I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: UKC Premier (06/13/2019) / Altered Conformation - Sunday

June 16, 2019

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Lew Olson
Adult Female BF BOB ALCH Blessin Haus's Infamous Jewelz, Tricia Carmack

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB ALCH URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON, Shari Friedrichs

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Doberman Pinscher, ALCH Blessin Haus's Infamous Jewelz
2nd) Olde English Bulldogge, ALCH URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Kiroja Nemesis Kai Envy, April Post

Greyhound, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB ALCH Sk Scotch, Patricia Mandernach

Whippet, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
Open Female BFV BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) Whippet, ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes
2nd) Xoloitzcuintli, Listed Entry
3rd) Basenji, CH Kiroja Nemesis Kai Envy
4th) Greyhound, ALCH Sk Scotch

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
GRCH BOB ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT, Sean P Kent And Nanci J Footitt

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
ALL OTHER COLORS
Adult Male BMV BM BOB Link Du Talon De Goudron TAN WRT, Daniel D Kimmel

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Jr. Male BM BOB URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON, Carol J Fryar

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB ALCH UACH Whitehot Red Cedar Serendipity, Keith Eldred Or Corless Eldred

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB URO1 CH Riversedge Minnie's Kiss Goodnite SPOT, Leah Talaski, Tom Talaski

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB ALGRCH Windswept's Perla Dawn SPOT-ON, Stevi Ann Weaver

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) English Springer Spaniel, ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT
2nd) Golden Retriever, URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON
3rd) Standard Poodle M/C, ALGRCH Windswept's Perla Dawn SPOT-ON
4th) Irish Red & White Setter, ALCH UACH Whitehot Red Cedar Serendipity

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB ALCH URO1 USA UFA'PR'Foxx's Harbor Light SPOT, Donna Sager
RCH CH'PR'Mikka-diamond E Cherry Blossom, Brandy Lawrence
GRCH USA UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket, Angela Davis

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Tsarshadows State Of Siege, Maureen Griffin

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB UCD UAGI URO2 CH Shiver Esper Of Enchantment SPOT, Lisa Monge And Daniel Monge
RCH URO1 CH Shiver Walk The Red Carpet, Heide Jakiel, Lisa Monge

Northern Breed Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Siberian Husky, UCD UAGI URO2 CH Shiver Esper Of Enchantment SPOT
2nd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows State Of Siege
3rd) Alaskan Klee Kai, ALCH URO1 USA UFA'PR'Foxx's Harbor Light SPOT

Herding Dogs

Border Collie, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
CH BOB RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak

White Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON, Shannon Seeger

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Border Collie, RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, CH Phoenix Imaginary Friend SPOT
3rd) White Shepherd, ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON

Terriers

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Cohills Thistle Du Nicely, Jeri Berg

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Brooks Rydin So Low
2nd) Parson Russell Terrier, CH Flintlocks Ms Grace Under Fire
3rd) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry
4th) Rat Terrier, CH Cohills Thistle Du Nicely

Companion Dogs

Schipperke, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin', Kathy C Swan

Companion Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Schipperke, ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin'

ABIS English Springer Spaniel, ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT, Sean P Kent And Nanci J Footitt
ARBIS Whippet, ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

View Event >