I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/22/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

June 23, 2019

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Saratoga Turn Me Loose, Christy Jordan, Gary Jordan

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Wrf Bark At The Moon, Rhonda Gregory

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Pyradigm Uaint Seen Nothin Yet, Catherine Straiton
RCH CH Pyrless Pyradigm Poetrynmotion, Catherine Straiton

Rottweiler, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW CH Callums Due South V Rabenbucht, Danielle Lapointe
Jr. Male RBM CH Benoit's Wolfpack Blue, Sydney Plante
Female Puppy BF CH Hazardous Hijinx V. Rabenbucht, Elena Black
BHF RBF Hi-po Hannah Vom Rabenbucht, Lynne M Panno
CH BOB CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON, Margaret Bryan
RCH CH Freyr Scotty 2 Hotty V Rabenbucht, Lynne M Panno

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Saint Bernard, CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
2nd) Rottweiler, CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON
3rd) Great Pyrenees, CH Pyradigm Uaint Seen Nothin Yet
4th) Doberman Pinscher, CH Saratoga Turn Me Loose

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF URO1 CH Lorica's Little Spark, Jessica Campbell, Lorne Campbell
Adult Female RBFV RBF URO1 Taks Beauty Praskovya, Jessica Campbell, Lorne Campbell
CH BOB USA UFA URO2 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Dachshund, USA UFA URO2 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Lijolba Love Angel Hadraniel, Harmony Gleason-doolittle

Borzoi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON, Rebecca B Smith

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby

Whippet, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Merci Isle Antipodes, Patty Ewing

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's The Reaping
2nd) Borzoi, URO1 Katz O'nellie Of Woodacres' SPOT-ON
3rd) Whippet, Merci Isle Antipodes
4th) Afghan Hound, Lijolba Love Angel Hadraniel

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB CH GRCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Borghi's Once You Go Black..., Robert Borghi
BHM RBM Borghi's Back In Black, Robert Borghi
CH CH Autumns Son Of A Gun Jr, Colleen Donley

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF CH Wilann's Sno-caps Of Cedarwood, Annmarie Wilson
GRCH BOB EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB URO1 CH Sun Joy's Clean Sweep, Sheryl A Chiles, Rachel Narducci

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF CH Pirouette Call Of The Wild, Jillian Emerson
BHF CH Apaw's Cashmere Comfort SPOT-ON, Jillian Emerson

Weimaraner, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB A-farm's Winchester Strt Shtr, Debra A Romano

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Field Spaniel, CH GRCH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) German Shorthaired Pntr, Borghi's Once You Go Black...
3rd) Portuguese Water Dog, URO1 CH Sun Joy's Clean Sweep
4th) Labrador Retriever, EGCH Seadog's Snowy Angel Calais

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB CH Vykons Quantum Leap, Mary Anne Beeman

American Eskimo, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Stardust License To Thrill, Keira Marie Nguyen, Truong Xuan Nguyen
BHF BFV BF CH'PR'Snow Buddies Lil Miracle, Keira Marie Nguyen, Truong Xuan Nguyen
CH URO1 CH'PR'Crystal Tyme Warp In Space@nl SPOT-ON, Donna Bleas Pappas
RCH CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith, Camille Gagnon
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani, Sallyellen R Schilling, Camille Gagnon

Samoyed, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW Dazzlings Magical Night Divine, Lori L Perry, Elena Perry
Female Puppy RBF Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH White Magic's Dream Catcher, Darlene James
RCH CH Skilo Bears Tess, Lucy M Gearty

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Snowdncr's Girls Like U,yes Me, Melissa Mount, James Mount
Open Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani
2nd) Samoyed, CH White Magic's Dream Catcher
3rd) Siberian Husky, Listed Entry
4th) Alaskan Malamute, CH Vykons Quantum Leap

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW Crossdrive's A Whole New World, Lizette Durrschmidt
Jr. Female RBF Crossdrive's Once Upon A Dream, Karen Pasquale, Lizette Durrschmidt
Adult Female BF Highcotton's High Jinks, Lizette Durrschmidt
CH BOB CH Madrigal Symphony De Basque, Roxanne Gura

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM Sumerwynds Ringwraith, Maureen Okeeffe
CH CH Shumakerhills The Jewel Of F.h., Bonnie Skelton
GRCH BOB GRCH Sumerwynd Rhaegar De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard

Border Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Bon-clyde Spirit Of Action, Irene Provenzano

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Castle's Night Lights, Kathleen Almy

Cardigan Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Benevers Heaven Sent, Carol Kasabian
Adult Male RBM White Raven Hells Bells, Emily Luther
GRCH BOB GRCH White Raven Pizza Or Death, Ashley Nadeau

Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
ROUGH
Adult Male BMV BM BOB Delivery To Hills Of Dunrobin, Dennis Rembiesa

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOW BOB Lasvada's Ace Of Spades, Courtney Moshier
Open Female BF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Dust E Boots' Faisons Ce, Joanne Martone
CH BOB CH NBOB Triple D's Semi-sweet Mocha, Lucy Cheever
RCH CH Koon's La Drama SPOT, Joanne Martone

Lapinporokoira, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Laaksossa Tarjan Laulu SPOT-ON, Dana C Runkle

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Wyndemere's Telling Stories, Cynthia Booth

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Benever's Cheating Heart, Carol Kasabian
RCH URO1 CH Benevers In The Park Homerun SPOT-ON, Carol Kasabian
GRCH BOB GRCH Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF Blu Vu Blue Bunny, Karen E Manchester, Sherry Bishop
CH BOB CH Katana's Reflections Of, Katrina L Stewart

White Shepherd, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso
GRCH GRCH Kindred Spirit Of Trebons, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Briard, CH Castle's Night Lights
2nd) German Shepherd Dog, Lasvada's Ace Of Spades
3rd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Benevers Like Father Like Son
4th) Min American Shepherd, Wyndemere's Telling Stories

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB UWPO AP3 VPA UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Mainstream Jack Bergamo, Kim Gibbs, Kristeen Jepsen
RCH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Mainstream Jack Bergamo
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPO AP3 VPA UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
4th) Miniature Bull Terrier, Hellion Pot O' Gold At Bulzden

Companion Dogs

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Tallulah's Celtic Classic, Gary Lipstreu

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Snoaire's Aint She Sweet, Marsha Clamp

Papillon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Camelots Sir Alymere Of Highglen SPOT-ON, Janet R Leiper

Poodle, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB CH Shiann's Southern Gentleman, Kim Catizone

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Papillon, Camelots Sir Alymere Of Highglen SPOT-ON
2nd) Chinese Crested, Snoaire's Aint She Sweet
3rd) Brussels Griffon, CH Tallulah's Celtic Classic
4th) Poodle, CH Shiann's Southern Gentleman

BIS American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani, Sallyellen R Schilling, Camille Gagnon
RBIS Field Spaniel, CH GRCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

View Event >