Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club (06/08/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

June 8, 2019

Hosted By: North Jersey Kennel Club

Location: Frenchtown, New Jersey

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 3 Entries
Judge Darryl Hurst
Jr. Male BM BOB Malicloy Hear Me Roar V Bjorns, Sheri Wright
Adult Male RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Olekas Ruffin It Up, Sheri Wright

Great Dane, 4 Entries
Judge Darryl Hurst
Male Puppy BM Thor-kourt Koi Knemofendr, Kristeen Kohrs
Jr. Female RBF Haltmeiers Offthecoast Of Ireland SPOT, Diane Husar, Pat Haltmeier
BHF BF BOW Patriots Summer Rain, Carol Mc Caffrey, Jules Mc Caffrey
CH BOB CH Take The Money And Run SPOT-ON, Kara Lyn Berry

Leonberger, 1 Entry
Judge Darryl Hurst
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Perro De Presa Canario,
Judge Darryl Hurst
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Eldorado Do Ice Gracioso

Guardian Dog Group Winners
Judge: Darryl Hurst
1st) Leonberger, Listed Entry
2nd) Great Dane, CH Take The Money And Run SPOT-ON
3rd) Bernese Mountain Dog, Malicloy Hear Me Roar V Bjorns

Scenthounds

Bloodhound, 2 Entries
Judge Darryl Hurst
Adult Male BM BOW BOB Soonipi's Dust In The Wind, Carl Chandler, Roxanne Chandler
Adult Female BF Pikes Peak's Daytona, Roxanne H Chandler

Scenthound Group Winners
Judge: Darryl Hurst
1st) Bloodhound, Soonipi's Dust In The Wind

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Darryl Hurst
Adult Female BF BOB CH Sportingfield's Love The Envy, Mandy Armitage

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Darryl Hurst
1st) Whippet, CH Sportingfield's Love The Envy

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Darryl Hurst
Female Puppy BF BOB Mamaradlo's Love Me Tender, Michelle Mamaradlo

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Darryl Hurst
Adult Male BM BOW BOB Bnj Rugers Smokin Gun, Kristina Tamburr, Karl Bower
Female Puppy RBF Windheim's Raven Haired Beauty, Karen Reilly
Open Female BF Windheim's Wild Card, Kristina Tamburr
RBM Guardian Of The Palace Karen Reilly

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Darryl Hurst
Male Puppy BM BOB Mapleglo's Back In The Game, Laura Mistretta
Jr. Male Opk's Gimmie Some Finn, Samantha Snyder
Open Male CH Lycinan Gracie's As Timegoesby, Susan Palius
BHM RBM CH Mapleglo's Black Tie Affair, Siobhan Smyth

Irish Setter, 1 Entry
Judge Darryl Hurst
CH BOB CH Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Darryl Hurst
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Rose Creek Sweet Autumn Leigh, Joanne Martin

Weimaraner, 1 Entry
Judge Darryl Hurst
BHM BM BOB Brookside Walkn Fast To Th Finish, Suzanne Ramspacher

Gun Dog Group Winners
Judge: Darryl Hurst
1st) Irish Setter, CH Avon Farm Blue Hawaii
2nd) German Shorthaired Pntr, Bnj Rugers Smokin Gun
3rd) Golden Retriever, Mapleglo's Back In The Game
4th) Labrador Retriever, Rose Creek Sweet Autumn Leigh

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge William Hossler
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Barkor's Pineapple Express SPOT-ON, Korine Falk, Bartosz Jozwiak
STANDARD
Jr. Male BMV BM 'PR'Centralcoast Enzo Kissed By Fire, Rosanne Taufield

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge William Hossler
BHM BM BOB CH Snocreek's Limited Edition, Bonnie Martin

Chinese Shar-Pei,
Judge William Hossler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Schoolhouse's Sell The Sizzle
NFP Schoolhouse's Don't Flirt With

Samoyed, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB CH Alabaster's Polar Treasure, Kathryn Benner

Northern Breed Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Samoyed, CH Alabaster's Polar Treasure
2nd) Alaskan Malamute, CH Snocreek's Limited Edition
3rd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Barkor's Pineapple Express SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge William Hossler
Open Male BM Shenandoah Pele's Silver Pearl, Susan Brandner
CH BOB Listed Entry

Collie,
Judge William Hossler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Eddie
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH Breezy Acre's Anything Goes, Patricia Ortiz

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge William Hossler
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Kong SPOT, Susie Zeiner

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge William Hossler
GRCH BOB GRCH Wendt Worth Ours The Fury SPOT-ON, Diana L Zipperer

Pumi, 2 Entries
Judge William Hossler
Male Puppy BM CH Catskill Kurtos Kelen, Valeri Maisch
Jr. Female BF BOW BOB CH Catskill Huncut Hanga, Ildiko Repasi

White Shepherd, 2 Entries
Judge William Hossler
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP White Wolf Rouge One

Herding Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Pumi, CH Catskill Huncut Hanga
2nd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Wendt Worth Ours The Fury SPOT-ON
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Kong SPOT
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge William Hossler
Jr. Male RBM CA'PR'Cross Bronx's Outlaw, Kristin Jakubczak
Adult Male BM BOB Listed Entry

German Pinscher, 1 Entry
Judge William Hossler
Open Female BF BOB Dabneys Lime Ahhhhhh Rita!, Anita Dengler

Welsh Terrier,
Judge William Hossler
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: William Hossler
1st) German Pinscher, Dabneys Lime Ahhhhhh Rita!
2nd) American Pit Bull Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB CH Bsk Sincere, Christopher Davis, Kayla James

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge William Hossler
Female Puppy BF BOB Potijohns Pl Everlasting Rose, Irina Kanfer

Chinese Crested, 1 Entry
Judge William Hossler
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge William Hossler
Jr. Female BF BOB CH Tebo Anji's An American Girl, Angela Leonard

Papillon,
Judge William Hossler
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 UCDX CH Betlen Riegel The Magic Touch SPOT-ON, Nancy Sherwood, Carlotta Dennie, Elizabeth Lennon

Pug,
Judge William Hossler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Yellow Frame's Starlight Seren

Companion Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Biewer Terrier, Potijohns Pl Everlasting Rose
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Italian Greyhound, CH Tebo Anji's An American Girl
4th) American Bully, CH Bsk Sincere

BIS Irish Setter, CH Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin
RBIS Biewer Terrier, Potijohns Pl Everlasting Rose, Irina Kanfer

View Event >