▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Southeast Texas American Eskimo Dog Club / Conformation Saturday Show 2

September 24, 2016

Location: Selma, Texas

GUARDIAN DOGS
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Female Puppy BF BOB Van Orman's Lucky Be A Lady, Nina Mathews
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) Doberman Pinscher, Van Orman's Lucky Be A Lady

SCENTHOUNDS
PLOTT HOUND, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett
TREEING WALKER COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Female Puppy BF BOB 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt, Joe Burkett Iii
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
GRCH BOB GRCH Bakura Suni Sol Rojo, Toni King And Lynda Hicks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BASENJI, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB Listed Entry
SILKEN WINDHOUND, 6 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Int. Male BM BOB CH'PR'Kumbaya Silkendream Dakota, Sandra Mc Gowan
CH CH'PR'Serenity Majestic Seas Dna, Jan Decker
RCH CH'PR'Empyrean Morning Glory, Susan Collorafi
RBM 'PR'Winsome's In The Wings Tara Maxey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP 'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel
NFP BP 'PR'Taracrest Tatianna Faire@gafer, Susan M Collorafi, Susan Brasel
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) Silken Windhound, CH'PR'Kumbaya Silkendream Dakota
2nd) Afghan Hound, GRCH Bakura Suni Sol Rojo
3rd) Basenji, Listed Entry

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Female Puppy Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Invalid Entry
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Female Puppy RBF Mwm Girl On Fire, Barbara C Bennett
Int. Female BF BOB CH Mwm Tally Ho, Barbara C Bennett
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
CH BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 3 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Adult Female BF Lulu's Mi Amor, Bambi Kaminski, Sheree Stone
BHF RBF Mia's Victorious Cossette, Bambi Kaminski
GRCH BOB GRCH URO1 Figz Winston Raffael Of Mnj, Tanya Renee Figliozzi
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH URO1 Figz Winston Raffael Of Mnj, Tanya Renee Figliozzi
STANDARD POODLE M/C, 5 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOW URO1 CH Regency Beau Brummell, Ann M Conrad
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz, Mona Stilson, Wendy Grotheer
RCH CH Mozaic Mischief Makin Maya SPOT, Mona Stilson, Gina Wainiola
GRCH BOB URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble, Mona Theresa Stilson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH URO1 Figz Winston Raffael Of Mnj, Tanya Renee Figliozzi
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) English Cocker Spaniel, Invalid Entry
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble
4th) Standard Poodle, GRCH URO1 Figz Winston Raffael Of Mnj

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 4 Entries
JUDGE Laura Patton
MINIATURE
Female Puppy RBFV 'PR'Ducat's Ferrari At Redemption, Jennifer Maaske
Jr. Female BFV BF 'PR'Artc Mgc's Once-upon-a-princess, Tammy Waldrop, Emanuel Hollander
STANDARD
Adult Female BFV RBF URO1'PR'Fuji-besota Southern Twist, Amanda Lunsford Or Sally Bedow
GRCH BOB GRCH'PR'Shalom Lila Tov, Susan De La Paz Or Ernie De La Paz
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Shalom Lila Tov

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Int. Male BM BOB CH Baker's Real Justice, Judith F Baker
GERMAN SHEPHERD DOG, 4 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Adult Male BM BOW BOB CH Dax Von Benedict, Tanya Yost
Adult Female BF Capri Vom Sudenblick, Tanya Yost
RBM Athos Vom Sudenblick Tanya Yost
RBF C-kyra Von Sidener Tanya Yost
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 3 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Male Puppy BM Tasso's Vegas Lights, Morgan Wooldridge
Jr. Male RBM CH Tasso's Lone Ranger, Catherine Gardner
GRCH BOB UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT, Melba Wooldridge
SHETLAND SHEEPDOG, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Int. Female BF BOB CH Nokomis Special Blend, Catherine Des Lauriers
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) Australian Shepherd, CH Baker's Real Justice
2nd) La Catahoula Leopard Dog, UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT
3rd) Shetland Sheepdog, CH Nokomis Special Blend
4th) German Shepherd Dog, CH Dax Von Benedict

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB CH Lace Gaffer Return To Sender, Kellye Townsend, Rachel Townsend, Susan Brasel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer, Susan Brasel
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
CH BOB URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito
RAT TERRIER, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Hime Masako Of Miyuki, Yolanda Cunningham
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
Int. Male BM Fonvielle's Ptak4t Of Hopyards, Tammy Mattson
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire
2nd) American Hairless Terrier, CH Lace Gaffer Return To Sender
3rd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
4th) Rat Terrier, 'PR'Hime Masako Of Miyuki

COMPANION DOGS
AFFENPINSCHER, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BOSTON TERRIER, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Adult Male BM BOB CH Blue Bay's Quand Vient Le Matin, Lew Olson
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Laura Patton
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 3 Entries
JUDGE Laura Patton
Male Puppy BM Srna's Lesharo Of De Bodaway, Cynthia Srna
Female Puppy BF BOW CH Srna's Cherokee Boogie, Cynthia Srna
CH BOB CH Leopold Sugarpaws De Bodaway, Cynthia Srna
ITALIAN GREYHOUND, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
MALTESE, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
Female Puppy BF BOB CH Rhapsody's Dulcinea, Sandra K Schmidt
GRCH GRCH Serenade's La Mattinata, Sandra K Schmidt
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Female Puppy BF BOB Listed Entry
POODLE, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
CH BOB NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel
POODLE M/C, 4 Entries
JUDGE Laura Patton
TOY
Male Puppy BMV BM Chatabout Rockn Ks Its Shotime, Patricia Knutson, Daniel Lee Chatfield
CH BOB GRCH Aristo's Ayla Harmony Aguirre, Robert F Aguirre Jr
RCH CH Accent On Aristo's Petal, Deborah Ann Cook
RUSSKIY TOY, 4 Entries
JUDGE Laura Patton
Male Puppy RBM Milyi Angel Potseluy Udachi, Anna Gonzalez, Ruth Ann Ford
Int. Male Invalid Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH CH Highfield Jolair Girl Iz Navsegda, Anna Gonzalez
TIBETAN SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
Male Puppy BM BOB Lantana's Star Spangled Banner, Gail Krall
RBM Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) Affenpinscher, Listed Entry
2nd) Poodle, NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive
3rd) Italian Greyhound, Listed Entry
4th) Boston Terrier, Listed Entry

BIS Affenpinscher, Listed Entry
RBIS American Pit Bull Terrier, URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito