I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (07/19/2019) / Conformation - Friday

July 19, 2019

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 5 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy RBF Cachet's This Girl Rocks@wiemer, Barbara Wiemer
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Wiemer's Here's Lookin At You Kid, Barbara S Wiemer
RCH CH Hancocks Sweet Time Coppermyst, Margaret Magoffin And Mary Hickey

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW BOB CH El Mesquital Viking, Andrew Giangreco
Female Puppy BF Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOB CH Arl Work Hard Play Hard, Cosette Lewis

Rottweiler, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF CH Vonbremen's Dolce' Vida, Colleen R Winslow
CH BOB CH Vonbremen's Doomsday I'm A Comin', Colleen R Winslow

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Rottweiler, CH Vonbremen's Doomsday I'm A Comin'
2nd) Cane Corso Italiano, CH El Mesquital Viking
3rd) Boxer, CH Wiemer's Here's Lookin At You Kid
4th) Great Dane, CH Arl Work Hard Play Hard

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB USA UFA URO2 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell
RCH URO1 CH Lorica's Little Spark, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM 'PR'Rimfire's Helena Big Sky Tonka, Stephen D Hatch, Danielle Madore, Katrina Henderson
CH BOB CCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT, Tammy Rogers, Danielle Madore
RCH CGRCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya, Lisa A Sutliff, Steven Sutliff

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfire N' Tnt Star Spangled SPOT
2nd) Dachshund, USA UFA URO2 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley

Saluki, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Houndridge Red Moon Over Timar, Jean D Martin

Whippet, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
BHF BF Karasar's Royalty, Melissa Lopinto
CH BOB CH Karasar's Mlynarz Romance, Melissa Lopinto
RCH CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett
GRCH CCB GRCH Vrymeer Soliloquy, Elisa Holland, Laurie A Rusticus

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Whippet, CH Karasar's Mlynarz Romance
2nd) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON
3rd) Saluki, Houndridge Red Moon Over Timar

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB GRCH Oh God Shes Smokin @ Parkhurst, Wildeana M Parkhurst, Bob Parkhurst Sr, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst
RCH CH Parkhurst's Mytrange Dela Fame, Wildeana M Parkhurst, Bob A Parhurst

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Jason's Bah Humbug, Suzanne Benton, Richard C Benton
GRCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

Field Spaniel, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF Nauticas Midnight Milky Way, Danielle Brewer, Sue Meachem, Doug Mc Rae
CH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH BOB CH EGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOW CH Herr Butch Vom Dolittle Mauser, Krysta Them
Open Female BF Listed Entry
CH BOB CH Steinhoff's It's My Game, Sharon A Davies

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOB Painting's Serenity Duffy R, Carol Krehel
RBM Listed Entry

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Open Female BF BOB Foothills Foolin' Around, Tari A Hafner

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH CH Rimfire's What The Duck, Anne M Allison
GRCH BOB CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Roaneden's American Flyer, Elizabeth Meacham

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Raiju Siren Of The Sky, Natasha Preston
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Ns Duck Tolling Retriever, CH Roaneden's American Flyer
2nd) Golden Retriever, Painting's Serenity Duffy R
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Steinhoff's It's My Game
4th) English Springer Spaniel, CH Jason's Bah Humbug

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB CH Full Moons Top Gun, Jamie Goodrich

American Eskimo, 6 Entries
Judge Pamela Perdue
STANDARD
BHF BFV BF CH'PR'Miracle Siriusdrm Neamn Aislyn, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
CH URO1 GRCH'PR'Crystal Tyme Warp In Space@nl SPOT-ON, Donna Bleas Pappas
RCH CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Pats Irish Miracle Reflection, Suzanne O'donnell, Amanda E Innerst

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB Showbiz Miss Congenialty Atdalmar, Mary Ellen Czudak

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Pats Irish Miracle Reflection
2nd) Akita, CH Full Moons Top Gun
3rd) Chinese Shar-Pei, Showbiz Miss Congenialty Atdalmar

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH URO2 CH Kinnamans Isis D Pessoa SPOT-ON, Laurie J Shepard And Susan Thompson
GRCH BOB URO1 GRCH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson

Cardigan Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM CH Benevers Heaven Sent, Carol Kasabian
CH GRCH Woodrose Sumone Towatch Overme, Peter Hildreth, William Maxim
RCH GRCH Debonaires Arthur Pendragon, Carol Kasabian
GRCH BOB URO2 EGCH Winddancer Ashe Me No Question, Beverly Reid

Collie, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
ROUGH
Male Puppy BMV BM Omega's Special Dark, Linda Garrett, Kathy Hughes
GRCH BOB GRCH Lynchris Great Expectations, Jolynne Abdallah

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Arcturus Lightning Strikes Twice, Joyce Ainsworth

Old English Sheepdog, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM Owasco Valleys Royal Chocolatier, Cynthia Campanella
Female Puppy BF BOW BOB Osez Josephine Lords Of Cuzay, Cynthia Campanella

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy RBM Benevers Smoke On The Water, Carol Kasabian
BHM BM Benever Smoke Gets In Ur Eyes, Carol Kasabian
GRCH BOB GRCH Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW Dante's Rain Man, Peggy Davidson
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Equinox Mystical Expedition SPOT-ON, Peggy J Davidson

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Equinox Mystical Expedition SPOT-ON
2nd) Cardigan Welsh Corgi, URO2 EGCH Winddancer Ashe Me No Question
3rd) German Shepherd Dog, CH Arcturus Lightning Strikes Twice
4th) Old English Sheepdog, Osez Josephine Lords Of Cuzay

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs
GRCH BOB GRCH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CAS CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH High Meadow Place Your Bet
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation
4th) Rat Terrier, CAS CH Dtm Three Times The Charm

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHM BM BOB CH Takari's Dances With Gusto, Tari A Hafner

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB CH Churchill's Feel Like A Rockstar, Regina Luyster

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Miniature Pinscher, CH Churchill's Feel Like A Rockstar
2nd) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Takari's Dances With Gusto

BIS American Eskimo, GRCH'PR'Pats Irish Miracle Reflection, Suzanne O'donnell, Amanda E Innerst
RBIS American Pit Bull Terrier, URO2 UWP EGCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

View Event >