I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Twin Peaks Dog Club, Inc. (07/19/2019) / Conformation - Friday

July 19, 2019

Hosted By: Twin Peaks Dog Club, Inc.

Location: Longmont, Colorado

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOW BOB CH Renejade Butch Cassidy, Nancy Christensen
Jr. Female BF Sharjet's Heavenly Image, Karen Miller

Mastiff, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB Lksd Gldleaf Captain America, Debbie Walker

Rottweiler, 4 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Male BM BOW BOB Kelsey's In The Line Of Fire, Mary Ann Cothren
Jr. Female BF URO1 Player's Swing Away, Donna Dolezal
CH CH Majestic Dracocelestial Skytrackr, Mary Ann Hernandez
RBM Abel Eros Runs Through It Staci Hresko

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Mastiff, Lksd Gldleaf Captain America
2nd) Rottweiler, Kelsey's In The Line Of Fire
3rd) Doberman Pinscher, CH Renejade Butch Cassidy
4th) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF D&j Ha'aretz Asha Of Sundowner, Cathey M Dunn
GRCH BOB URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan, Cathey M Dunn

Silken Windhound, 17 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy RBM CH'PR'Runways Rolling In The Deep, Janis Bastian
Open Male Kristull Winter Is Coming, Francie Stull
Adult Male BM BOW CH'PR'Clayborn's Eureka, Laura Garabedian, Stuart Small
BHF BF 'PR'Gryffyn's Aeyrie Aces Wild, R Lynn Shell
CH GRCH Gryffyns Aeyrie Ballroom Blitz, R Lynn Shell
RCH CH'PR'Clayborn's Red-tailed Comet, Cathi Wester, Janell Sharber
GRCH BOB RGCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT, Janis Bastian

Whippet, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Silken Windhound, RGCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT
2nd) Canaan Dog, URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan
3rd) Whippet, CH Toccata In The Key Of C

Gun Dogs

Field Spaniel, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOW BOB Killara Wasted Days N Nights, Pamela Selman
Jr. Female BF CH Northsky's Bright Blue Sky, Anita Eley
BHF RBF CH Leftarrowandbluesky Diamondlil, William Anderson

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Dds Reece Lookout Drops Of Jup, Sherry Holt

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Listed Entry
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) German Wirehaired Pointer, Dds Reece Lookout Drops Of Jup
2nd) Field Spaniel, Killara Wasted Days N Nights
3rd) Standard Poodle M/C, URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
4th) Standard Poodle, URO1 GRCH Cnc's Prairie Rose

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
MINIATURE
BHF BFV BF 'PR'True Graces' Winner Takes All, Traci Anderson, Scott Anderson, Lu Ann Boanhofman
RBFV 'PR'Perfect Graces' Crown Jewels Tammy Larsen
STANDARD
BHM BMV BM BOW 'PR'Graces Great Battle Of Jericho, Tammy Larsen, Jeanne Gagne
CH BOB CH'PR'Blue Star's Wind Spirit, Karen Anne Hawn
GRCH GRCH'PR'True Graces' Reminiscence, Traci Anderson

Keeshond, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH CH Jo-lyn's Touching Fire, Wilma K White
GRCH BOB GRCH Sun-kiss Vannah, Sharon Miller

Northern Breed Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Keeshond, GRCH Sun-kiss Vannah
2nd) American Eskimo, CH'PR'Blue Star's Wind Spirit

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Outlaws Mercury Rising, Melinda Peters, Sheree Sanchez
BHF BF BOW BOB CH Firestorm Speakeasy, Lisa Pope

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Alan Krenek
GROENENDAEL
Adult Male BMV RBM Blackforest's Chasing The Wind, Sylvia Myer
Adult Female BFV BF BOW URO1 Reverie's Gold Treasure, Gail O'neil
TERVUEREN
Open Male BMV BM Beowulf's Waiting For Godot, Joe Wojciechowski, Andrea Wojciechowski
CH BOB CH Beowulf's Dragonheart, Peter S Mongait
RCH CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
Beowulf's Waiting For Godot, Joe Wojciechowski, Andrea Wojciechowski

Border Collie, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Listed Entry
BHF RBF Jijin's Mo Morning Dew O Mist, Anita Ramsey

Collie, 1 Entry
Judge Alan Krenek
ROUGH
Female Puppy BFV BF BOB Sun-rai's Coctel De Esmeralda, Marily Arteaga

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Alpha Vlk Z Podstrane, Petra Lambert-gorwyn

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Female RBF Gabi Vom Sudenblick, Tanya Yost
BHF BF BOB RATO CA Iggy Vom Sudenblick, Tanya Yost
CH Listed Entry
RCH RATN CA CH UWP Kraken Vom Sudenblick, Tanya Yost
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CA CH'PR'Denwolf's Paladin, Denese Wolfson
Listed Entry, Denese Wolfson

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW BOB Two J's It's All Good Man, Kathy Doehler
Open Female BF CH Kamar's Kate Of Colorado, Kathy Doehler
CH CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Puli, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Heaven's Amazing Grace, Sara Hatcher

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Australian Shepherd, CH Firestorm Speakeasy
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Beowulf's Dragonheart
3rd) Puli, Listed Entry
4th) German Shepherd Dog, RATO CA Iggy Vom Sudenblick

Terriers

Rat Terrier, 9 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
STANDARD
Jr. Male BMV BM 'PR'Arkay's Stomp The Yard, Ruth Kramer
Female Puppy RBFV RBF 'PR'K2's Better Then Ever, Diana Bertram
Jr. Female BFV BF BOW 'PR'K2's Lickety Split, Tracey A Kallas
BHF 'PR'Arkay's Dancinginthemoonlight, Ruth Kramer
CH BOB CH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
RCH CH Skippin Cj Fire Water Of K2, Tracey A Kallas, Christina Martinez
GRCH GRCH'PR'Rk Sgk Wannabestartinsomethin, Ruth Kramer

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
BHM BM BOB 'PR'Hurricanedeck Cce Statute, Rebekah Anthony Rivera
CH CH'PR'Foxclassic Leave This 1 Alone, Rebekah Anthony Rivera

Terrier Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Rat Terrier, CH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2
2nd) Toy Fox Terrier, 'PR'Hurricanedeck Cce Statute

Companion Dogs

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOB Paray's Pocket Rocket, Pam Lee

Dalmatian, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

English Toy Spaniel, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Ashton Winmar Novel Chime, Nancy Williams, Shelly Hepler

Papillon, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOB Loteki Ragazzo Fortunato, Pam Lee, Lou Ann King

Pomeranian, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Bichon Frise, Paray's Pocket Rocket
2nd) Papillon, Loteki Ragazzo Fortunato
3rd) Dalmatian, Listed Entry
4th) English Toy Spaniel, Ashton Winmar Novel Chime

TOTAL DOG QUALIFIERS
CANAAN DOG, URO1 GRCH Sufat Sheleg Jasper's Dubhan, Cathey M Dunn
BELGIAN SHEPHERD DOG, URO1 Reverie's Gold Treasure, Gail O'neil
BORDER COLLIE, Listed Entry

BIS Australian Shepherd, CH Firestorm Speakeasy, Lisa Pope
RBIS Mastiff, Lksd Gldleaf Captain America, Debbie Walker

View Event >