I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: UKC Premier (06/13/2019) / Altered Conformation - Saturday

June 15, 2019

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB ALCH Blessin Haus's Infamous Jewelz, Tricia Carmack

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB ALCH URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON, Shari Friedrichs

Rottweiler, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Saxony Two Steps Beyond Fabulo, Lisa Grodey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Rottweiler, CH Saxony Two Steps Beyond Fabulo
2nd) Doberman Pinscher, ALCH Blessin Haus's Infamous Jewelz
3rd) Olde English Bulldogge, ALCH URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB Listed Entry
RCH CH Kiroja Nemesis Kai Envy, April Post

Greyhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB ALCH Sk Scotch, Patricia Mandernach

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB AV AC PTS ALCH AI NN'PR'Clayborn's Ignite The Night, Kathryn Houghton

Whippet, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Basenji, Listed Entry
2nd) Whippet, ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes
3rd) Silken Windhound, AV AC PTS ALCH AI NN'PR'Clayborn's Ignite The Night
4th) Greyhound, ALCH Sk Scotch

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT, Sean P Kent And Nanci J Footitt

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB UCD ALCH URO3 Slipstream Sailed The Ocean Blue SPOT-ON, Jennifer Tower

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Katherine G Short
BHM BM ALCH Westgold Easy Rider Barley, Laura Fairfield
CH BOB ALCH Four Seasons Out Came The Sun, Michelle Balent

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB URO1 CH Riversedge Minnie's Kiss Goodnite SPOT, Leah Talaski, Tom Talaski

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB ALGRCH Windswept's Perla Dawn SPOT-ON, Stevi Ann Weaver

Gun Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Flat-Coated Retriever, UCD ALCH URO3 Slipstream Sailed The Ocean Blue SPOT-ON
2nd) Standard Poodle M/C, ALGRCH Windswept's Perla Dawn SPOT-ON
3rd) English Springer Spaniel, ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT
4th) Golden Retriever, ALCH Four Seasons Out Came The Sun

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
CH CH'PR'Tesoro's Tasha Foxx, Sheila Sweet
GRCH BOB USA UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket, Angela Davis

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Tsarshadows State Of Siege, Maureen Griffin

Keeshond, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Female BF BOB Listed Entry

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
CH BOB ALCH Shiver Mission Accomplished SPOT, Karen Street Or Lisa Monge
RCH UCD UAGI URO2 CH Shiver Esper Of Enchantment SPOT, Lisa Monge And Daniel Monge

Northern Breed Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows State Of Siege
2nd) Siberian Husky, ALCH Shiver Mission Accomplished SPOT
3rd) Keeshond, Listed Entry
4th) Alaskan Klee Kai, USA UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket

Herding Dogs

Berger Picard, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Beauvol's Salted Caramel, Lisa Naert, N J Royer

Border Collie, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis
GRCH UJJCH AP VPN UWPV UCD CA UAGII URO3 UWPCHX GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
Jr. Female BF BOB CA ALCH USA UFA Hopes Carry Me Back, Natalee Yates, Kenneth Rushing

White Shepherd, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
CH BOB ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON, Shannon Seeger

Herding Dog Group Winners
Judge: Sandra Shaw
1st) White Shepherd, ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON
2nd) Border Collie, RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON
3rd) Shetland Sheepdog, CA ALCH USA UFA Hopes Carry Me Back

Terriers

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Cohills Thistle Du Nicely, Jeri Berg

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Adult Male BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Brooks Rydin So Low
2nd) Rat Terrier, CH Cohills Thistle Du Nicely
3rd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler
4th) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Schipperke, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin', Kathy C Swan

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Schipperke, ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin'

ABIS White Shepherd, ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON, Shannon Seeger
ARBIS Schipperke, ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin', Kathy C Swan

View Event >