I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Washington Classic (06/28/2019) / Conformation - Friday, Show 2

June 28, 2019

Hosted By: Puget Sound K-9's

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Adult Male BM BOB URO2 Maine's Just Football Hero, Lisa Baldwin

Boxer, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Jr. Female BF BOB URO1 NE NC PTA Aldarra's Let The Games Begin, Kerri Carter

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Jr. Male BM BOB CH Emeralds Special Effects, Gail Hartley

Mastiff, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Female Puppy BF BOB Mt.view Pebbles Rockintheworld, Isobel Goodchild

Newfoundland, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
CH BOB URO2 CH Avalon Bey's Because I Said So, Fidelia Van Steertegem

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Jr. Male BM BOB Violent Ends Of Wounded Bear, Teal Erickson, Josh Lupidi, Zaira Lupidi

Rottweiler, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Claire L Mancha
1st) Doberman Pinscher, CH Emeralds Special Effects
2nd) Newfoundland, URO2 CH Avalon Bey's Because I Said So
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) Boxer, URO1 NE NC PTA Aldarra's Let The Games Begin

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
CH BOB CH Jawdi's Octavia Blodreina, Megan Dietrich

Pet Bst Griffon Vendeen, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
CH BOB CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger, Sharon J Betker

Scenthound Group Winners
Judge: Claire L Mancha
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Mirepoix Weskyuwin Bollinger
2nd) Basset Bleu De Gascogne, CH Jawdi's Octavia Blodreina

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Male Puppy BM BOB Inphenite Oz, Adam Burke

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Jr. Female BF CH'PR'Allagante Smouldering Inferno, Justin Bright
CH BOB GRCH'PR'Winsome-kinobi's True Grit Dna, Iola Stetson
RCH GRCH'PR'Winsome's Here Comes The Sun Dna, Leah Blackwood Or Iola Stetson
GRCH GRCH'PR'Winsome's Patent Pending, Iola Stetson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Mary-lynn Jensen Phd
1st) Greyhound, Inphenite Oz
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome-kinobi's True Grit Dna

Gun Dogs

American Water Spaniel, 3 Entries
Judge Marian Campbell
Adult Male BM BOW BOB Mann'rs Mag-gum Rock'n Remi, Chad Lukehart, Kimberly Lukehart
Jr. Female BF CH Mann'rs Harliquinn Pnw Aws's, Kimberly Lukehart
GRCH GRCH Beavercreek's Master Of Illusion, Linda Mc Grath, Lola Thorsness
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Beavercreek Secret Celebration SPOT, Linda Mc Grath, Lola Thorsness, Haley Pemble

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Marian Campbell
CH BOB CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Jr. Female BF BOB CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine, Kerry Miller

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Marian Campbell
CH BOB URO1 SHR GRCH Quail Run's Ora Stormwaker, Joanne Huntley
RCH GRCH Quail Run's Twister Sister, Joanne Huntley

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM CH Mon Amie Performer At Phc, Debbie Pearson
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
CH URO1 CH Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Female Puppy BF BOB Better Than Mistletoe, Kacy Hottell

Weimaraner, 2 Entries
Judge Marian Campbell
Open Female BF BOB Karma Ot Yanina Villa, Jessica Hanson
CH CH Hansons Deuce Of Hearts, Jessica Hanson, Randy Hanson

Gun Dog Group Winners
Judge: Marian Campbell
1st) Golden Retriever, CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine
2nd) Epagneul Breton, CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Standard Poodle M/C, Better Than Mistletoe

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Marian Campbell
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Southpack Foxx's Southern Gent, Bette Cook
Jr. Female BFV BF BOW BOB 'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk, Pamela Eaves
STANDARD
Adult Female BFV RBF 'PR'Foxx's Bbcook Kaylar Of The Nw, Bette Cook

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Marian Campbell
BHM BM BOB Blumoon's Bohemian Rahapsody, Cynthia Carriegan

American Eskimo, 8 Entries
Judge Marian Campbell
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Smokey Mtn Mystic Moment, Karen Scholz
Open Female 'PR'Sierra Mystic Inspiration, Karen Scholz
BHF RBFV RBF 'PR'Smokey Mtn Three Faces Of Eve, Candice Chamberlain, Marcy Davis
CH CH'PR'Smokey Mtn's Winter Hawk, Michael Chamberlain
RCH GRCH'PR'Emerald City Midnight Hour, Kris E Oliversen
GRCH BOB GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz

Hokkaido, 1 Entry
Judge Marian Campbell
Male Puppy BM BOB CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

Japanese Akita, 2 Entries
Judge Marian Campbell
Adult Female BF BOB CH Mishio No Hime Go Ryuukaen, Claire Matthews
GRCH GRCH Boryumu Go Kaijusou, Claire Matthews

Keeshond, 3 Entries
Judge Marian Campbell
Open Male BM BOW BOB CH Cedarhills-shamrock Kiss Me, Linda Hall
BHF BF Listed Entry
CH UAGI CH Shamrockcedarhills My Name Is, Linda E Hall, Shannon Kelly, Gerald Hall

Northern Breed Group Winners
Judge: Marian Campbell
1st) Hokkaido, CH Kinryuu Howasou
2nd) Keeshond, CH Cedarhills-shamrock Kiss Me
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice
4th) Alaskan Malamute, Blumoon's Bohemian Rahapsody

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
GROENENDAEL
Adult Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female Reverie's Gold Charm, Sandra Martin
Open Female BFV BF BOW BOB Reverie's Gold Verbena, Jill A Miller, Melinda R L Galt
Adult Female RBFV RBF Reverie's Gold Ribbons, Jill A Miller, Melinda R L Galt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Reverie's Backwood's Diva, Jill A Miller

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen

Collie, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
ROUGH
Adult Male BMV BM BOW BOB Lynchrisnrimba's Domino Effect, Malissa Schreiner
BHF BFV BF Sun-rai's Heaven Sent, Malissa Schreiner

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM Jjs Cruisin The Rhine With Jimeni, Juanita Williamson, Jim Hall
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Doras Bisschen Im Zauberwald, Brianna Moore
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP Denver
NFP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 4 Entries
Judge Nancy Gallant
Open Female RBF Desert Sun Soulonfire@mcstorms, Colleen G Storms, Michael Storms
BHF BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Mcstorms Lil Smalltownboy Opie, Colleen G Storms

Old English Sheepdog, 3 Entries
Judge Nancy Gallant
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Bazzabyne-alkiwind Leura-keli, Ailynn Knox-collins

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOB CH Shalamar American Graffiti, Larry Newby
Adult Male RBM Listed Entry

White Shepherd, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Bouvier Des Flandres, URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT
2nd) Belgian Shepherd Dog, Reverie's Gold Verbena
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
GRCH BOB AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Female Puppy RBF 'PR'Ivieleag's Poetic Justice, Alicia Ivie
BHF BF 'PR'Ivieleag's No Mercy, Alicia Ivie
CH CH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
GRCH BOB GRCH Bluprints California Cipher SPOT-ON, Miles Whitney

Manchester Terrier, 2 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
STANDARD
Open Female BFV BF BOB CH Dragonflyz No Mas Pantalones, Elaine Sperry
BHF RBFV RBF Dragonflyz Knaughty Knickers, Elaine Sperry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
GRCH BOB USA UFA CA UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven, Susan R Mulligan, Susan D Turner

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Male Puppy BM Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH BOB CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine
RCH CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Mary-lynn Jensen Phd
CH BOB CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
GRCH USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Welsh Terrier, 1 Entry
Judge Mary-lynn Jensen Phd
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Mary-lynn Jensen Phd
1st) American Hairless Terrier, AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg
2nd) Manchester Terrier, CH Dragonflyz No Mas Pantalones
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Dynamo Crimson Legend
4th) American Pit Bull Terrier, GRCH Bluprints California Cipher SPOT-ON

Companion Dogs

American Bully, 11 Entries
Judge Claire L Mancha
Male Puppy BM BOW BOB CH Vcb Maui, Lisa Nice
Jr. Male Full Throttle Romeo Cowboy 14k, Mitzy Crissler, Barry Clements
Adult Male RBM URO1 Hollywood's Blue Crush, Anissa Shotbolt, Blake Fenrich
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Mtnpride Fullthrottle Showgirl, Mitzy Crissler
CH CH Mtn Pride Chinook Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
GRCH GRCH Nst Kung Fu Kenny, Juventino Urias Jr

Bolognese, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
CH BOB CH Elfin's Caterina, Ikuko Hisaka

French Bulldog, 7 Entries
Judge Claire L Mancha
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male CH Legend Suny Day's, Patricia Templin
Open Male Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Cantu's Be R Daisy Duke, Renee Teichmer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Claire L Mancha
Jr. Female BF BOB CH Sunstar Violet Of Gumshuz, Jan Magnuson

Companion Dog Group Winners
Judge: Claire L Mancha
1st) French Bulldog, Pittrpatter's Dark Knight
2nd) American Bully, CH Vcb Maui
3rd) Bolognese, CH Elfin's Caterina
4th) Japanese Chin, CH Sunstar Violet Of Gumshuz

BIS American Hairless Terrier, AP VPN RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH GRCH Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel
RBIS Hokkaido, CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

View Event >