I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Washington Classic (06/28/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

June 29, 2019

Hosted By: Puget Sound K-9's

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Adult Male BM BOB URO2 Maine's Just Football Hero, Lisa Baldwin

Boxer, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Jr. Female BF BOB URO1 NE NC PTA Aldarra's Let The Games Begin, Kerri Carter

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Marian Campbell
CH BOB CH Emeralds Special Effects, Gail Hartley

Mastiff, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Female Puppy BF BOB Mt.view Pebbles Rockintheworld, Isobel Goodchild

Newfoundland, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB URO2 CH Avalon Bey's Because I Said So, Fidelia Van Steertegem

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Jr. Male BM BOB Violent Ends Of Wounded Bear, Teal Erickson, Josh Lupidi, Zaira Lupidi

Rottweiler, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Marian Campbell
1st) Mastiff, Mt.view Pebbles Rockintheworld
2nd) Doberman Pinscher, CH Emeralds Special Effects
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) Boxer, URO1 NE NC PTA Aldarra's Let The Games Begin

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Jawdi's Octavia Blodreina, Megan Dietrich

Pet Bst Griffon Vendeen, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger, Sharon J Betker

Scenthound Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger
2nd) Basset Bleu De Gascogne, CH Jawdi's Octavia Blodreina

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM BOB Inphenite Oz, Adam Burke
RBM Inphenite Artful Dodger Jennifer Vookles

Silken Windhound, 8 Entries
Judge Nancy Gallant
Open Male BM BOW 'PR'Attaway's Jaguarundi, Pauline Ng, Kelly Ng
Jr. Female BF CH'PR'Allagante Smouldering Inferno, Justin Bright
CH BOB GRCH'PR'Winsome-kinobi's True Grit Dna, Iola Stetson
RCH GRCH'PR'Inphenite Awesome Possum, J Vookles
GRCH GRCH'PR'Winsome's Here Comes The Sun Dna, Leah Blackwood Or Iola Stetson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP 'PR'Allagante Inphenite-y & Beyond, Jennifer Vookles

Whippet, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM BOB Taliesin Wonderstruck Envoy, Flora Leavitt, Mandy Clevenger

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Whippet, Taliesin Wonderstruck Envoy
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome-kinobi's True Grit Dna
3rd) Greyhound, Inphenite Oz

Gun Dogs

American Water Spaniel, 4 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Adult Male BM Mann'rs Mag-gum Rock'n Remi, Chad Lukehart, Kimberly Lukehart
Jr. Female BF BOW CH Mann'rs Harliquinn Pnw Aws's, Kimberly Lukehart
GRCH BOB GRCH Beavercreek's Master Of Illusion, Linda Mc Grath, Lola Thorsness
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Beavercreek Secret Celebration SPOT, Linda Mc Grath, Lola Thorsness, Haley Pemble

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH URO2 UCD Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash, Shireen Stout, Katie Effert

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Jr. Female BF BOB CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine, Kerry Miller

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH Waterbound Braam Vd Goldengate, Gretchen Wetzel

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB URO1 SHR GRCH Quail Run's Ora Stormwaker, Joanne Huntley
RCH CH Cimarron Rua Shenanigans, Pamela E Gunderson

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Male BM Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Mon Amie Performer At Phc, Debbie Pearson
RCH URO1 CH Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough

Weimaraner, 2 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Open Female BF Karma Ot Yanina Villa, Jessica Hanson
CH BOB CH Hansons Deuce Of Hearts, Jessica Hanson, Randy Hanson

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary-lynn Jensen Phd
1st) Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode
2nd) Golden Retriever, CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine
3rd) Labrador Retriever, URO1 SHR GRCH Quail Run's Ora Stormwaker
4th) English Springer Spaniel, CH URO2 UCD Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB 'PR'Southpack Foxx's Southern Gent, Bette Cook
BHM RBMV 'PR'Blue Sky's Danali @akkops, Janet Enlow
Jr. Female BFV BF 'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk, Pamela Eaves
STANDARD
Adult Female BFV RBF 'PR'Foxx's Bbcook Kaylar Of The Nw, Bette Cook

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
BHM BM BOB Blumoon's Bohemian Rahapsody, Cynthia Carriegan

American Eskimo, 9 Entries
Judge Nancy Gallant
STANDARD
Female Puppy 'PR'Smokey Mtn Mystic Moment, Karen Scholz
Open Female BFV BF 'PR'Sierra Mystic Inspiration, Karen Scholz
BHF RBFV RBF 'PR'Smokey Mtn Three Faces Of Eve, Candice Chamberlain, Marcy Davis
CH BOB GRCH'PR'Emerald City Midnight Hour, Kris E Oliversen
RCH CH'PR'Z'best V&v Small & Wise Yoda, Laraine Zurline
GRCH GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz

Chinook, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Female RBF 'PR'Frontier Halona Arley Sage, Susan Fletcher
Open Female 'PR'Frontier Still Water Runs Deep, Susan Fletcher
Adult Female BF 'PR'Frontier Pure Of Heart, Susan Fletcher
CH BOB CH'PR'Frontier Time And Tide Dylan, Susan Fletcher

Hokkaido, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM BOB CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Adult Female BF BOB CH Mishio No Hime Go Ryuukaen, Claire Matthews
GRCH GRCH Boryumu Go Kaijusou, Claire Matthews

Keeshond, 3 Entries
Judge Nancy Gallant
Open Male BM BOW BOB CH Cedarhills-shamrock Kiss Me, Linda Hall
BHF BF Listed Entry
CH UAGI CH Shamrockcedarhills My Name Is, Linda E Hall, Shannon Kelly, Gerald Hall
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Koala T's Defiant Diva, Nikki Littleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Alaskan Malamute, Blumoon's Bohemian Rahapsody
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Emerald City Midnight Hour
3rd) Keeshond, CH Cedarhills-shamrock Kiss Me
4th) Alaskan Klee Kai, 'PR'Southpack Foxx's Southern Gent

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB Mi-t's Girl's Night Out, Paige Brown

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
GROENENDAEL
Adult Male BMV BM Listed Entry
Open Female BFV BF BOW BOB Reverie's Gold Verbena, Jill A Miller, Melinda R L Galt
Adult Female RBFV RBF Reverie's Gold Ribbons, Jill A Miller, Melinda R L Galt
TERVUEREN
Female Puppy BFV BF Snowflowertotaleclipse Ofmy Heart, Peggy Woolworth
CH CH URO1 Snowflowers Be Chill My Heart, Peggy Woolworth, Haley Pemble
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Reverie's Backwood's Diva, Jill A Miller

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB Basil Under The Influence, Dana Schaefer
GRCH URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen

Briard, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB Listed Entry

Collie, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
ROUGH
Adult Male BMV BM Lynchrisnrimba's Domino Effect, Malissa Schreiner
BHF BFV BF BOW BOB Sun-rai's Heaven Sent, Malissa Schreiner

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Jjs Cruisin The Rhine With Jimeni, Juanita Williamson, Jim Hall
CH BOB URO1 CH Worrywort U'lee Of Turk H&s, Linda Lipford, Brenda Starr
RCH CH Deschutes Of Crooked Creek, Melissa Berg
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female Desert Sun Soulonfire@mcstorms, Colleen G Storms, Michael Storms
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Mcstorms Lil Smalltownboy Opie, Colleen G Storms
RCH Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Open Female BF Classica Golden Spirit, Melinda Galt, Patrick A Galt

White Shepherd, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Briard, Listed Entry
2nd) Bouvier Des Flandres, Basil Under The Influence
3rd) Collie, Sun-rai's Heaven Sent
4th) White Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Marian Campbell
GRCH BOB AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Marian Campbell
Female Puppy RBF 'PR'Ivieleag's Kaydence, Jesse Douglas
BHF BF BOB 'PR'Ivieleag's No Mercy, Alicia Ivie
CH CH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
GRCH GRCH Bluprints California Cipher SPOT-ON, Miles Whitney
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATCH AP2 VPA CA PTN URO2 UCD UWPS UNJ UEWPCH GRCH Alpines Ring Of Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Ed Thomason, Karen Thomason

Manchester Terrier, 2 Entries
Judge Marian Campbell
STANDARD
Open Female BFV BF BOB CH Dragonflyz No Mas Pantalones, Elaine Sperry
BHF RBFV RBF Dragonflyz Knaughty Knickers, Elaine Sperry

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Marian Campbell
MINIATURE
STANDARD
St. Male Puppy BMV BM 'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
GRCH BOB USA UFA CA UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven, Susan R Mulligan, Susan D Turner

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM BOB Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RCH CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Marian Campbell
CH BOB CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
GRCH USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Marian Campbell
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH Dynamo Crimson Legend
2nd) American Hairless Terrier, AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg
3rd) Manchester Terrier, CH Dragonflyz No Mas Pantalones
4th) American Pit Bull Terrier, 'PR'Ivieleag's No Mercy

Companion Dogs

American Bully, 15 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Male Puppy BM BOW CH Vcb Maui, Lisa Nice
Jr. Male RBM Full Throttle Romeo Cowboy 14k, Mitzy Crissler, Barry Clements
Adult Male URO1 Hollywood's Blue Crush, Anissa Shotbolt, Blake Fenrich
Female Puppy BF Obduro's Pretty As A Pearl, Tanya Rahel Courter, Andy Courter
Jr. Female RBF Mtnpride Fullthrottle Showgirl, Mitzy Crissler
CH CH Mtn Pride Chinook Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
RCH CH Mtn Pride Kj Taste The Rainbow, Kim Jordan
GRCH BOB GRCH Nst Kung Fu Kenny, Juventino Urias Jr

French Bulldog, 6 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB CH Legend Suny Day's, Patricia Templin
Open Male Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
BHM Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Cantu's Be R Daisy Duke, Renee Teichmer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Female BF BOB CH Sunstar Violet Of Gumshuz, Jan Magnuson

Papillon, 3 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Male BM CH Freddie Mercury Vlinder Fci, Helen Dohrmann
Jr. Female RBF X Pect The Best Of Zeppo's Weim, Helen Dohrmann
Adult Female BF BOW BOB CH Darfil's Don't Stop Me Now, Helen Dohrmann

Schipperke, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Female BF BOB Flyin' Canoe De Sang Bleu, Laura Wilson

Companion Dog Group Winners
Judge: Mary-lynn Jensen Phd
1st) French Bulldog, CH Legend Suny Day's
2nd) American Bully, GRCH Nst Kung Fu Kenny
3rd) Schipperke, Flyin' Canoe De Sang Bleu
4th) Japanese Chin, CH Sunstar Violet Of Gumshuz

BIS Briard, Listed Entry
RBIS Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly

View Event >