I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Red Pine Kennel Club (06/28/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

June 29, 2019

Hosted By: Red Pine Kennel Club

Location: Le Center, Minnesota

Guardian Dogs

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB CH Befana Sila V Krovi, Joshua Gillett

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Lyndobe's Dream Come True, Linda J Vinson

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Bymans Voodoo Spell On You Bea, Lisa Byman, Russell Byman

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Ilkel Asalet Eylul SPOT, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Doberman Pinscher, GRCH Lyndobe's Dream Come True
2nd) Kangal Dog, CH Ilkel Asalet Eylul SPOT
3rd) Great Dane, CH Bymans Voodoo Spell On You Bea
4th) Caucasian Ovcharka, CH Befana Sila V Krovi

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Dakota Foxrun To Birchwood, Linda Lindberg

Beagle,
Judge Stanley J Matsumoto
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Birchwoodt Tnt Boomer
NFP BP Kingsglo Birchwood Bear With M

Dachshund, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB Glenarrif's Hold The Line, Jill Gonder

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Foxhound, Dakota Foxrun To Birchwood
2nd) Dachshund, Glenarrif's Hold The Line

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Blancmange Nabucco, Shelley Olson

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB 'PR'Hiding In The Moonlight@spirit, Jennifer Anderson, Jon Stacey Jr, Hannah Bentsen
Jr. Female RBF 'PR'One In A Melon@spirit, Jennifer L Anderson, Jon Stacey Jr, Hannah Bentsen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Greyhound, CH Blancmange Nabucco
2nd) Silken Windhound, 'PR'Hiding In The Moonlight@spirit

Gun Dogs

English Pointer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy Forever Random Acts Of Kindness, Cathy Twistol
Jr. Female BF BOB Teddybear's Pick A Pop, Cathy Twistol
Open Female RBF Northwoods Heart And Soul, Cathy Twistol
CH CH Northwoods Turn On Your Heart, Cathy Twistol
RCH Listed Entry
GRCH UCD URO2 GRCH Dal-rhe Move It On Over, Abraham Mc Caleb, Fay Mc Caleb, Dallas Rhe Babcock
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Zumbro's Baileys Irish Cream

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM CH Hayshaker Joined In Harmony, Sherry Geurts
CH Listed Entry
GRCH BOB UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Rocky Of Mapleridge Lass
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuas, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF Apres Argent Vaksa, Crystal A Miller, Jerry D Miller
BHF RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Vizsla, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Little Girl Molly, Connie Priesz

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) English Pointer, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Teddybear's Pick A Pop
4th) Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Winterstarz Alula Borealis, Timothy O'brien, Katherina Burger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Delphis Good Omen For Crickhol
NFP Delphis Cupid & Psyche

American Eskimo, 13 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'Maremar's Ahs Made Ya Look, Carol Moss, Mary M Verness
BHM RBMV RBM 'PR'Fissan's Man In Black, Carol Nassif, Kortney Prior
Jr. Female BFV BF CH'PR'Fissan's Irish Acrobatic Dream, Mary Anne O'neil, Willis F O'neil
BHF RBFV RBF 'PR'Fissan I Walk The Line For You, Carol Nassif, Malori Prior
CH BOB GRCH'PR'Fissan's Sign O' The Times, Carol A Nassif
RCH CH'PR'Maremar's Ahs Today It's Tilly, Mary M Verness
GRCH NBOB NGRCH GRCH'PR'Ahs Siriusdrms Palisade Hechoseme, Tiffanie E Coe, Denise Randall Miller, Robert A Miller
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

German Spitz, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB USA UFA GRCH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Shikoku, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Akahana Go Hachidorisou, Anthony Vella, Stacey Vella

Siberian Husky, 11 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM CH Kpms Ive Got An Alibi, Kenedi Wrezzes
Jr. Female RBF Liberty's She's The Big Cheese, Bonnie Schaeffel
Open Female Kpms Glacier Pass Of 7lbar, Tricia Campbell
BHF BF BOW CH Liberty's Finding Answers, Bonnie Schaeffel
CH BOB CH Liberty's Up'n The Ante, Bonnie Schaeffel
RCH CH Liberty's Call On Me, Bonnie Schaeffel
GRCH GRCH Liberty's Country Boy Of Kpm, Kenedi Wrezzes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Tricia's Double Edged Sword
NFP Tricia's Goddess Of Love

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Fissan's Sign O' The Times
2nd) Shikoku, Akahana Go Hachidorisou
3rd) Siberian Husky, CH Liberty's Up'n The Ante
4th) German Spitz, USA UFA GRCH If Ever She Is A Winter Dream

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
MALINOIS
BHF BFV BF BOB Avonlea Racing Dragonflies, Ann Mackay

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB CH White Hart Everyday Hero, Elaine Ballman, Barbara R Miller

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH URO1 CH Zuza Von Der Staatsmacht, Taylor Schnichels
GRCH BOB EGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pocket Of Dreams Vom Goppermoo

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female RBF CH Shooting Stars Sausage Gravy W, Filly Wilkins
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
GRCH BOB USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 3 Entries
Female Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Miss Contessa R, Dick Wilkins

Polish Owczarek Nizinny,
Judge Stanley J Matsumoto
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Awangarda Ladislaus At Lucarz, Karen J Nielsen
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Polish Hill's Heart Throb, Karen J Nielsen

Schapendoes,
Judge Stanley J Matsumoto
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Schapannro's Q Quasi-stellar

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) German Shepherd Dog, EGCH Rum Chata Vom Coppermoon
2nd) Pembroke Welsh Corgi, USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
3rd) Belgian Shepherd Dog, Avonlea Racing Dragonflies
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH White Hart Everyday Hero

Terriers

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
STANDARD
Open Male BMV BM BOW CH'PR'K2's Lucky Shot At Katydid, Karen Cameron-howell, Tracey A Kallas
CH BOB CH Seegmillers Twinkle Twinkle, Kimberly Seegmiller, Lila Fast
RCH CH Seegmillers Make It Look Easy, Kimberly Seegmiller, Lila Fast

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Flyin Torpedo The Ark, Beret Walsh

Toy Fox Terrier, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM 'PR'Modistee Sweet Miester Kiester, Gail Flynn, Sally Waltrip
CH BOB CH'PR'Kincardene Azefer Olivia, Lila Fast
RCH GRCH Ranmar's N Icefox Hall Of Fame, Donnamarie Temple-burgess
GRCH GRCH Vinmars California Journey, Lila Fast

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH J-lyn Snowedon Pretty In Pink, Jesica L Wahlsten, Rachel L Duede, Joan E Eastman

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Flyin Torpedo The Ark
2nd) Wire Fox Terrier, CH J-lyn Snowedon Pretty In Pink
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Kincardene Azefer Olivia
4th) Rat Terrier, CH Seegmillers Twinkle Twinkle

Companion Dogs

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Brussels Griffon, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female RBF Brabant-tupelo Miracle Making, Connie Timmerman, Pat Hooey
BHF BF BOB Brabant-tupelo Blk Magic Miracle, Connie Timmerman, Pat Hooey

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Gingery's Greased Lightening, Donna Volavka, Arlene Butterklee, Victor Helu
GRCH AP UAGII UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT-ON, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP VPN UWPO UGWPCH GRCH Gingery's Gadget SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Dalmatian, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Paisley One Hop Wonder, Mackenzie Garrett
NFP BP Listed Entry, Mackenzie Garrett

French Bulldog, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female CH Koi Pond Look Me In The Eye, Theresa Baker, Kay Sisson
Adult Female RBF Hotei Umami, Theresa Baker, Robert Heller

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOB Timbear Creek Hot Rod Lincoln, Connie Timmerman

Papillon, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Casabella's Edward Hudson, Corinne Johnson, Carol R Lauren-schmidt
CH BOB URO1 GRCH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RCH UAGI CH Cara's Iii Little Brock, Marsha Leduc

Pomeranian, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Showin's Wolferine, Dana Ferry
CH BOB UFA CH Rone's Gypsy Rose, Jayne Hoemke, Ronald Elshaug

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Arae's Trophy Hunter, Eloise Raymond
GRCH BOB GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King

Schipperke, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Skydance's Red, White And Blue, Angela Bata, Padme Bata

Tibetan Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Dscho Utra Victory Dean, Anette Ohman, Anna Ohman
RCH CH Dscho Utra V' Kung-la-phuk, Anette Ohman

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Miniature Pinscher, Timbear Creek Hot Rod Lincoln
2nd) Tibetan Terrier, CH Dscho Utra Victory Dean
3rd) Russkiy Toy, GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda
4th) Papillon, URO1 GRCH Casabellas Set The World On Fire

BIS German Shepherd Dog, EGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RBIS Miniature Pinscher, Timbear Creek Hot Rod Lincoln, Connie Timmerman

View Event >