Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Club (05/18/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

May 19, 2019

Hosted By: Bay Area Regional Kennel Club

Location: Corunna, Michigan

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Thalassa's Long Island Flavor, Alexis Kunkel

Boxer, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Jr. Female BF BOB Bella Jean Getzmeyer, Mary Grace Getzmeyer

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Gary A Richards
GRCH BOB URO1 CA EGCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio, Lihi Ruvio

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Adult Female BF BOB Kimbertal's Indigo Jade, Roger Malcolm

Great Dane, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF BOB CH Kl Sambuca Black V Gallantree, Elizabeth Irvine
Jr. Female RBF Envy Looks Good On U All Jakd, Jeff Suntken, Kim Suntken

Leonberger, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Bearclaws Tess Rajner SPOT, Alisha Rajner
RCH El Triunfo Del Presa Negra, Alisha Rajner

Rottweiler, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Wildhaven's Second Panzer Two SPOT, Heidi Baltzly

Guardian Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Bernese Mountain Dog, CH Thalassa's Long Island Flavor
2nd) Cane Corso Italiano, URO1 CA EGCH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT
3rd) Leonberger, CH Tsavo's I'll Stand By You
4th) Great Dane, CH Kl Sambuca Black V Gallantree

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH CCH'PR'Wickeds Country Strong Bam Bam, Bonnie Snider

Treeing Walker Coonhound, 4 Entries
Judge Gary A Richards
Jr. Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Bear Claw's Wicked Will He, Lynn Buzzell
Female Puppy BF 'PR'Bear Claw's Second Winds Dixie, Lynn Buzzell
GRCH GRCH CGRCH'PR'Diamond Rock's New Beginning, Angela Cable, Jaxon Cable, Lauren Lester

Scenthound Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Bear Claw's Wicked Will He
2nd) Redbone Coonhound, CH CCH'PR'Wickeds Country Strong Bam Bam

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Darom's Something Is Not Right, Jessic Atchison

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Irish Wolfhound, CH Darom's Something Is Not Right

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Jr. Male BM BOB CH Laurent Monarch's Maxed Out, Kerry Leonard, Tom Plummer
CH CH Keto Gallant Rodeo Romeo, Kerry Leonard, Tom Plummer

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH BOB URO1 GRCH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw
RCH CH Mellowdee's Mr. Moonlight Graham, Anne Marie Hector

Golden Retriever,
Judge Gary A Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Jacknic's Partly Cloudy, Kathleen Esio-king
RCH CH Jacknic's Dilly Dilly, Kathleen Esio-king
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM BOB Chukars Bear Hug Tanks Memorys, Karen Spiess

Gun Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) German Shorthaired Pntr, URO1 GRCH Dahlkes Remingtons Time To Shine
2nd) Standard Poodle, CH Jacknic's Partly Cloudy
3rd) Cocker Spaniel, CH Laurent Monarch's Maxed Out
4th) Wirehaired Point. Griffon, Chukars Bear Hug Tanks Memorys

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Gary A Richards
CH CH Midnight Arctic Fury, Cheryl Gelbert
GRCH BOB GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here, Janette Slusher

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Kai, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shoga's Nameless One, Autumn Arsenault

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB Roseshadows Magicallifeofastar, Christa Kenyon, Ted Kenyon, Micaela Kenyon

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro, Donna J Zaj

Samoyed, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Open Female BF BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Gary A Richards
GRCH BOB GRCH Glenn's Take A Chance On Me, Margie Glenn

Northern Breed Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Chinese Shar-Pei, Listed Entry
2nd) Alaskan Malamute, GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here
3rd) Norwegian Buhund, Roseshadows Magicallifeofastar
4th) Norwegian Elkhound, CH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Gary A Richards
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Samilyn-pernema Ancient Lights, Michelle Radloff, Jennifer Kaltz, Lindsey Lund, Courtney Lund

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH BOB NC PTA CH Laeken Paradis Lilli, Gladys Cataline
RCH URO1 CH Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sauge D' Luxueux

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Jr. Female BF Vdks Dustys 3rd Times A Charm, Debra Rojewski
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM King Arthur's Prince Of Darkness, Judy Holdorf
CH UWP CH Loujuan's Binary Sunset, Linda Lipford
RCH Listed Entry
GRCH BOB PTM NI UWP SC EGCH Quinn Vom Royale, Gail Bauer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Grizz Vom Mccurdy

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Triple Tac's His Royal Highnes

Pumi, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Catskill Egri Estike SPOT-ON, Cynthia Lundquist, Maggie Lundquist, Keith Moore

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Gary A Richards
GRCH BOB EGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville

White Shepherd, 5 Entries
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM Rambo Izbb Of Serenity SPOT, Misuzu Lee
Female Puppy BF BOW Ec Serenity's Wonderful Tonite SPOT, Misuzu A Lee
CH BOB CH Worrywort Xavier, Lynda Proulx, Linda Lipford
GRCH URO1 GRCH Royal Fairy Classic Elegance SPOT, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale
RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) White Shepherd, CH Worrywort Xavier
2nd) Shetland Sheepdog, EGCH Clearsky Belmark Illumination
3rd) Pumi, CH Catskill Egri Estike SPOT-ON
4th) Australian Shepherd, GRCH Samilyn-pernema Ancient Lights

Terriers

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Soft-Coat Wheaten Terrier, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Hobel Kennally Funny Girl, Patricia M Morton

Terrier Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Norwich Terrier, CH Fishback's Commodore Perry
2nd) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB PTN GRCH Dzina Gloris, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale
RBF Listed Entry

Chihuahua, 2 Entries
Judge Gary A Richards
BHM BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Baby Chichi SPOT-ON, Kimberly Bling

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Gracieux Keto This Kats Allthat, Kerry Leonard
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Pardon Me, Jane Ward

French Bulldog, 1 Entry
Judge Gary A Richards
GRCH BOB GRCH C And D's Boss Mon Spanky, Pat Kurth

Havanese, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Miniature Pinscher, 4 Entries
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Freespirit's Mr. Gibbs, Gloria L Standley, Linda K Grems
RCH CH Freespirit's Pixie Dust, Nancy Bartlett-hensley, Linda K Grems

Pug, 3 Entries
Judge Gary A Richards
GRCH BOB GRCH Exquisite My Real Mc Coy, Jeffrey Greer, Jessica Di Perna, Mary Di Perna
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Exquisite Crown Joy
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Atlantis' I'm A Flirt, Mary Di Perna, Jessica Di Perna

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves, Carol A Townsend
RCH CH Wee Loves Tribute To All Lost, Gail Gee

Companion Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Pug, GRCH Exquisite My Real Mc Coy
2nd) Chinese Crested, CH Gracieux Keto This Kats Allthat
3rd) French Bulldog, GRCH C And D's Boss Mon Spanky
4th) Miniature Pinscher, CH Freespirit's Mr. Gibbs

BIS Chinese Shar-Pei, Listed Entry
RBIS German Shorthaired Pntr, URO1 GRCH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw

View Event >