I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/22/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

June 23, 2019

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Great Dane, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Wrf Bark At The Moon, Rhonda Gregory

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Pyradigm Uaint Seen Nothin Yet, Catherine Straiton
RCH CH Pyrless Pyradigm Poetrynmotion, Catherine Straiton

Rottweiler, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH Hazardous Hijinx V. Rabenbucht, Elena Black
BHF RBF Hi-po Hannah Vom Rabenbucht, Lynne M Panno
CH CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON, Margaret Bryan
RCH CH Freyr Scotty 2 Hotty V Rabenbucht, Lynne M Panno

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Saint Bernard, CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
2nd) Great Pyrenees, CH Pyradigm Uaint Seen Nothin Yet
3rd) Great Dane, Wrf Bark At The Moon
4th) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BFV BF URO1 CH Lorica's Little Spark, Jessica Campbell, Lorne Campbell
CH USA UFA URO2 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Lijolba Love Angel Hadraniel, Harmony Gleason-doolittle

Borzoi, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON, Rebecca B Smith

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby

Whippet, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Merci Isle Antipodes, Patty Ewing

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Borzoi, URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's The Reaping
3rd) Whippet, Merci Isle Antipodes
4th) Afghan Hound, Lijolba Love Angel Hadraniel

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB Listed Entry

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB CH GRCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male RBM Borghi's Once You Go Black..., Robert Borghi
BHM BM BOB Borghi's Back In Black, Robert Borghi
CH CH Autumns Son Of A Gun Jr, Colleen Donley

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB URO1 CH Sun Joy's Clean Sweep, Sheryl A Chiles, Rachel Narducci

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB CH Pirouette Call Of The Wild, Jillian Emerson
BHF RBF CH Apaw's Cashmere Comfort SPOT-ON, Jillian Emerson
CH Invalid Entry

Weimaraner, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB A-farm's Winchester Strt Shtr, Debra A Romano

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Field Spaniel, CH GRCH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Portuguese Water Dog, URO1 CH Sun Joy's Clean Sweep
4th) Weimaraner, A-farm's Winchester Strt Shtr

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB CH Vykons Quantum Leap, Mary Anne Beeman

American Eskimo, 8 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Stardust License To Thrill, Keira Marie Nguyen, Truong Xuan Nguyen
BHF BFV BF BOW CH'PR'Snow Buddies Lil Miracle, Keira Marie Nguyen, Truong Xuan Nguyen
CH CH'PR'Trinity's Teddy Bear Of Love, Judy Lobb
RCH URO1 CH'PR'Crystal Tyme Warp In Space@nl SPOT-ON, Donna Bleas Pappas
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani, Sallyellen R Schilling, Camille Gagnon

Samoyed, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Dazzlings Magical Night Divine, Lori L Perry, Elena Perry
Female Puppy BF Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Skilo Bears Tess, Lucy M Gearty
RCH CH Polarmist Lil Ball Of Fire, Darlene James

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Snowdncr's Girls Like U,yes Me, Melissa Mount, James Mount

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani
2nd) Alaskan Malamute, CH Vykons Quantum Leap
3rd) Siberian Husky, Snowdncr's Girls Like U,yes Me
4th) Samoyed, CH Skilo Bears Tess

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Crossdrive's A Whole New World, Lizette Durrschmidt
Jr. Female RBF Crossdrive's Once Upon A Dream, Karen Pasquale, Lizette Durrschmidt
Adult Female BF BOW Highcotton's High Jinks, Lizette Durrschmidt
CH BOB CH Madrigal Symphony De Basque, Roxanne Gura

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM Sumerwynds Ringwraith, Maureen Okeeffe
CH CH Shumakerhills The Jewel Of F.h., Bonnie Skelton
GRCH BOB GRCH Sumerwynd Rhaegar De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Bon-clyde Spirit Of Action, Irene Provenzano

Briard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Castle's Night Lights, Kathleen Almy

Cardigan Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Benevers Heaven Sent, Carol Kasabian
Adult Male RBM Benevers This Magic Moment, Carol Kasabian, Richard Kasabian
GRCH BOB GRCH Waggerland Space Cowboy, Sarah Davis

Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
ROUGH
Adult Male BMV BM BOB Delivery To Hills Of Dunrobin, Dennis Rembiesa

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Lasvada's Ace Of Spades, Courtney Moshier

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Dust E Boots' Faisons Ce, Joanne Martone
CH BOB CH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone
RCH UWPV AP2 VPE UWPCH URO1 CH Monaghan's Syrotuck SPOT-ON, Joanne Martone

Lapinporokoira, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON, Dana C Runkle

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Wyndemere's Telling Stories, Cynthia Booth

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Benever's Cheating Heart, Carol Kasabian
RCH URO1 CH Benevers In The Park Homerun SPOT-ON, Carol Kasabian
GRCH GRCH Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF Blu Vu Blue Bunny, Karen E Manchester, Sherry Bishop
CH BOB CH Katana's Reflections Of, Katrina L Stewart

White Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso
GRCH BOB GRCH Kindred Spirit Of Trebons, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Belgian Shepherd Dog, GRCH Sumerwynd Rhaegar De Mon Plaisir
2nd) Australian Shepherd, CH Madrigal Symphony De Basque
3rd) White Shepherd, GRCH Kindred Spirit Of Trebons
4th) Lapinporokoira, CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UWPO AP3 VPA UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer
CH CAS CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, UWPO AP3 VPA UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
4th) Rat Terrier, 'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl

Companion Dogs

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Tallulah's Celtic Classic, Gary Lipstreu

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Snoaire's Aint She Sweet, Marsha Clamp

Papillon, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Camelots Sir Alymere Of Highglen SPOT-ON, Janet R Leiper

Poodle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB CH Shiann's Southern Gentleman, Kim Catizone

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Chinese Crested, Snoaire's Aint She Sweet
2nd) Poodle, CH Shiann's Southern Gentleman
3rd) Papillon, Camelots Sir Alymere Of Highglen SPOT-ON
4th) Brussels Griffon, CH Tallulah's Celtic Classic

BIS Field Spaniel, CH GRCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
RBIS American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani, Sallyellen R Schilling, Camille Gagnon

View Event >