I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Red Pine Kennel Club (06/28/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

June 30, 2019

Hosted By: Red Pine Kennel Club

Location: Le Center, Minnesota

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Brenda Landers
GRCH BOB GRCH Lyndobe's Dream Come True, Linda J Vinson

Great Dane, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Bymans Voodoo Spell On You Bea, Lisa Byman, Russell Byman

Guardian Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Doberman Pinscher, GRCH Lyndobe's Dream Come True
2nd) Great Dane, CH Bymans Voodoo Spell On You Bea

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Dakota Foxrun To Birchwood, Linda Lindberg

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB AP VPA USA UAGI UFA UWPCH CH Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Beagle,
Judge Brenda Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Birchwoodt Tnt Boomer
NFP BP Birchwood & Leather N Lace

Scenthound Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) American Foxhound, Dakota Foxrun To Birchwood
2nd) Basset Bleu De Gascogne, AP VPA USA UAGI UFA UWPCH CH Jawdis Now A True Bleu Skamfer

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB URO1 CH Icepod Blacksheep Ginga Ninja, Dawn Finch, Todd Finch

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB 'PR'Hiding In The Moonlight@spirit, Jennifer Anderson, Jon Stacey Jr, Hannah Bentsen
Jr. Female RBF 'PR'One In A Melon@spirit, Jennifer L Anderson, Jon Stacey Jr, Hannah Bentsen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Podengo Portugueso, URO1 CH Icepod Blacksheep Ginga Ninja
2nd) Silken Windhound, 'PR'Hiding In The Moonlight@spirit

Gun Dogs

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy Forever Random Acts Of Kindness, Cathy Twistol
Jr. Female RBF Teddybear's Pick A Pop, Cathy Twistol
Open Female BF CH Northwoods Golden Myth Athena, Cathy Twistol
CH CH Northwoods Turn On Your Heart, Cathy Twistol
RCH URO1 UCD CH Kick Save Kuemper, Erin Deters
GRCH BOB UCD URO2 GRCH Dal-rhe Move It On Over, Abraham Mc Caleb, Fay Mc Caleb, Dallas Rhe Babcock
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Zumbro's Baileys Irish Cream

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Brenda Landers
CH Listed Entry
GRCH BOB UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Rocky Of Mapleridge Labs
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuas, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Female RBF Apres Argent Vaksa, Crystal A Miller, Jerry D Miller
BHF BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C,
Judge Brenda Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion
3rd) Golden Retriever, UCD URO2 GRCH Dal-rhe Move It On Over

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB CH Winterstarz Alula Borealis, Timothy O'brien, Katherina Burger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Delphi's Good Omen For Crickho
NFP BP Delphis Cupid & Psyche

American Eskimo, 11 Entries
Judge Brenda Landers
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'Maremar's Ahs Made Ya Look, Carol Moss, Mary M Verness
BHM RBMV RBM 'PR'Fissan's Man In Black, Carol Nassif, Kortney Prior
BHF BFV BF 'PR'Fissan I Walk The Line For You, Carol Nassif, Malori Prior
CH CH'PR'Maremar's Ahs Today It's Tilly, Mary M Verness
RCH CH'PR'Fissan's I Won't Back Down, Carol Nassif
GRCH BOB GRCH'PR'Fissan's Sign O' The Times, Carol A Nassif
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

German Spitz, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB USA UFA GRCH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed,
Judge Brenda Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Shikoku, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB Akahana Go Hachidorisou, Anthony Vella, Stacey Vella

Siberian Husky, 11 Entries
Judge Brenda Landers
Open Male BM CH Kpms Ive Got An Alibi, Kenedi Wrezzes
Female Puppy RBF CH Kpm Making Everyday Worthwhile, Meagan Dahl
Jr. Female Liberty's She's The Big Cheese, Bonnie Schaeffel
Open Female Kpms Glacier Pass Of 7lbar, Tricia Campbell
BHF BF BOW BOB CH Liberty's Finding Answers, Bonnie Schaeffel
CH CH Kpms Gonna Be Epic, Kenedi Wrezzes
RCH CH Liberty's Call On Me, Bonnie Schaeffel
GRCH GRCH Liberty's Country Boy Of Kpm, Kenedi Wrezzes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Tricia's Double Edge Sword
NFP Tricia's Goodess Of Love
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Kpms Gonna Be Epic, Kenedi Wrezzes
CH Kpm Making Everyday Worthwhile, Meagan Dahl

Northern Breed Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Siberian Husky, CH Liberty's Finding Answers
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Fissan's Sign O' The Times
3rd) German Spitz, USA UFA GRCH If Ever She Is A Winter Dream
4th) Alaskan Malamute, CH Winterstarz Alula Borealis

Herding Dogs

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB CH White Hart Everyday Hero, Elaine Ballman, Barbara R Miller

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Brenda Landers
GRCH BOB EGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pocket Of Dreams Vom Goppermoo

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB Wynsilot Don't Fence Me In, Dawn Finch

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF CH Shooting Stars Sausage Gravy W, Filly Wilkins
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
GRCH BOB GRCH Vintage Written In The Stars SPOT-ON, Evangeline Stuck
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
VETERAN, 3 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Schapendoes,
Judge Brenda Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Schapannro's Q Quasi-stellar

Herding Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) German Shepherd Dog, EGCH Rum Chata Vom Coppermoon
2nd) Old English Sheepdog, Wynsilot Don't Fence Me In
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH White Hart Everyday Hero
4th) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Vintage Written In The Stars SPOT-ON

Terriers

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Brenda Landers
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
STANDARD
Open Male BMV BM BOW CH'PR'K2's Lucky Shot At Katydid, Karen Cameron-howell, Tracey A Kallas
CH BOB CH Seegmillers My929 Carrera Porsche, Kimberly Seegmiller, Lila Fast
RCH CH Seegmillers Make It Look Easy, Kimberly Seegmiller, Lila Fast

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Flyin Torpedo The Ark, Beret Walsh

Toy Fox Terrier, 5 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM 'PR'Modistee Sweet Miester Kiester, Gail Flynn, Sally Waltrip
CH BOB GRCH Ranmar's N Icefox Hall Of Fame, Donnamarie Temple-burgess
RCH CH'PR'Kincardene Azefer Olivia, Lila Fast
GRCH GRCH Vinmars California Journey, Lila Fast

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB CH J-lyn Snowedon Pretty In Pink, Jesica L Wahlsten, Rachel L Duede, Joan E Eastman

Terrier Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Flyin Torpedo The Ark
2nd) Wire Fox Terrier, CH J-lyn Snowedon Pretty In Pink
3rd) Rat Terrier, CH Seegmillers My929 Carrera Porsche
4th) Toy Fox Terrier, GRCH Ranmar's N Icefox Hall Of Fame

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Brussels Griffon, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Open Female RBF Brabant-tupelo Miracle Making, Connie Timmerman, Pat Hooey
BHF BF BOB Brabant-tupelo Blk Magic Miracle, Connie Timmerman, Pat Hooey

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB GRCH Gingery's Greased Lightening, Donna Volavka, Arlene Butterklee, Victor Helu
GRCH AP UAGII UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT-ON, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP VPN UWPO UGWPCH GRCH Gingery's Gadget SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Dalmatian,
Judge Brenda Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Paisley One Hop Wonder, Mackenzie Garrett
NFP BP Listed Entry, Mackenzie Garrett

French Bulldog, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Open Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Hotei Umami, Theresa Baker, Robert Heller
CH BOB CH Koi Pond Look Me In The Eye, Theresa Baker, Kay Sisson

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Brenda Landers
BHM BM BOB Timbear Creek Hot Rod Lincoln, Connie Timmerman

Papillon, 4 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM Casabella's Edward Hudson, Corinne Johnson, Carol R Lauren-schmidt
CH BOB URO1 GRCH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RCH UAGI CH Cara's Iii Little Brock, Marsha Leduc
GRCH URO1 UAGII GRCH Cara's Teddy Bear, Marsha Leduc

Pomeranian, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM Showin's Wolferine, Dana Ferry
CH BOB UFA CH Rone's Gypsy Rose, Jayne Hoemke, Ronald Elshaug

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Brenda Landers
CH CH Arae's Trophy Hunter, Eloise Raymond
GRCH BOB GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King

Tibetan Terrier, 2 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Dscho Utra Victory Dean, Anette Ohman, Anna Ohman
RCH CH Dscho Utra V' Kung-la-phuk, Anette Ohman

Companion Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Brussels Griffon, Brabant-tupelo Blk Magic Miracle
2nd) Pomeranian, UFA CH Rone's Gypsy Rose
3rd) Papillon, URO1 GRCH Casabellas Set The World On Fire
4th) Boston Terrier, Listed Entry

BIS Podengo Portugueso, URO1 CH Icepod Blacksheep Ginga Ninja, Dawn Finch, Todd Finch
RBIS Staffordshire Bullterrier, CH Flyin Torpedo The Ark, Beret Walsh

View Event >