BM Deacon Vom Roten Sturm, Michele Morris

Berger Picard, 2 Entries
Judge John F Davidson
CH BOB CH Sketchbook Ma Cher Amio, Marcia Grauerholz, Marcus Grauerholz
RCH CH Sketchbook It's 5o'clock Somewher, Marcia Grauerholz, Marcus Grauerholz

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH URO1 Vf The Sky Is The Limit, Lori Hays
BHF RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RBM Lord Vordamm Charlee Millner

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Female BF Wises Julep, Jamie Dannels
CH BOB CH Winged's June, Jamie Dannels

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female RBF USA UFA Ozblu's North Star, Kimberlie Adams
BHF BF BOW Valacara Gentle On My Mind, Delania Mc Natt
CH CH Valacara Love Me Do, Delania Mc Natt
RCH CH Ozblu's Ursa Major, Kimberlie Adams
GRCH BOB USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Barley

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Australian Shepherd, URO3 EGCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Spitfire's Naughty Nightie
3rd) Pembroke Welsh Corgi, USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge John F Davidson
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM URO2 K9 Performance Knls Nitro, Lisa Berry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NC UAGI CH URO2 K9 Performance Knls Varro, Lisa Berry

German Pinscher, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB GRCH Daveren's Set Fire To The Rain, Eric Blatt

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH Havens White Cliffs Of Dover, Andrew Fraser, Alex Geisler, Christy Winslow

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge John F Davidson
OVER 12.5-15"
Female Puppy BFV BF BOB River Run's Mi-t's Persistent, Kym Base

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge John F Davidson
Male Puppy BM BOB 'PR'Fritzfox Casanova, Lea Ann Boles

Terrier Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Jack Russell Terrier, CH Havens White Cliffs Of Dover
2nd) Parson Russell Terrier, River Run's Mi-t's Persistent
3rd) German Pinscher, GRCH Daveren's Set Fire To The Rain
4th) Toy Fox Terrier, 'PR'Fritzfox Casanova

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Lila Fast
Jr. Male BM Devil's Rhage, Kristina Spears
Adult Male Listed Entry
GRCH BOB GRCH Ncbs Nemesis Bad Moon Rising, Seth Leier

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOB Marsdon The Dark Knight, Robert Sampson, Laura Sampson, Catherine Sampson

Chihuahua, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Rococo's Wind Beneath My Wings, Laura Blankenship

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Lila Fast
BHM BM Thenightisdarkest Justbeforethe, Katherine Douglas
Jr. Female RBF Delende One Fine Mess, Sandra Brunsell
Open Female BF BOW BOB CH Worka Art Delende Colorthewind, Sandra Brunsell

Dalmatian, 3 Entries
Judge Lila Fast
Adult Male BM CH Jls Just A Moseying Along, Julia Soukup
BHM RBM CH Jls & Bardolyns First Sergeant, Adolyn Bartels, Julia Soukup
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Dreams Whiskey River SPOT, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH Tibroke's Fine Things To Come, Kim Waller

Companion Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) American Bully, GRCH Ncbs Nemesis Bad Moon Rising
2nd) Brussels Griffon, Marsdon The Dark Knight
3rd) Chinese Crested, CH Worka Art Delende Colorthewind
4th) Dalmatian, Listed Entry
RBIS Dachshund, EGCH Criscross Make A Wish Ms, Amanda Barron, Ammon Barron

View Event >