▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Southeast Texas American Eskimo Dog Club / Conformation Sunday Show 2

September 25, 2016

Location: Selma, Texas

GUARDIAN DOGS
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Van Orman's Lucky Be A Lady, Nina Mathews
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) Doberman Pinscher, Van Orman's Lucky Be A Lady

SCENTHOUNDS
PLOTT HOUND, 1 Entry
JUDGE John F Booth
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett
TREEING WALKER COONHOUND, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Female Puppy BF BOB 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt, Joe Burkett Iii
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH Bakura Suni Sol Rojo, Toni King And Lynda Hicks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BASENJI, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOB Listed Entry
SILKEN WINDHOUND, 6 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Int. Male BM CH'PR'Kumbaya Silkendream Dakota, Sandra Mc Gowan
CH BOB CH'PR'Kumbaya Silkendream Maychen Dna, Jan Decker
RCH CH'PR'Entourage Treble Maker, Trisha Decker
RBM 'PR'Winsome's In The Wings Tara Maxey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel
NFP 'PR'Taracrest Tatianna Faire@gafer, Susan M Collorafi, Susan Brasel
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) Afghan Hound, GRCH Bakura Suni Sol Rojo
2nd) Basenji, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Kumbaya Silkendream Maychen Dna

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB CH Foxwoods Blue And Tan Fantasy, Sarah Moon
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Female Puppy RBF Mwm Girl On Fire, Barbara C Bennett
Int. Female BF BOB CH Mwm Tally Ho, Barbara C Bennett
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Adult Female RBF Lulu's Mi Amor, Bambi Kaminski, Sheree Stone
BHF BF BOB Mia's Victorious Cossette, Bambi Kaminski
STANDARD POODLE M/C, 3 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
CH CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz, Mona Stilson, Wendy Grotheer
RCH CH Mozaic Mischief Makin Maya SPOT, Mona Stilson, Gina Wainiola
GRCH BOB URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble, Mona Theresa Stilson
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) Golden Retriever, CH Mwm Tally Ho
2nd) Standard Poodle, Mia's Victorious Cossette
3rd) Labrador Retriever, Listed Entry
4th) English Cocker Spaniel, CH Foxwoods Blue And Tan Fantasy

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 5 Entries
JUDGE John F Booth
MINIATURE
BHM BMV RBM Stardust Hot Off The Press, Laurie Boles
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Ducat's Ferrari At Redemption, Jennifer Maaske
Jr. Female BFV BF 'PR'Artc Mgc's Once-upon-a-princess, Tammy Waldrop, Emanuel Hollander
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Debonair's Like A Rock, Debra Mitchell
GRCH BOB GRCH'PR'Shalom Lila Tov, Susan De La Paz Or Ernie De La Paz
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Shalom Lila Tov

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB CH Baker's Real Justice, Judith F Baker
BEAUCERON, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB CH Jazelle Mes Yeux Vigilants, Crystal Bomer, Mike Bomer
GERMAN SHEPHERD DOG, 4 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Adult Male BM BOW BOB CH Dax Von Benedict, Tanya Yost
Adult Female BF C-kyra Von Sidener, Tanya Yost
RBM Athos Vom Sudenblick Tanya Yost
RBF Capri Vom Sudenblick Tanya Yost
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 3 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Male Puppy RBM Tasso's Vegas Lights, Morgan Wooldridge
Jr. Male BM CH Tasso's Lone Ranger, Catherine Gardner
GRCH BOB UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT, Melba Wooldridge
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) Beauceron, CH Jazelle Mes Yeux Vigilants
2nd) German Shepherd Dog, CH Dax Von Benedict
3rd) La Catahoula Leopard Dog, UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT
4th) Australian Shepherd, CH Baker's Real Justice

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE John F Booth
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB CH Lace Gaffer Return To Sender, Kellye Townsend, Rachel Townsend, Susan Brasel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer, Susan Brasel
RAT TERRIER, 3 Entries
JUDGE John F Booth
CH BOB CH Empress Lily Brackett, Yolanda H Cunningham Or Joel B Cunningham
RCH CH Dugan Son Of Broc, Yolanda H Cunningham
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CA GRCH Bur-way Pretty Woman, Rachel Towsend And Felicity Hoke
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Int. Male BM BOB Fonvielle's Ptak4t Of Hopyards, Tammy Mattson
TOY FOX TERRIER, 1 Entry
JUDGE John F Booth
CH BOB CH'PR'Burway You're Killin Me Smalls, Winter Pagona
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) American Hairless Terrier, CH Lace Gaffer Return To Sender
2nd) Rat Terrier, CH Empress Lily Brackett
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Burway You're Killin Me Smalls
4th) Staffordshire Bullterrier, Fonvielle's Ptak4t Of Hopyards

COMPANION DOGS
AFFENPINSCHER, 2 Entries
JUDGE John F Booth
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Adult Male BM BOB CH Blue Bay's Quand Vient Le Matin, Lew Olson
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE John F Booth
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 2 Entries
JUDGE John F Booth
Male Puppy BM BOB Srna's Lesharo Of De Bodaway, Cynthia Srna
CH CH Leopold Sugarpaws De Bodaway, Cynthia Srna
ITALIAN GREYHOUND, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
MALTESE, 2 Entries
JUDGE John F Booth
Female Puppy BF BOB CH Rhapsody's Dulcinea, Sandra K Schmidt
GRCH GRCH Serenade's La Mattinata, Sandra K Schmidt
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Female Puppy BF BOB Listed Entry
POODLE, 1 Entry
JUDGE John F Booth
CH BOB NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel
RUSSKIY TOY, 4 Entries
JUDGE John F Booth
Male Puppy BM Milyi Angel Potseluy Udachi, Anna Gonzalez, Ruth Ann Ford
Int. Male Invalid Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Highfield Jolair Girl Iz Navsegda, Anna Gonzalez
TIBETAN SPANIEL, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Male Puppy BM BOB Lantana's Star Spangled Banner, Gail Krall
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Poodle, NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive
4th) Brussels Griffon, CH Blue Bay's Quand Vient Le Matin

BIS Golden Retriever, CH Mwm Tally Ho, Barbara C Bennett
RBIS Papillon, Listed Entry