Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (05/25/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

May 26, 2019

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Chehalis, Oregon

Guardian Dogs

American Bulldog, 7 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM Blackwell's Triton, Amy Blackwell
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW CH Lmx's Bam Bam, Chelsea Swank
CH CH Lmx's Pew Pew, Chelsea Swank
RCH CH Lemieux's Little Rascal, Chelsea Swank, Matt Anderson
GRCH BOB GRCH Sprenkels Wild Thoughts, Paul Amenta

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: CH Day Hill's Midnight Soiree, Kimberlee Dorr

Great Dane, 18 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM CH Rivermeisters I Am On Fire, Mya Turner
Adult Male Listed Entry
BHM RBM Rivermeisters King Of Hearts, Renee Kirby
Jr. Female BF BOW Rivermeisters Miss Sassy Pants, Rene Kirby
Open Female Listed Entry
Adult Female Chloe Daughter Of Ramses Mhd, Cliff Francis
BHF Uber Alles She's A Lucky Treasure, Alicia Janicki
CH BOB CH Blue Envy's Remington Steele, Kristie Bertram
RCH CH Uber Alles My Vegas Show Girl, Alicia Janicki
GRCH GRCH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd, Kristie Bertram
RBF Uber Alles Dublin The Fortune Alicia Janicki

Guardian Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Doberman Pinscher, CH Thunders High Hopes
2nd) American Bulldog, GRCH Sprenkels Wild Thoughts
3rd) Great Dane, CH Blue Envy's Remington Steele

Scenthounds

Drever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB Cedarhollow's Openin' Day, Jamie Morris, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Drever, Cedarhollow's Openin' Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy 'PR'Tangaloor The Power Of One, Kasandra Ellwanger
Jr. Male BM BOW 'PR'Clayborn's Pinocchio, Alison A Brendel
Open Male 'PR'Satsuma Captain Carl, Alison A Brendel
BHM RBM CH'PR'Tangaloor Kwisatz Haderach, Alison A Brendel
Jr. Female RBF Kristull Confetti, Alison A Brendel
Open Female 'PR'K-c's Who'll Stop The Rain, Alison Brendel
BHF BF 'PR'Tangaloor Miracle Match, Alison Brendel
CH BOB CH'PR'Darmorev's The Firey Cross Dna, Alison Brendel
GRCH GRCH'PR'Winsome's Miss Kitty, Hillary Tregillus, Jane E Taylor, Jeff Morris

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Silken Windhound, CH'PR'Darmorev's The Firey Cross Dna
2nd) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Irish Setter, 3 Entries
Judge Donna Beadle
GRCH BOB UWP EGCH Flipadan M&m's Sasprilla, Angela Burns

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW BOB Mon Amie Performer At Phc, Debbie Pearson
Open Female BF Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Better Than Mistletoe, Kacy Hottell

Standard Poodle M/C,
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Better Than Mistletoe, Kacy Hottell

Gun Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode
2nd) Epagneul Breton, CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT
3rd) Standard Poodle, Mon Amie Performer At Phc
4th) Irish Setter, UWP EGCH Flipadan M&m's Sasprilla

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Open Male BM BOB Listed Entry

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Donna Beadle
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk, Pamela Eaves

Chow Chow, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Jr. Female BF BOB CH Nordlys Riddles In The Sand, Julie Frase

Northern Breed Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Akita, Listed Entry
2nd) Norwegian Buhund, CH Nordlys Riddles In The Sand
3rd) Chow Chow, Listed Entry
4th) Alaskan Klee Kai, 'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM CH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
Jr. Male RBM CH UWP'PR'Grnlf's/Parcel's Hank, Corey Parcel
CH BOB AP VPN UWPCH URO1 GRCH Orchid's Top Gun, Angela Bruner
RCH UWP CH'PR'Amber-lite Geise Red Rachelle, Carol Gaines

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Male BM BOB Listed Entry

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH BOB CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine
RCH CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine

Terrier Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Miniature Schnauzer, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, AP VPN UWPCH URO1 GRCH Orchid's Top Gun
3rd) Scottish Terrier, CH Nolley's Kenna J Mackenzie

Companion Dogs

American Bully, 10 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM Cdk Ambullzden Da Real Makoy, Walter Lim
Adult Male Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Mtnpride Fullthrottle Showgirl, Mitzy Crissler
CH CH Osiris The Pure, Raymond Scott
GRCH BOB GRCH Blb Memphis Raines, Autumn Villarreal

Bolognese, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Elfin's Caterina, Ikuko Hisaka

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB CH Agape's Our Gang Of Charm, Barbara A Larsen

French Bulldog, 6 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
Female Puppy BF BOW BOB CH Casillas Bianka Lady Tamales, Angel Casillas
CH CH Cantu's Be R Daisy Duke, Renee Teichmer
RCH CH Znak Sudby Vasilisa, Amy Blackwell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer

Companion Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Bolognese, CH Elfin's Caterina
2nd) Chinese Crested, CH Agape's Our Gang Of Charm
3rd) American Bully, GRCH Blb Memphis Raines
4th) French Bulldog, CH Casillas Bianka Lady Tamales

BIS Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly
RBIS Bolognese, CH Elfin's Caterina, Ikuko Hisaka

View Event >