I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Washington Classic (06/28/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

June 30, 2019

Hosted By: Puget Sound K-9's

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Diana Allen
Adult Male BM BOB URO2 Maine's Just Football Hero, Lisa Baldwin

Boxer, 2 Entries
Judge Diana Allen
BHM BM BOW BOB Magestic's Lord Shenanigans, Renee Lorraine
Jr. Female BF URO1 NE NC PTA Aldarra's Let The Games Begin, Kerri Carter

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Diana Allen
CH BOB CH Emeralds Special Effects, Gail Hartley

Mastiff, 1 Entry
Judge Diana Allen
Female Puppy BF BOB Mt.view Pebbles Rockintheworld, Isobel Goodchild

Newfoundland, 1 Entry
Judge Diana Allen
CH BOB URO2 CH Avalon Bey's Because I Said So, Fidelia Van Steertegem

Rottweiler, 1 Entry
Judge Diana Allen
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Diana Allen
1st) Doberman Pinscher, CH Emeralds Special Effects
2nd) Bernese Mountain Dog, URO2 Maine's Just Football Hero
3rd) Boxer, Magestic's Lord Shenanigans
4th) Newfoundland, URO2 CH Avalon Bey's Because I Said So

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Joseph L Allen
CH BOB CH Jawdi's Octavia Blodreina, Megan Dietrich

Pet Bst Griffon Vendeen, 1 Entry
Judge Joseph L Allen
CH BOB CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger, Sharon J Betker

Scenthound Group Winners
Judge: Joseph L Allen
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger
2nd) Basset Bleu De Gascogne, CH Jawdi's Octavia Blodreina

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB Inphenite Oz, Adam Burke
RBM Inphenite Artful Dodger Jennifer Vookles

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Female BF BOB Coso's Pinup Girl, Stephanie Krogness

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM 'PR'Attaway's Jaguarundi, Pauline Ng, Kelly Ng
Jr. Female BF BOW CH'PR'Allagante Smouldering Inferno, Justin Bright
CH GRCH'PR'Winsome-kinobi's True Grit Dna, Iola Stetson
RCH GRCH'PR'Inphenite Awesome Possum, J Vookles
GRCH BOB GRCH'PR'Morgandell Vagabond Dna, Jane Taylor
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Allagante Inphenite-y & Beyond, Jennifer Vookles

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Rhodesian Ridgeback, Coso's Pinup Girl
2nd) Greyhound, Inphenite Oz
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Morgandell Vagabond Dna

Gun Dogs

American Water Spaniel, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM Mann'rs Mag-gum Rock'n Remi, Chad Lukehart, Kimberly Lukehart
Jr. Female BF BOW BOB CH Mann'rs Harliquinn Pnw Aws's, Kimberly Lukehart
GRCH GRCH Beavercreek's Master Of Illusion, Linda Mc Grath, Lola Thorsness
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Beavercreek Secret Celebration SPOT, Linda Mc Grath, Lola Thorsness, Haley Pemble

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH URO2 UCD Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash, Shireen Stout, Katie Effert

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine, Kerry Miller

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB GRCH Quail Run's Twister Sister, Joanne Huntley
RCH CH Cimarron Rua Shenanigans, Pamela E Gunderson
GRCH URO1 UCD GRCH Sunnydaze For Peeps Sake, Kristen Reiter

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB URO1 CH Raincity's Salted Caramel Budino, Angela Harding

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Weimaraner, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Female BF Karma Ot Yanina Villa, Jessica Hanson
CH BOB CH Hansons Deuce Of Hearts, Jessica Hanson, Randy Hanson

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Epagneul Breton, CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT
2nd) Golden Retriever, CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine
3rd) American Water Spaniel, CH Mann'rs Harliquinn Pnw Aws's
4th) Labrador Retriever, GRCH Quail Run's Twister Sister

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Joseph L Allen
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM 'PR'Southpack Foxx's Southern Gent, Bette Cook
BHM BMV BM BOW BOB 'PR'Blue Sky's Danali @akkops, Janet Enlow
STANDARD
Adult Female BFV BF 'PR'Foxx's Bbcook Kaylar Of The Nw, Bette Cook

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Joseph L Allen
BHM BM BOB Blumoon's Bohemian Rahapsody, Cynthia Carriegan

American Eskimo, 8 Entries
Judge Joseph L Allen
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Smokey Mtn Mystic Moment, Karen Scholz
BHF BFV BF 'PR'Emerald Citys Lucky Charm, Kris E Oliversen
CH CH'PR'Smokey Mtn's Winter Hawk, Michael Chamberlain
RCH GRCH'PR'Emerald City Midnight Hour, Kris E Oliversen
GRCH BOB GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz

Chinook, 2 Entries
Judge Joseph L Allen
Open Female BF 'PR'Frontier Still Water Runs Deep, Susan Fletcher
CH BOB CH'PR'Frontier Ice And Snow Kelvin, Susan Fletcher And Bobbie Kenney

Eurasian, 1 Entry
Judge Joseph L Allen
Adult Female BF BOB Sundogs Ocean Lili, Jeannie Tran

Keeshond, 2 Entries
Judge Joseph L Allen
Open Male BM CH Cedarhills-shamrock Kiss Me, Linda Hall
CH BOB UAGI CH Shamrockcedarhills My Name Is, Linda E Hall, Shannon Kelly, Gerald Hall

Northern Breed Group Winners
Judge: Joseph L Allen
1st) Alaskan Malamute, Blumoon's Bohemian Rahapsody
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice
3rd) Eurasian, Sundogs Ocean Lili
4th) Keeshond, UAGI CH Shamrockcedarhills My Name Is

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Diana Allen
Open Male BM BOB Ponderosa Our Day Will Come, Jennifer Guynup
Adult Male RBM Mi-t's Girl's Night Out, Paige Brown

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Diana Allen
GROENENDAEL
Adult Male BMV BM Listed Entry
Open Female RBFV Reverie's Gold Verbena, Jill A Miller, Melinda R L Galt
Adult Female BFV BF BOW BOB Reverie's Gold Ribbons, Jill A Miller, Melinda R L Galt
TERVUEREN
Female Puppy BFV RBF Snowflowertotaleclipse Ofmy Heart, Peggy Woolworth
CH CH URO1 Snowflowers Be Chill My Heart, Peggy Woolworth, Haley Pemble
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Reverie's Backwood's Diva, Jill A Miller

Berger Picard,
Judge Diana Allen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Marius

Briard, 1 Entry
Judge Diana Allen
BHM BM BOB Listed Entry

Collie, 4 Entries
Judge Diana Allen
ROUGH
Open Male BMV BM BOW BOB URO1 Castlebar's Highland Storm, Ann M W Ferguson
Adult Male RBMV RBM Lynchrisnrimba's Domino Effect, Malissa Schreiner
BHF BFV BF Sun-rai's Heaven Sent, Malissa Schreiner

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Diana Allen
Jr. Male BM BOB Jjs Cruisin The Rhine With Jimeni, Juanita Williamson, Jim Hall
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hartnstarr Lee Unleash Chaos, Brenda Lee Starr, Dale Lee Hart Jr

Min American Shepherd, 6 Entries
Judge Diana Allen
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female Desert Sun Soulonfire@mcstorms, Colleen G Storms, Michael Storms
BHF RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Mcstorms Lil Smalltownboy Opie, Colleen G Storms

Old English Sheepdog, 2 Entries
Judge Diana Allen
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Bazzabyne-alkiwind Leura-keli, Ailynn Knox-collins

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Diana Allen
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Classica Golden Spirit, Melinda Galt, Patrick A Galt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH UAGII Kadence's Summertime Melody, Haley Pemble

White Shepherd, 1 Entry
Judge Diana Allen
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Diana Allen
1st) Briard, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, Ponderosa Our Day Will Come
3rd) Belgian Shepherd Dog, Reverie's Gold Ribbons
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Diana Allen
GRCH BOB AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Diana Allen
Female Puppy RBF 'PR'Ivieleag's Kaydence, Jesse Douglas
BHF BF 'PR'Ivieleag's No Mercy, Alicia Ivie
CH BOB CH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
GRCH GRCH Bluprints California Cipher SPOT-ON, Miles Whitney
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATCH AP2 VPA CA PTN URO2 UCD UWPS UNJ UEWPCH GRCH Alpines Ring Of Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Ed Thomason, Karen Thomason

Manchester Terrier, 2 Entries
Judge Diana Allen
STANDARD
Open Female BFV BF BOB CH Dragonflyz No Mas Pantalones, Elaine Sperry
BHF RBFV RBF Dragonflyz Knaughty Knickers, Elaine Sperry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Diana Allen
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
GRCH USA UFA CA UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven, Susan R Mulligan, Susan D Turner

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Diana Allen
Male Puppy BM Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH BOB CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RCH CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Diana Allen
CH BOB CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
GRCH USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Diana Allen
1st) American Hairless Terrier, AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Persepolis Havlars Lawman
3rd) Manchester Terrier, CH Dragonflyz No Mas Pantalones
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH Dynamo Crimson Legend

Companion Dogs

American Bully, 15 Entries
Judge Joseph L Allen
Male Puppy CH Vcb Maui, Lisa Nice
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB URO1 Hollywood's Blue Crush, Anissa Shotbolt, Blake Fenrich
BHM Blb's Paint Me Proud, Autumn Villarreal
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
CH CH Mtn Pride Chinook Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
RCH CH Mtn Pride Kj Taste The Rainbow, Kim Jordan
GRCH GRCH Nst Kung Fu Kenny, Juventino Urias Jr
RBF Ibks Hathor The Maternal Mary Edwards

French Bulldog, 5 Entries
Judge Joseph L Allen
Jr. Male BM BOW BOB CH Legend Suny Day's, Patricia Templin
Open Male Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
BHM RBM Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Cantu's Be R Daisy Duke, Renee Teichmer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Joseph L Allen
Jr. Female BF BOB CH Sunstar Violet Of Gumshuz, Jan Magnuson

Papillon, 2 Entries
Judge Joseph L Allen
Jr. Male BM BOW BOB CH Freddie Mercury Vlinder Fci, Helen Dohrmann
Jr. Female BF X Pect The Best Of Zeppo's Weim, Helen Dohrmann

Schipperke, 1 Entry
Judge Joseph L Allen
Jr. Female BF BOB Flyin' Canoe De Sang Bleu, Laura Wilson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran Olympic Crest Chance Rendezvou, Kathy Swan
Female Veteran: EC NHD EE EV SN Olympic Crest Amazing Grace, Kathy Swan

Companion Dog Group Winners
Judge: Joseph L Allen
1st) French Bulldog, CH Legend Suny Day's
2nd) American Bully, URO1 Hollywood's Blue Crush
3rd) Papillon, CH Freddie Mercury Vlinder Fci
4th) Japanese Chin, CH Sunstar Violet Of Gumshuz

BIS Briard, Listed Entry
RBIS French Bulldog, CH Legend Suny Day's, Patricia Templin

View Event >