I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/20/2019) / Conformation - Saturday Show 2

July 20, 2019

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Pamela P Simmons
Adult Male BM Ivari Brisart Nordom, Noel Rhoades
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes
RCH CH Diamond Lane's Sophia Rose, Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Pamela P Simmons
Male Puppy BM Atlantean's Lowbacca, Brandon Mc Cluney
CH BOB CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
CH BOB CH Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber

Leonberger, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
CH BOB GRCH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
Adult Male BM BOB CH Drakkenfels Global Menace, Denise A English

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela P Simmons
1st) Leonberger, GRCH Great Northern's Bushwacker
2nd) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds
3rd) Doberman Pinscher, CH Gnr Vicarious Vizcaya
4th) Rottweiler, CH Drakkenfels Global Menace

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Adult Female BF BOW BOB CH'PR'Weinstocks 5:00 Big Money, Rachel Weinstock
CH CCH GRCH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo, Jarrod Ball

Beagle, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
2nd) Beagle, CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill
3rd) American B & T Coonhound, CH'PR'Weinstocks 5:00 Big Money

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
Female Puppy BF BOB CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Pamela P Simmons
PEQUENO WIRE
Jr. Female BFV BF BOB Brokenroad Pocket Full Of Love, Judith A Ellis, Stacy Faw, Susan Faw

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela P Simmons
1st) Greyhound, CH Kj's Queen Of Drama
2nd) Podengo Portugueso, Brokenroad Pocket Full Of Love

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
CH BOB CH Wild Mtn Screaming Eagle 92, Elizabeth Woolford

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
RCH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

English Setter, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
BHF BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Adult Female BF BOB Classic Summer's Autumn Seabreeze, Candace Heller

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Jr. Male BM BOW BOB Diadems Reason To Recoil, Michelle Piccirilli
Female Puppy BF Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Newlander's Boats A Rockin', Desire Nyland
BHF BF Starlight's Buckeye Jessie, Patty Finch, Bill Finch
CH CH Starlight's Buckeye Brutus, Patty Finch, Sarah Finch, Andrew Finch, Bill Finch
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB EGCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH Invalid Entry

Weimaraner, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Adult Female BF BOB Luxe All You Can Eat Spaghetti, Jan Hare

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Standard Poodle, Invalid Entry
3rd) English Springer Spaniel, Classic Summer's Autumn Seabreeze
4th) English Setter, Listed Entry

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Fred Lanting
GROENENDAEL
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Fred Lanting
GRCH BOB GRCH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Fred Lanting
Female Puppy BF Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
CH BOB GRCH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
RCH CH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Wendt Worth Chariots Of Fire, Tonia Mc Canna

White Shepherd, 6 Entries
Judge Fred Lanting
Male Puppy BM Hollybrook's Cliffhanger, Nancy De Garmo
Jr. Female RBF CH Thornvalley's Nikita Of Oz, Kathleen Ingram
Adult Female BF BOW BOB CH URO2 Thornvalley Got Some Splainen, Melanie A Fuellgraf, William C Fuellgraf
CH UCDX URO3 CH E-empress Von King's Silbertal SPOT-ON, Melanie Fuellgraf
RCH CH Thornvalley's Wonderful Oz, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Brynlea It's Not Unusual
2nd) German Shepherd Dog, GRCH Jdm's Black Diamond Tanglewood
3rd) White Shepherd, CH URO2 Thornvalley Got Some Splainen
4th) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH Wudnshu Beethoven Blue Moon, Cheryl Dibert

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB GRCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Norwich Terrier, GRCH Fishback's Commodore Perry
2nd) Staffordshire Bullterrier, CH Neverland Wreck It Ralph
3rd) American Hairless Terrier, CH Wudnshu Beethoven Blue Moon

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshalle Stout
RBM Nr Kissa Capricorn Bull Cyndi Murphy

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOB Crest-vue Furever Love @ Ccruz, Breanna Dean

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
CH BOB CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal, Michele Lane

English Bulldog, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
BHF BF BOB Fox Chapels Katie Ledecky, Patricia Ross

French Bulldog, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Open Male BM BOW BOB Smileys Finn Smiles, Lisa Smiley
Open Female BF Smileys Hazel Smiles, Lisa Smiley

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOW BOB Rare Gem Bellagio, Ruthy Wolfson
Female Puppy BF Rare Gem Marchella, Ruthy Wolfson

Papillon, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF BOB D'vine Gotta Catch Em All @ Ma, Amanda Grimes, Michelle Belcher

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH BOB Listed Entry
RCH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
GRCH GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Shih Tzu, Listed Entry
2nd) Coton De Tulear, CH Sunnybrooks Shine On Ritzy Gal
3rd) Chinese Crested, Crest-vue Furever Love @ Ccruz
4th) Tibetan Spaniel, Listed Entry

BIS Greyhound, CH Kj's Queen Of Drama, Kelly Grubaugh, John Grubaugh
RBIS Norwich Terrier, GRCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

View Event >