I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: UKC Premier (06/13/2019) / Altered Conformation - Friday

June 14, 2019

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB ALCH Blessin Haus's Infamous Jewelz, Tricia Carmack

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB ALCH URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON, Shari Friedrichs

Rottweiler, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Saxony Two Steps Beyond Fabulo, Lisa Grodey
RCH URO1 CA CH Saxony's Something To Brag About, Suzanne Zoromskis

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Rottweiler, CH Saxony Two Steps Beyond Fabulo
2nd) Olde English Bulldogge, ALCH URO2 Gentile Jasmine Of Hdk SPOT-ON
3rd) Doberman Pinscher, ALCH Blessin Haus's Infamous Jewelz

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Kiroja Nemesis Kai Envy, April Post

Greyhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB ALCH Sk Scotch, Patricia Mandernach

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB AV AC PTS ALCH AI NN'PR'Clayborn's Ignite The Night, Kathryn Houghton

Whippet, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Basenji, CH Kiroja Nemesis Kai Envy
2nd) Silken Windhound, AV AC PTS ALCH AI NN'PR'Clayborn's Ignite The Night
3rd) Whippet, ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes
4th) Greyhound, ALCH Sk Scotch

Gun Dogs

Brittany, 2 Entries
Judge Sandra Shaw
GRCH BOB HUNT GRCH Ruffwood-n-kstar's Sunsation TAN, Mary Kathy Shannon

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Sandra Shaw
GRCH BOB ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT, Sean P Kent And Nanci J Footitt

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge Sandra Shaw
CH UCD ALCH URO3 Slipstream Sailed The Ocean Blue SPOT-ON, Jennifer Tower
GRCH BOB UNJ GRCH Vines Water Dragon, Darleen Knapp And John Knapp

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Sandra Shaw
Jr. Male BM URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON, Carol J Fryar
BHM RBM ALCH Westgold Easy Rider Barley, Laura Fairfield
CH BOB ALCH Four Seasons Out Came The Sun, Michelle Balent
RCH PTA ALCH Malagold's Back In Thyme SPOT, Klaranne Spearbraker Or Laurie Olsson

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB ALCH UACH Whitehot Red Cedar Serendipity, Keith Eldred Or Corless Eldred

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH URO1 CH Riversedge Minnie's Kiss Goodnite SPOT, Leah Talaski, Tom Talaski
GRCH BOB GRCH Piccolo's What's Not To Love, Tina Van Schilt

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB ALGRCH Windswept's Perla Dawn SPOT-ON, Stevi Ann Weaver
RCH URO1 CA CH Crystal Creek's Key To Paradise SPOT, Bonnie Winings

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) English Springer Spaniel, ME MV UWP EI URX3 EHD UCDX UAGII AN UROG GRCH Nanjays Absolutely Fabulous SPOT
2nd) Standard Poodle, GRCH Piccolo's What's Not To Love
3rd) Flat-Coated Retriever, UNJ GRCH Vines Water Dragon
4th) Golden Retriever, ALCH Four Seasons Out Came The Sun

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Gary L Andersen
CH ALCH URO1 USA UFA'PR'Foxx's Harbor Light SPOT, Donna Sager
RCH CH'PR'Tesoro's Tasha Foxx, Sheila Sweet
GRCH BOB USA UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket, Angela Davis

Chinese Shar-Pei, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
CH BOB URO1 ALCH Chases Blast From The Past SPOT-ON, Tina Chase
RCH RATN UAGI CA UFA ALCH URO3 Rickett's Opal Of Our Eye SPOT-ON, Sarah Beurkens

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Tsarshadows State Of Siege, Maureen Griffin

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Gary L Andersen
Adult Male BM URO2 Shiver The Boy King, Charlotte Mc Ginnis
CH BOB UWP UGRACH6 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis
RCH UCD UAGI URO2 CH Shiver Esper Of Enchantment SPOT, Lisa Monge And Daniel Monge

Northern Breed Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows State Of Siege
2nd) Alaskan Klee Kai, USA UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket
3rd) Siberian Husky, UWP UGRACH6 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Rick Gann
BHF BF URO1 UACH Autumn Wind Cutie Patootie, Carolyn Zernick
CH BOB ALCH Northbay's Biscuits And Gerty, Jodi Noble, Tom Noble
RCH URO1 ALCH Bur Oaks Special Agent, Susan Avery

Berger Picard, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Beauvol's Salted Caramel, Lisa Naert, N J Royer

Border Collie, 7 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM UAGII URO3 Charmed Heart Of Gold SPOT, Patrice Wronski, Michelle Abdo
Open Female BF BOW UWP UAGI ALCH Stirling Bridge's Indigo Ice, Jennifer Harman, Jean Schlemmer
CH BOB RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis
RCH EI EE UAGI URO1 ALCH GJJCH UFA MN CA Northwind's Ace Of My Heart SPOT, Michelle Abdo, Patrice Wronski
GRCH UJJCH AP VPN UWPV UCD CA UAGII URO3 UWPCHX GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer
RBM URX2 UCD UAGII UROG Maxwell Iii Sandra Miller

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Rick Gann
GRCH BOB URO1 GRCH Robbins Majestic Serenade, Rebecca Allen-robbins Or Timothy Robbins

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB URO1 UWP UAGII USF USJ ALCH Liberty Hoeve Bria SPOT-ON, Amanda Janicki

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
GRCH BOB UAGII URO1 GRCH Tumbling Run's Xena, Claire Turo, Suzanne White

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB CH Clf Sandyshire Donny Boy, Sharon Reagan

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Cynthia M Fellows
Jr. Female BF BOB CA ALCH USA UFA Hopes Carry Me Back, Natalee Yates, Kenneth Rushing
CH USA UAGII ALCH UFA Lil Miss Sofie Midnight Star, Lynn M Moore

White Shepherd, 1 Entry
Judge Cynthia M Fellows
CH BOB ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON, Shannon Seeger

Herding Dog Group Winners
Judge: Cynthia M Fellows
1st) White Shepherd, ALCH Braehead's Journey Back To Q SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, ALCH Northbay's Biscuits And Gerty
3rd) La Catahoula Leopard Dog, UAGII URO1 GRCH Tumbling Run's Xena
4th) Border Collie, RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CAX PTN UWP URO2 UGRACH RATS USGCH UFGCH C Kidd K's Cross My Heart, Kathleen D Jones, Donald N Jones, Monica J Jones

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
CH CH Cohills Thistle Du Nicely, Jeri Berg
GRCH BOB VPA AP2 UWPO UWPCHX UFCH GRCH 3bf Stars Goin To Rock Yar Boat, Darin Gillies Or Electra Blair

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry
2nd) Parson Russell Terrier, CH Flintlocks Ms Grace Under Fire
3rd) American Hairless Terrier, CAX PTN UWP URO2 UGRACH RATS USGCH UFGCH C Kidd K's Cross My Heart
4th) Rat Terrier, VPA AP2 UWPO UWPCHX UFCH GRCH 3bf Stars Goin To Rock Yar Boat

Companion Dogs

Papillon, 1 Entry
Judge Lew Olson
GRCH BOB URO1 GRCH Dustyrd's Myah, Karen Lawrence Or Bethany Thompson

Poodle, 1 Entry
Judge Lew Olson
GRCH BOB GRCH Caralot's Diamond In The Rough, Sarah Bertouille, Julie Bogart

Schipperke, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin', Kathy C Swan

Companion Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Schipperke, ALCH UAGII Olympic Crest Ain't Misbehavin'
2nd) Papillon, URO1 GRCH Dustyrd's Myah
3rd) Poodle, GRCH Caralot's Diamond In The Rough

ABIS Rottweiler, CH Saxony Two Steps Beyond Fabulo, Lisa Grodey
ARBIS Basenji, CH Kiroja Nemesis Kai Envy, April Post

View Event >