Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (06/08/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

June 8, 2019

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB CH Midnightsolo Giant Of My Heart, Ruslan Kuznetsov, Jean Brown

Boxer, 1 Entry
Judge Debra Florek
Open Male BM BOB Ravencrest Cinnrhee Power Play, Allyson Thompson

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Hafsa Imperial Asmira, Meredith Halfpenny

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Debra Florek
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH Cresswell's Medicine Man, Cathy Eastman, Paul Harrison, Cindy Harrison
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Legendale's Reigning Warrior

Great Dane, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford

Perro De Presa Canario, 4 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM CH Tierra Grancan Toreto, Tiago Silva
Female Puppy BF BOW Irongate's Canela, Tiago Silva
CH BOB URO1 NC NI PTS CH Crixus De Cabeza Grande, Kelly Mc Intosh
RCH SC NV AI URO2 CH CA Raeah De Cabeza Grande SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Rottweiler, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB URO1 Esmonds Viva La Vida, Ann Felske-jackman

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Boxer, Ravencrest Cinnrhee Power Play
2nd) Rottweiler, URO1 Esmonds Viva La Vida
3rd) Doberman Pinscher, CH Cresswell's Medicine Man
4th) Perro De Presa Canario, URO1 NC NI PTS CH Crixus De Cabeza Grande

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
RCH CA CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Dacski Wiskey On The Rox

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Dachshund, CH Doxieluv Remembrance

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOB Candyland Yippeekiyay Tirzah, Francine Parke

Thai Ridgeback,
Judge Debra Florek
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ouija Kanridge Thai To Puzzled, Melissa Cullen, Jodi Matton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Afghan Hound, Candyland Yippeekiyay Tirzah

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOW BOB CH Shandys Storm Warning, Janet Marechal
Adult Female BF Ashleysown Canadian Shandys, Janet Marechal

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Female BF BOB CH Nanjay's Almost Famous, Nanci J Footitt, Sean Milne

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Fogelhund Play It Like Paisley SPOT Scott Riemer, Emily Riemer, Susan Riemer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lakehause Girl On Phire

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHF BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) English Springer Spaniel, CH Nanjay's Almost Famous
2nd) Standard Poodle, GRCH Jettys Majestic Calamity Jane
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, Listed Entry
4th) Cocker Spaniel, CH Shandys Storm Warning

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Mike Keeler
MINIATURE
Jr. Female BFV BF 'PR'Taylak Catching Fire For Rou, June L Demers, Joanna Korjus
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Taylak Sound Of Hope's Gable, June L Demers
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Finnish Spitz,
Judge Mike Keeler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Inugam's Fox And The Hound

Keeshond, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Open Male BM BOB Listed Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Male Puppy BM BOB CH Snowybear's Unshakable Mtn, Shelley M Maranta

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Mike Keeler
Adult Female BF BOB Listed Entry
GRCH BOB GRCH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan

Northern Breed Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
2nd) Keeshond, Listed Entry
3rd) Siberian Husky, GRCH Kabu's Ludicrous Speed
4th) Samoyed, CH Snowybear's Unshakable Mtn

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Mike Keeler
Open Male BM BOW BOB CH Lokasenna Dream Keeper, Chantel Mc Lachlan, Liana Mc Lachlan
BHM RBM Charjan Redsails In The Sunset, Donna Kolaski, Charles White, Janice White
Jr. Female BF Charjan Ruling The Sea, Charles White

Collie, 1 Entry
Judge Mike Keeler
ROUGH
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog,
Judge Mike Keeler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Mike Keeler
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female Invalid Entry

Schapendoes, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Female Puppy BF BOB Happiest Tails Twinkle Star, Charlotte O'leary
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Glissdoes Mocca Toffee

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Mike Keeler
Open Male BM BOW BOB Cermel Quantum Leap, Melissa Rabbets
Open Female BF Cermel Bradshaw Ilhabela, Melissa Rabbets

White Shepherd, 3 Entries
Judge Mike Keeler
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Furrari's Saga Of Ice N Fire, Lynn Potts
RCH URO1 CH Foxhunt's Majestic White Lily, Mackenzie Crawford, Sophie Crawford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Mackenzie's Dream Come True
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
URO1 CH Foxhunt's Majestic White Lily, Mackenzie Crawford, Sophie Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Shetland Sheepdog, Cermel Quantum Leap
2nd) Australian Shepherd, CH Lokasenna Dream Keeper
3rd) White Shepherd, CH Furrari's Saga Of Ice N Fire
4th) Collie, Listed Entry

Terriers

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dandie Dinmont Terrier, 2 Entries
Judge Mike Keeler
Female Puppy BF Skye Dreamer Pocket Princess, Carol Grice
CH BOB CH Glahms Golden Aelwen, Lisabeth Fisher

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Mike Keeler
CH BOB GRCH Jewels Samurai Kid, Edward White, Wendy Hoare

Rat Terrier,
Judge Mike Keeler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Scottish Terrier, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Open Male BM BOB Listed Entry

Silky Terrier, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Female Puppy BF BOB CH Annevan Maybellene, Deidre Jones, Jean Evanoff

Terrier Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Miniature Bull Terrier, GRCH Jewels Samurai Kid
2nd) Dandie Dinmont Terrier, CH Glahms Golden Aelwen
3rd) Scottish Terrier, Listed Entry
4th) Silky Terrier, CH Annevan Maybellene

Companion Dogs

Affenpinscher, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Male Puppy BM BOB Listed Entry

American Bully, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Female Puppy BF BOB Nbk Maserati, Marissa Jamieson

Chihuahua, 3 Entries
Judge Mike Keeler
Open Male BM BOW BOB Sundance Kid Happy Top Dog, Molly Denton
Adult Male RBM Arcreya's Zeus, Molly Denton
Female Puppy BF Arcreya's Black Bottle Whiskey, Molly Denton

Dalmatian, 1 Entry
Judge Mike Keeler
BHM BM BOB CH Brightspot Macho Uno, Karen M Hopmans, Ross G Hopmans

Havanese, 1 Entry
Judge Mike Keeler
Open Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Heartdelite Faith In Sandant

Poodle, 3 Entries
Judge Mike Keeler
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOW BOB CH URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT, Nancy L Musters
Jr. Female BFV BF Duennas Embers Of Fairydust, Nancy Musters
RBMV Azzaro By Miss Alexandra Jeannette Hagen

Companion Dog Group Winners
Judge: Mike Keeler
1st) Havanese, Listed Entry
2nd) Poodle, CH URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT
3rd) Dalmatian, CH Brightspot Macho Uno
4th) American Bully, Nbk Maserati

TOTAL DOG QUALIFIERS
POODLE, CH URO2 Wild Romance Of Fauntleroy SPOT, Nancy L Musters

BIS English Springer Spaniel, CH Nanjay's Almost Famous, Nanci J Footitt, Sean Milne
RBIS Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

View Event >