I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Acadia Belgian Shepherd Dog Club (07/20/2019) / Conformation - Saturday Show 1

July 20, 2019

Hosted By: Acadia Belgian Shepherd Dog Club

Location: Augusta, Maine

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
BHF BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF BOB Listed Entry

Great Dane, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
BHM BM BOW BOB Shine Bright On A Wild Night, Kendra De La Cruz, Kimberly A Norris
Jr. Female BF Leggo's Cosmic Explosion At Em, Mickella Laney

Rottweiler, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM BOB Vonbremen's Clearly V Serenity, Tracy Arcari

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM BOB Von Shaman's Fire Fox, Catherine Williams

Guardian Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Rottweiler, Vonbremen's Clearly V Serenity
2nd) Great Dane, Shine Bright On A Wild Night
3rd) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
4th) Standard Schnauzer, Von Shaman's Fire Fox

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Female BF BOB WCH GRCH'PR'Riversides Blu Tia, Danielle Pottle

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM BOB GRCH'PR'Drmn Crk Swt Revengeofthereaper, Danielle Pottle

Scenthound Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'Drmn Crk Swt Revengeofthereaper
3rd) Bluetick Coonhound, WCH GRCH'PR'Riversides Blu Tia

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
CH BOB CH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lisa Kingsley
1st) Whippet, CH Sandsprite Androscoggin

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
Adult Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
Jr. Female BF BOB Reddoor's Sunkissed Pearl, Cindy Lester

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
Open Female BF BOB CH Windwards Highhopes In Pinkcamo, Dale Dutill

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Lisa Kingsley
Male Puppy BM Greatbrooks Delbert Gee, Naomi F Smith
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Winter's Coming To Meadowbrook, Lauren Booth
CH CH Poeticgolds To The Moon & Back, Annette Mac Nair

Labrador Retriever, 10 Entries
Judge Lisa Kingsley
Male Puppy Port Sides Guardian Protector, Renae Merrill
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Adult Male Keepsake Mister Beautiful, Anna Wallace
Jr. Female Yarborough Sweet Reverie, Tina Constantine
Adult Female RBF Dream Farms Blazin Winter Juno, Allison Bagley
BHF BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Merrill's Kian, Renae Merrill

Vizsla, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
BHM BM BOB CH Gldn Glows Helaciously Handsome, Betsy Newman

Gun Dog Group Winners
Judge: Lisa Kingsley
1st) Golden Retriever, Winter's Coming To Meadowbrook
2nd) Vizsla, CH Gldn Glows Helaciously Handsome
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Windwards Highhopes In Pinkcamo
4th) English Springer Spaniel, Reddoor's Sunkissed Pearl

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Lisa Kingsley
Adult Male BM Propwash Allagash Carry, India Baker
Female Puppy BF BOW A Silver Lining From Copper Hill, Abigail Constantine
CH BOB CH Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine
RCH CH Copper Hills Ray Of Hope, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn

Bearded Collie, 3 Entries
Judge Lisa Kingsley
Female Puppy BF BOB Starisles Busy Being Fabulous, Valarie Maloney
Adult Female RBF Avalon Ever After, Valerie Maloney
CH CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney

Belgian Shepherd Dog, 22 Entries
Judge Sharon Redmer
GROENENDAEL
BHM BMV RBM Witch Hollow Tczar Uptown Funk, Patricia M Barrett
Female Puppy BFV RBF Listed Entry
LAEKENOIS
BHM BMV Splash!dance's Firebolt, Susan Byrant, Randie Meyer
Female Puppy BFV Sauge D'luxueux, Gailyn F Whitman
Jr. Female Rise And Shine D'eroudur, Randie C Meyer, Susan Bryant
Open Female RBFV Rhiannon Da Casa Mont'alves, Susan Bryant, Randie C Meyer
BHF Phantom's Kinky Boots, Carol J Shields, Frank Shields
RBMV Listed Entry
MALINOIS
BHM BMV Phantom's Journey Into The Future, Carol Shields, Frank Shields
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM Celtic Spirit De Mon Plaisir, Lynne Alarie-bibeau, Jeffrey P Bibeau
Adult Female BFV BF BOW CH Winning Colors De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Gail Mc Laughlin, Jeffrey Bouffard
BHF RBFV Shenanigans De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard
CH CH Chantryile Heart Of Gold, Eleanor Heagy, Gregory Storms
RCH CH Harlet-g Di Torre D'arese, Patricia M Barrett
GRCH BOB GRCH Celebre Journey To Chantryile, Eleanor Heagy, Shery Alligood

Berger Picard, 2 Entries
Judge Lisa Kingsley
Adult Male BM BOB CH Crestview Have Ewe Herd De News, Cheryl Landry
RBM Masq's Johnny B Goode Michelle Mc Cafferty, Ashley Bond

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
Jr. Female BF BOB Taelormaed Blue Wagn Alis, Lucybell K Roessiger

Collie, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
SMOOTH
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Lisa Kingsley
1st) Berger Picard, CH Crestview Have Ewe Herd De News
2nd) Cardigan Welsh Corgi, Taelormaed Blue Wagn Alis
3rd) Australian Shepherd, CH Copper Hills Adventure @ Belarc
4th) Collie, Listed Entry

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
BHM BM BOB Listed Entry

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
GRCH BOB CA UFA UWPS AP3 VPU UGWPCH URO1 GRCH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud

Patterdale Terrier, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Terrier Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Airedale Terrier, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, CA UFA UWPS AP3 VPU UGWPCH URO1 GRCH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON
3rd) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

Chihuahua, 1 Entry
Judge Lisa Kingsley
Male Puppy BM BOB Yankeebelle Candy Man Pez, Annette Macnair, David Macnair

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Lisa Kingsley
MINIATURE
Open Female RBFV RBF Listed Entry
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Lisa Kingsley
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Chihuahua, Yankeebelle Candy Man Pez
3rd) Poodle M/C, Listed Entry
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Berger Picard, CH Crestview Have Ewe Herd De News, Cheryl Landry
RBIS Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

View Event >