I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association (07/18/2019) / Conformation - Saturday Show 2

July 20, 2019

Hosted By: Illinois Toy Fox Terrier Association

Location: Peoria, Illinois

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge David Arthur
CH CH Criscross Hurricane Party Ms, Amanda Barron, Ammon Barron
GRCH BOB EGCH Criscross Make A Wish Ms, Amanda Barron, Ammon Barron

English Coonhound, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB CCH GRCH'PR'Kentucky Mountain Moonshine, Jason Bigley And Laura L Bigley

Plott Hound, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM FCH GRCH'PR'Brandenburgers Pioneer Tracker HTX, Carl Brandenburger Jr
Female Puppy BF BOW BOB CH'PR'Rh Pioneer Poison Ivy, Jason Bigley
Adult Female RBF GRCH'PR'Rail Hollows Blackberry Brandy, Jason L Bigley, Laura L Bigley

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Dachshund, EGCH Criscross Make A Wish Ms
2nd) English Coonhound, CCH GRCH'PR'Kentucky Mountain Moonshine
3rd) Plott Hound, CH'PR'Rh Pioneer Poison Ivy

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Ebs Dovecreek Hunters Moon, Patricia Giza
Adult Male BM BOW BOB Dovecreek Artful Dodger, Patricia Giza
Jr. Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Cocker Spaniel, Dovecreek Artful Dodger
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Siberian Husky, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Krayr Warfel Kimber Ofhighcali, Haley Warfel

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB URO3 GRCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW Brandon Vom Alt-ostland, Lacey Ford, Judith A Malone
Female Puppy BF CH Faith Vom Gildaf, Melinda Clark
Adult Female RBF RATN Schaefer's Dk Ebony SPOT, Lindsay Chlopek
CH GRCH Nando Von Huerta Hof, Teena Roth
RCH Listed Entry
GRCH BOB RGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Australian Shepherd, URO3 GRCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, RGCH Rum Chata Vom Coppermoon

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge David Arthur
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM Listed Entry
CH BOB CH Xo Xo Growing Wings, Kimberly Seegmiller
RCH CH'PR'Gaushof Lil Snapdragon Saphira, Rita Gaus

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
CH CH'PR'Always In Trouble SPOT, Marcus Middleton
GRCH BOB GRCH UWP'PR'Onyxblue 6 Shot Ruger @ Rswd, Sondra Peirson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Rswd's War Machine, Sondra Peirson
NFP Rswd's Little Red Corvette, Sondra Peirson

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Dazi May, Sarah Calderon, Armando Calderon, Karen Meyer

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM 'PR'Moonbeam's Blue Manchu, Mary Bitzer
Female Puppy BF BOW BOB CH'PR'Moonbeam's Misty Bluu, Deborah Botruff
CH GRCH'PR'Aerie's Silver Lining, Mary Bitzer
RCH CH Aspen's Boot Scootn' Rodeo@ark, Mary F Bitzer

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Meadowoods Whattheworld Needs Now, John F Davidson, Sally Davidson

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH UWP'PR'Onyxblue 6 Shot Ruger @ Rswd
2nd) American Hairless Terrier, CH Xo Xo Growing Wings
3rd) Toy Fox Terrier, GRCH Meadowoods Whattheworld Needs Now
4th) Kerry Blue Terrier, Dazi May

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge David Arthur
CH GRCH Ncbs Nemesis Bad Moon Rising, Seth Leier
RCH CH Betos Weekend Warrior, Aaron Pelan
GRCH BOB USA UFA GRCH Obduro's Betos Nice Dreams, Aaron Pelan

Biewer Terrier, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM CH Vip Alex Family Harley, Faith Beam, Karen Hansen
Jr. Male RBM Daniel Konti Alain Delon, Kathleen Kruk, Michael Kruk
Female Puppy BF BOW BOB CH Kruk Ravenwood Duchess Adele, Kathleen Kruk, Michael Kruk
CH CH Bff's Queen Roxanne, Kathleen A Kruk

Poodle, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB URO2 GRCH Windamers Viva Las Vegas SPOT, Debbie Brazzil
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH URO3 Rococo's Don't Stop Til Enuf SPOT-ON, Debbie Brazzil

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Poodle, URO2 GRCH Windamers Viva Las Vegas SPOT
2nd) Biewer Terrier, CH Kruk Ravenwood Duchess Adele
3rd) American Bully, USA UFA GRCH Obduro's Betos Nice Dreams

BIS Australian Shepherd, URO3 GRCH Bamboo Run's Saloon Girl SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens
RBIS Cocker Spaniel, Dovecreek Artful Dodger, Patricia Giza

View Event >