Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (05/25/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

May 25, 2019

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Chehalis, Oregon

Guardian Dogs

American Bulldog, 6 Entries
Judge John F Booth
BHM BM Blackwell's Triton, Amy Blackwell
Adult Female BF BOW BOB CH Lmx's Bam Bam, Chelsea Swank
CH EN GRCH Wmk's Sonya Boom Boom, Chelsea Nicole Swank
RCH CH Lmx's Pew Pew, Chelsea Swank
GRCH GRCH Sprenkels Wild Thoughts, Paul Amenta

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge John F Booth
BHM BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey

Great Dane, 17 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM CH Rivermeisters I Am On Fire, Mya Turner
Female Puppy Uber Alles Shae, Michelle Baker, Alicia Janicki
Jr. Female Rivermeisters Miss Sassy Pants, Rene Kirby
Open Female Listed Entry
Adult Female RBF Chloe Daughter Of Ramses Mhd, Cliff Francis
BHF BF BOW Uber Alles She's A Lucky Treasure, Alicia Janicki
CH GRCH Uber Alles High Rollin Gambler, Alicia Janicki
RCH CH Blue Envy's Remington Steele, Kristie Bertram
GRCH BOB GRCH Ever Loving Heather Mhd, Cliff Francis
RBM Rivermeisters King Of Hearts Renee Kirby

Leonberger, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH El Dorado's Gone With The Wind, Debbie Albers
RCH CH Eldorado's Handful Of Sapphires, Pat Mc Daniel

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Doberman Pinscher, CH Thunders High Hopes
2nd) American Bulldog, CH Lmx's Bam Bam
3rd) Great Dane, GRCH Ever Loving Heather Mhd
4th) Leonberger, CH El Dorado's Gone With The Wind

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB Mtn Brook Silver Frankline, Pat Marlow
Adult Female BF Mtn Brook Sixpence Of Bar King, Pat Marlow

Drever, 1 Entry
Judge John F Booth
Female Puppy BF BOB Cedarhollow's Openin' Day, Jamie Morris, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Beagle, Mtn Brook Silver Frankline
2nd) Drever, Cedarhollow's Openin' Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Inphenite Artful Dodger, Jennifer Vookles
CH BOB CH Inphenite's Qwickacrossland, Jennifer Vookles

Silken Windhound, 5 Entries
Judge John F Booth
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH'PR'Inphenite Awesome Possum, J Vookles
RCH GRCH'PR'Starfyre Koroit Opal@inphenitedna, Jennifer Vookles

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Greyhound, CH Inphenite's Qwickacrossland
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Inphenite Awesome Possum

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Sugar Loaf Kung Frode, Kathleen Kelly

Golden Retriever, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine, Kerry Miller
Adult Female RBF Listed Entry

Irish Setter, 3 Entries
Judge John F Booth
GRCH BOB UWP EGCH Flipadan M&m's Sasprilla, Angela Burns

Standard Poodle, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough
CH Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Clumber Spaniel, CH Sugar Loaf Kung Frode
2nd) Golden Retriever, Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine
3rd) Irish Setter, UWP EGCH Flipadan M&m's Sasprilla
4th) Standard Poodle, Familyaffair Storm The Castle

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Male BM BOB Listed Entry

American Eskimo, 7 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Female Puppy BFV 'PR'Wynneiras Wild Child, Kellie James
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Sierra Mystic Inspiration, Karen Scholz
BHF RBFV RBF 'PR'Emerald Citys Lucky Charm, Kris E Oliversen
CH CH'PR'Smokey Mtn Cu Alainn Lanikai, Stewart Redfield, Heidi Redfield
RCH CH'PR'Emerald City Midnight Hour, Kris E Oliversen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Finn

Chow Chow, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Tangla Large Than Life, Mary Siegel

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB CH Nordlys Riddles In The Sand, Julie Frase

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Booth
1st) American Eskimo, 'PR'Sierra Mystic Inspiration
2nd) Norwegian Buhund, CH Nordlys Riddles In The Sand
3rd) Akita, Listed Entry
4th) Chow Chow, CH Tangla Large Than Life

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Male BM BOB Mi-t's Girl's Night Out, Paige Brown

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge John F Booth
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Australian Shepherd, Mi-t's Girl's Night Out
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy RBM CH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
Jr. Male CH UWP'PR'Grnlf's/Parcel's Hank, Corey Parcel
Open Male BM BOB CH UWP'PR'York's The Way I Are, Angie Bruner
CH AP VPN UWPCH URO1 GRCH Orchid's Top Gun, Angela Bruner
RCH CH'PR'Bartin's Leland's Rumor Has It, Brooke Leland, Erin Tinsley

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Male BM BOB Listed Entry

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH BOB CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RCH CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) American Pit Bull Terrier, CH UWP'PR'York's The Way I Are
2nd) Miniature Schnauzer, Listed Entry
3rd) Scottish Terrier, CH Mcian Kerin Of Kelso

Companion Dogs

American Bully, 17 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male RBM Cdk Ambullzden Da Real Makoy, Walter Lim
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Mtnpride Fullthrottle Showgirl, Mitzy Crissler
CH BOB CH Osiris The Pure, Raymond Scott
RCH CH Mtn Pride Chinook Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
GRCH GRCH Blb Memphis Raines, Autumn Villarreal

Bolognese, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Elfin's Caterina, Ikuko Hisaka

Chinese Crested, 1 Entry
Judge John F Booth
Female Puppy BF BOB CH Agape's Our Gang Of Charm, Barbara A Larsen

French Bulldog, 6 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Ferguson's Arni, Tiffany Ferguson
Open Male Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
Female Puppy RBF CH Casillas Bianka Lady Tamales, Angel Casillas
Jr. Female BF BOW BOB CH Znak Sudby Vasilisa, Amy Blackwell
CH CH Cantu's Be R Daisy Duke, Renee Teichmer
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Bolognese, CH Elfin's Caterina
2nd) French Bulldog, CH Znak Sudby Vasilisa
3rd) American Bully, CH Osiris The Pure
4th) Chinese Crested, CH Agape's Our Gang Of Charm

BIS American Eskimo, 'PR'Sierra Mystic Inspiration, Karen Scholz
RBIS Doberman Pinscher, CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey

View Event >