▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Southeast Texas American Eskimo Dog Club / Conformation Sunday Show 1

September 25, 2016

Location: Selma, Texas

GUARDIAN DOGS
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Female Puppy BF BOB Van Orman's Lucky Be A Lady, Nina Mathews
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) Doberman Pinscher, Van Orman's Lucky Be A Lady

SCENTHOUNDS
PLOTT HOUND, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett
TREEING WALKER COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt, Joe Burkett Iii
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 2 Entries
JUDGE John F Booth
GRCH BOB GRCH Bakura Suni Sol Rojo, Toni King And Lynda Hicks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BASENJI, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Male Puppy BM BOB Listed Entry
SILKEN WINDHOUND, 6 Entries
JUDGE John F Booth
Int. Male BM CH'PR'Kumbaya Silkendream Dakota, Sandra Mc Gowan
CH BOB CH'PR'Entourage Treble Maker, Trisha Decker
RCH CH'PR'Serenity Majestic Seas Dna, Jan Decker
RBM 'PR'Winsome's In The Wings Tara Maxey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel
NFP 'PR'Taracrest Tatianna Faire@gafer, Susan M Collorafi, Susan Brasel
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) Afghan Hound, GRCH Bakura Suni Sol Rojo
2nd) Basenji, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Entourage Treble Maker

GUN DOGS
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE John F Booth
CH BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE John F Booth
Female Puppy RBF Mwm Girl On Fire, Barbara C Bennett
Int. Female BF BOB CH Mwm Tally Ho, Barbara C Bennett
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE John F Booth
CH BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE John F Booth
Adult Female RBF Lulu's Mi Amor, Bambi Kaminski, Sheree Stone
BHF BF BOB Mia's Victorious Cossette, Bambi Kaminski
STANDARD POODLE M/C, 3 Entries
JUDGE John F Booth
CH BOB CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz, Mona Stilson, Wendy Grotheer
RCH CH Mozaic Mischief Makin Maya SPOT, Mona Stilson, Gina Wainiola
GRCH URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble, Mona Theresa Stilson
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) Standard Poodle M/C, CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Mia's Victorious Cossette

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 5 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
MINIATURE
Female Puppy RBFV 'PR'Ducat's Ferrari At Redemption, Jennifer Maaske
Jr. Female BFV BF 'PR'Artc Mgc's Once-upon-a-princess, Tammy Waldrop, Emanuel Hollander
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW BOB 'PR'Debonair's Like A Rock, Debra Mitchell
Adult Female BFV RBF URO1'PR'Fuji-besota Southern Twist, Amanda Lunsford Or Sally Bedow
GRCH GRCH'PR'Shalom Lila Tov, Susan De La Paz Or Ernie De La Paz
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) American Eskimo, 'PR'Debonair's Like A Rock

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE John F Booth
CH BOB CH Baker's Real Justice, Judith F Baker
BEAUCERON, 1 Entry
JUDGE John F Booth
Int. Female BF BOB CH Jazelle Mes Yeux Vigilants, Crystal Bomer, Mike Bomer
GERMAN SHEPHERD DOG, 4 Entries
JUDGE John F Booth
Adult Male BM Athos Vom Sudenblick, Tanya Yost
Adult Female BF BOW BOB Capri Vom Sudenblick, Tanya Yost
RBM CH Dax Von Benedict Tanya Yost
RBF C-kyra Von Sidener Tanya Yost
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 3 Entries
JUDGE John F Booth
Male Puppy BM BOB Tasso's Vegas Lights, Morgan Wooldridge
Jr. Male RBM CH Tasso's Lone Ranger, Catherine Gardner
GRCH UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT, Melba Wooldridge
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John F Booth
1st) Beauceron, CH Jazelle Mes Yeux Vigilants
2nd) La Catahoula Leopard Dog, Tasso's Vegas Lights
3rd) Australian Shepherd, CH Baker's Real Justice
4th) German Shepherd Dog, Capri Vom Sudenblick

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB CH Lace Gaffer Return To Sender, Kellye Townsend, Rachel Townsend, Susan Brasel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer, Susan Brasel
RAT TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Hime Masako Of Miyuki, Yolanda Cunningham
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran USA UFA CA URX UWP UCD UROC UACH GRCH Bur-way Hotnspicy Lace, Kellye Townsend Or Rachel Townsend
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Int. Male BM BOB Fonvielle's Ptak4t Of Hopyards, Tammy Mattson
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) American Hairless Terrier, CH Lace Gaffer Return To Sender
2nd) Staffordshire Bullterrier, Fonvielle's Ptak4t Of Hopyards
3rd) Rat Terrier, 'PR'Hime Masako Of Miyuki

COMPANION DOGS
AFFENPINSCHER, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Adult Male BM BOB CH Blue Bay's Quand Vient Le Matin, Lew Olson
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 3 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Male Puppy BM Srna's Lesharo Of De Bodaway, Cynthia Srna
Female Puppy BF BOW CH Srna's Cherokee Boogie, Cynthia Srna
CH BOB CH Leopold Sugarpaws De Bodaway, Cynthia Srna
ITALIAN GREYHOUND, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
MALTESE, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB CH Rhapsody's Dulcinea, Sandra K Schmidt
GRCH GRCH Serenade's La Mattinata, Sandra K Schmidt
PAPILLON, 2 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry
POODLE, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
CH BOB NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel
POODLE M/C, 4 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
TOY
Male Puppy BMV BM Chatabout Rockn Ks Its Shotime, Patricia Knutson, Daniel Lee Chatfield
CH BOB GRCH Aristo's Ayla Harmony Aguirre, Robert F Aguirre Jr
RCH CH Accent On Aristo's Petal, Deborah Ann Cook
RUSSKIY TOY, 4 Entries
JUDGE Tracey A Kallas
Male Puppy BM Milyi Angel Potseluy Udachi, Anna Gonzalez, Ruth Ann Ford
Int. Male Invalid Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Highfield Jolair Girl Iz Navsegda, Anna Gonzalez
TIBETAN SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOB Lantana's Star Spangled Banner, Gail Krall
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tracey A Kallas
1st) Affenpinscher, Listed Entry
2nd) Poodle, NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) Tibetan Spaniel, Lantana's Star Spangled Banner

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble, Mona Theresa Stilson
English Springer Spaniel, Listed Entry
Poodle, NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel
Labrador Retriever, Listed Entry

BIS Affenpinscher, Listed Entry
RBIS Afghan Hound, GRCH Bakura Suni Sol Rojo, Toni King And Lynda Hicks