▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Southeast Texas American Eskimo Dog Club / Conformation Saturday Show 1

September 24, 2016

Location: Selma, Texas

GUARDIAN DOGS
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Female Puppy BF BOB Van Orman's Lucky Be A Lady, Nina Mathews
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) Doberman Pinscher, Van Orman's Lucky Be A Lady

SCENTHOUNDS
PLOTT HOUND, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett
TREEING WALKER COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Female Puppy BF BOB 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt, Joe Burkett Iii
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross
2nd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'White Deer Indy Stylish Flirt

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
AFGHAN HOUND, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
GRCH BOB GRCH Bakura Suni Sol Rojo, Toni King And Lynda Hicks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BASENJI, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Male Puppy BM BOB Listed Entry
SILKEN WINDHOUND, 6 Entries
JUDGE Laura Patton
Int. Male BM CH'PR'Kumbaya Silkendream Dakota, Sandra Mc Gowan
CH BOB CH'PR'Serenity Majestic Seas Dna, Jan Decker
RCH CH'PR'Kumbaya Silkendream Maychen Dna, Jan Decker
RBM 'PR'Winsome's In The Wings Tara Maxey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Taracrest Once Nchanted@gaffer, Susan Brasel
NFP 'PR'Taracrest Tatianna Faire@gafer, Susan M Collorafi, Susan Brasel
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) Basenji, Listed Entry
2nd) Afghan Hound, GRCH Bakura Suni Sol Rojo
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Serenity Majestic Seas Dna

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
CH BOB CH Foxwoods Blue And Tan Fantasy, Sarah Moon
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
CH BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
Female Puppy RBF Mwm Girl On Fire, Barbara C Bennett
Int. Female BF BOB CH Mwm Tally Ho, Barbara C Bennett
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
CH BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 3 Entries
JUDGE Laura Patton
Adult Female RBF Lulu's Mi Amor, Bambi Kaminski, Sheree Stone
BHF BF BOB Mia's Victorious Cossette, Bambi Kaminski
GRCH GRCH URO1 Figz Winston Raffael Of Mnj, Tanya Renee Figliozzi
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
STANDARD POODLE M/C, 5 Entries
JUDGE Laura Patton
Jr. Male BM URO1 CH Regency Beau Brummell, Ann M Conrad
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz, Mona Stilson, Wendy Grotheer
RCH CH Mozaic Mischief Makin Maya SPOT, Mona Stilson, Gina Wainiola
GRCH URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble, Mona Theresa Stilson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) Standard Poodle M/C, URO1 CH Regency Beau Brummell
2nd) English Cocker Spaniel, CH Foxwoods Blue And Tan Fantasy
3rd) Standard Poodle, Mia's Victorious Cossette
4th) Golden Retriever, CH Mwm Tally Ho

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 4 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
MINIATURE
Female Puppy RBFV 'PR'Ducat's Ferrari At Redemption, Jennifer Maaske
Jr. Female BFV RBF 'PR'Artc Mgc's Once-upon-a-princess, Tammy Waldrop, Emanuel Hollander
STANDARD
Adult Female BFV BF URO1'PR'Fuji-besota Southern Twist, Amanda Lunsford Or Sally Bedow
GRCH BOB GRCH'PR'Shalom Lila Tov, Susan De La Paz Or Ernie De La Paz
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) American Eskimo, URO1'PR'Fuji-besota Southern Twist

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Laura Patton
Int. Male BM BOB CH Baker's Real Justice, Judith F Baker
GERMAN SHEPHERD DOG, 4 Entries
JUDGE Laura Patton
Adult Male BM BOW BOB CH Dax Von Benedict, Tanya Yost
Adult Female BF Capri Vom Sudenblick, Tanya Yost
RBM Athos Vom Sudenblick Tanya Yost
RBF C-kyra Von Sidener Tanya Yost
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 3 Entries
JUDGE Laura Patton
Male Puppy RBM Tasso's Vegas Lights, Morgan Wooldridge
Jr. Male BM CH Tasso's Lone Ranger, Catherine Gardner
GRCH BOB UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT, Melba Wooldridge
SHETLAND SHEEPDOG, 2 Entries
JUDGE Laura Patton
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF BOB CH Nokomis Special Blend, Catherine Des Lauriers
RBF Information not Available
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Laura Patton
1st) La Catahoula Leopard Dog, UAGI CA GRCH Tasso's Barefoot Contessa SPOT
2nd) Australian Shepherd, CH Baker's Real Justice
3rd) German Shepherd Dog, CH Dax Von Benedict
4th) Shetland Sheepdog, CH Nokomis Special Blend

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB CH Lace Gaffer Return To Sender, Kellye Townsend, Rachel Townsend, Susan Brasel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Lace Leroy Jethro Gibbs@gaffer, Susan Brasel
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
CH BOB URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito
RAT TERRIER, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
STANDARD
Int. Female BFV BF BOB CH Miyuki From Empress, Yolanda H Cunningham
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Int. Male BM Fonvielle's Ptak4t Of Hopyards, Tammy Mattson
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire
2nd) Rat Terrier, CH Miyuki From Empress
3rd) American Hairless Terrier, CH Lace Gaffer Return To Sender
4th) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
AFFENPINSCHER, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BOSTON TERRIER, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB CH Blue Bay's Quand Vient Le Matin, Lew Olson
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 3 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Male Puppy BM Srna's Lesharo Of De Bodaway, Cynthia Srna
Female Puppy BF BOW CH Srna's Cherokee Boogie, Cynthia Srna
CH BOB CH Leopold Sugarpaws De Bodaway, Cynthia Srna
HAVANESE, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
BHM BM BOB Laralee's Salty Dog, Cheri Rippee
ITALIAN GREYHOUND, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB Listed Entry
MALTESE, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Female Puppy BF BOB CH Rhapsody's Dulcinea, Sandra K Schmidt
GRCH GRCH Serenade's La Mattinata, Sandra K Schmidt
PAPILLON, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry
POODLE, 1 Entry
JUDGE Debra A Mitchell
CH BOB NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel
POODLE M/C, 4 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
CH BOB GRCH Aristo's Ayla Harmony Aguirre, Robert F Aguirre Jr
RCH CH Accent On Aristo's Petal, Deborah Ann Cook
RUSSKIY TOY, 4 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOW Milyi Angel Potseluy Udachi, Anna Gonzalez, Ruth Ann Ford
Int. Male Invalid Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Highfield Jolair Girl Iz Navsegda, Anna Gonzalez
TIBETAN SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB Lantana's Star Spangled Banner, Gail Krall
RBM Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Debra A Mitchell
1st) Poodle, NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Italian Greyhound, Listed Entry
4th) Havanese, Laralee's Salty Dog

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, URO1 GRCH Mojazz's Jaxon Brews Trouble, Mona Theresa Stilson
Standard Poodle, URO1 CH Regency Beau Brummell, Ann M Conrad
American Eskimo, URO1'PR'Fuji-besota Southern Twist, Amanda Lunsford Or Sally Bedow
American Pit Bull Terrier, URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito
English Springer Spaniel, Listed Entry
Poodle, NC RATN URO1 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel

BIS American Pit Bull Terrier, URO1 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito
RBIS Affenpinscher, Listed Entry