I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Washington Classic (06/28/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

June 29, 2019

Hosted By: Puget Sound K-9's

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Adult Male BM BOB URO2 Maine's Just Football Hero, Lisa Baldwin

Boxer, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Female BF BOB URO1 NE NC PTA Aldarra's Let The Games Begin, Kerri Carter

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOB CH Emeralds Special Effects, Gail Hartley

Mastiff, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF BOB Mt.view Pebbles Rockintheworld, Isobel Goodchild

Newfoundland, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB URO2 CH Avalon Bey's Because I Said So, Fidelia Van Steertegem

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOB Violent Ends Of Wounded Bear, Teal Erickson, Josh Lupidi, Zaira Lupidi

Rottweiler, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Doberman Pinscher, CH Emeralds Special Effects
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Bernese Mountain Dog, URO2 Maine's Just Football Hero
4th) Perro De Presa Canario, Violent Ends Of Wounded Bear

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH Jawdi's Octavia Blodreina, Megan Dietrich

Pet Bst Griffon Vendeen, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger, Sharon J Betker

Scenthound Group Winners
Judge: Mary-lynn Jensen Phd
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger
2nd) Basset Bleu De Gascogne, CH Jawdi's Octavia Blodreina

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM BOB Inphenite Oz, Adam Burke
RBM Inphenite Artful Dodger Jennifer Vookles

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Marian Campbell
Open Male BM 'PR'Attaway's Jaguarundi, Pauline Ng, Kelly Ng
Jr. Female BF BOW CH'PR'Allagante Smouldering Inferno, Justin Bright
CH BOB GRCH'PR'Winsome's Here Comes The Sun Dna, Leah Blackwood Or Iola Stetson
RCH GRCH'PR'Winsome-kinobi's True Grit Dna, Iola Stetson
GRCH GRCH'PR'Winsome's Patent Pending, Iola Stetson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP 'PR'Allagante Inphenite-y & Beyond, Jennifer Vookles
NFP Truly

Whippet, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM BOB Taliesin Wonderstruck Envoy, Flora Leavitt, Mandy Clevenger

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Marian Campbell
1st) Whippet, Taliesin Wonderstruck Envoy
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome's Here Comes The Sun Dna
3rd) Greyhound, Inphenite Oz

Gun Dogs

American Water Spaniel, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
Adult Male BM BOW Mann'rs Mag-gum Rock'n Remi, Chad Lukehart, Kimberly Lukehart
Jr. Female BF CH Mann'rs Harliquinn Pnw Aws's, Kimberly Lukehart
GRCH BOB GRCH Beavercreek's Master Of Illusion, Linda Mc Grath, Lola Thorsness
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Beavercreek Secret Celebration SPOT, Linda Mc Grath, Lola Thorsness, Haley Pemble

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH URO2 UCD Emeraldisle Ridgewyn Dot-w-dash, Shireen Stout, Katie Effert

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Female BF BOB CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine, Kerry Miller

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Waterbound Braam Vd Goldengate, Gretchen Wetzel

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Nancy Gallant
CH BOB GRCH Quail Run's Twister Sister, Joanne Huntley
RCH URO1 SHR GRCH Quail Run's Ora Stormwaker, Joanne Huntley

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH CH Mon Amie Performer At Phc, Debbie Pearson
RCH URO1 CH Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough

Weimaraner, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Open Female BF BOB Karma Ot Yanina Villa, Jessica Hanson
CH CH Hansons Deuce Of Hearts, Jessica Hanson, Randy Hanson

Gun Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Kooikerhondje, CH Waterbound Braam Vd Goldengate
2nd) Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Epagneul Breton, CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Southpack Foxx's Southern Gent, Bette Cook
BHM RBMV RBM 'PR'Blue Sky's Danali @akkops, Janet Enlow
Jr. Female BFV RBF 'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk, Pamela Eaves
STANDARD
Adult Female BFV BF BOW BOB 'PR'Foxx's Bbcook Kaylar Of The Nw, Bette Cook

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOB Blumoon's Bohemian Rahapsody, Cynthia Carriegan

American Eskimo, 9 Entries
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Female Puppy 'PR'Smokey Mtn Mystic Moment, Karen Scholz
Open Female BFV BF 'PR'Sierra Mystic Inspiration, Karen Scholz
BHF RBFV RBF 'PR'Emerald Citys Lucky Charm, Kris E Oliversen
CH BOB GRCH'PR'Emerald City Midnight Hour, Kris E Oliversen
RCH CH'PR'Emerald City's Landslide, Diane E Merrill, Rich Merrill
GRCH GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz

Chinook, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female 'PR'Frontier Halona Arley Sage, Susan Fletcher
Open Female RBF 'PR'Frontier Still Water Runs Deep, Susan Fletcher
Adult Female BF 'PR'Frontier Pure Of Heart, Susan Fletcher
CH BOB CH'PR'Frontier Time And Tide Dylan, Susan Fletcher
RCH CH'PR'Frontier Ice And Snow Kelvin, Susan Fletcher And Bobbie Kenney

Eurasian, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Female BF BOB Sundogs Ocean Lili, Jeannie Tran

Hokkaido, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Adult Female BF CH Mishio No Hime Go Ryuukaen, Claire Matthews
GRCH BOB GRCH Boryumu Go Kaijusou, Claire Matthews

Keeshond, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM CH Cedarhills-shamrock Kiss Me, Linda Hall
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH UAGI CH Shamrockcedarhills My Name Is, Linda E Hall, Shannon Kelly, Gerald Hall
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Koala T's Defiant Diva, Nikki Littleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Alaskan Malamute, Blumoon's Bohemian Rahapsody
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Emerald City Midnight Hour
3rd) Hokkaido, CH Kinryuu Howasou
4th) Chinook, CH'PR'Frontier Time And Tide Dylan

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Adult Male BM BOB Mi-t's Girl's Night Out, Paige Brown

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
GROENENDAEL
Open Female BFV BF BOW BOB Reverie's Gold Verbena, Jill A Miller, Melinda R L Galt
Adult Female RBFV Reverie's Gold Ribbons, Jill A Miller, Melinda R L Galt
MALINOIS
Adult Male BMV BM Listed Entry
TERVUEREN
Female Puppy BFV RBF Snowflowertotaleclipse Ofmy Heart, Peggy Woolworth
CH CH URO1 Snowflowers Be Chill My Heart, Peggy Woolworth, Haley Pemble
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Reverie's Backwood's Diva, Jill A Miller

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Male Puppy BM Basil Under The Influence, Dana Schaefer
GRCH BOB URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen

Briard, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
BHM BM BOB Listed Entry

Collie, 2 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
ROUGH
Adult Male BMV BM BOW BOB Lynchrisnrimba's Domino Effect, Malissa Schreiner
BHF BFV BF Sun-rai's Heaven Sent, Malissa Schreiner

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Male BM Jjs Cruisin The Rhine With Jimeni, Juanita Williamson, Jim Hall
CH BOB Listed Entry
RCH URO1 CH Worrywort U'lee Of Turk H&s, Linda Lipford, Brenda Starr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Hartnstarr Lee Unleash Chaos, Brenda Lee Starr, Dale Lee Hart Jr

Min American Shepherd, 6 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female Desert Sun Soulonfire@mcstorms, Colleen G Storms, Michael Storms
BHF RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Classica Golden Spirit, Melinda Galt, Patrick A Galt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH UAGII Kadence's Summertime Melody, Haley Pemble

White Shepherd, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Male Puppy BM Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Mary-lynn Jensen Phd
1st) Briard, Listed Entry
2nd) Bouvier Des Flandres, URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT
3rd) Belgian Shepherd Dog, Reverie's Gold Verbena
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy RBF 'PR'Ivieleag's Kaydence, Jesse Douglas
BHF BF 'PR'Ivieleag's No Mercy, Alicia Ivie
CH BOB CH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
GRCH GRCH Bluprints California Cipher SPOT-ON, Miles Whitney
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATCH AP2 VPA CA PTN URO2 UCD UWPS UNJ UEWPCH GRCH Alpines Ring Of Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Ed Thomason, Karen Thomason

Manchester Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Open Female BFV BF BOB CH Dragonflyz No Mas Pantalones, Elaine Sperry
BHF RBFV RBF Dragonflyz Knaughty Knickers, Elaine Sperry

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
GRCH UCD UAGII URO3 GRCH'PR'Turnd Into A Precious Gem, Susan R Mulligan, Susan D Turner

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH BOB CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RCH CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
GRCH USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) American Hairless Terrier, AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Dynamo Crimson Legend
3rd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Persepolis Havlars Lawman
4th) Rat Terrier, 'PR'Turn Hunter Of The Cosmos

Companion Dogs

American Bully, 15 Entries
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM BOW BOB CH Vcb Maui, Lisa Nice
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male URO1 Hollywood's Blue Crush, Anissa Shotbolt, Blake Fenrich
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Mtnpride Fullthrottle Princess, Barry Clements
CH CH Mtn Pride Chinook Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
RCH CH Mtn Pride Kj Taste The Rainbow, Kim Jordan
GRCH GRCH Rib The Carpenter Of Blb, Abel Villarreal Jr, Autumn Villarreal

French Bulldog, 6 Entries
Judge Marian Campbell
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB CH Legend Suny Day's, Patricia Templin
Open Male Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
BHM RBM Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Cantu's Be R Daisy Duke, Renee Teichmer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Jr. Female BF BOB CH Sunstar Violet Of Gumshuz, Jan Magnuson

Papillon, 2 Entries
Judge Marian Campbell
Jr. Male BM CH Freddie Mercury Vlinder Fci, Helen Dohrmann
Adult Female BF BOW BOB CH Darfil's Don't Stop Me Now, Helen Dohrmann

Schipperke, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Jr. Female BF BOB Flyin' Canoe De Sang Bleu, Laura Wilson

Companion Dog Group Winners
Judge: Marian Campbell
1st) American Bully, CH Vcb Maui
2nd) Japanese Chin, CH Sunstar Violet Of Gumshuz
3rd) Schipperke, Flyin' Canoe De Sang Bleu
4th) French Bulldog, CH Legend Suny Day's

BIS Briard, Listed Entry
RBIS Kooikerhondje, CH Waterbound Braam Vd Goldengate, Gretchen Wetzel

View Event >