I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

ARCA Days 2019 / American Redbone Days 2019

June 13, 2019

Location: Tell City, Indiana

Hunt Results

Thursday Nite Hunt Results
MOH Derick Goldman
50 Entered

1st NITECH Fishcreeks Redbull, RED, Larry Walker, IN, 400+
2nd NITECH PR High Bred Red, RED, Brent Peel, Brian Jennewein, TN, 400+
3rd PR Millcreeks Red Max, RED, Jeff Murphy, IL, 350+

Cast Winners

  • NITECH GRCH PR Simpsons Rusty Red Ace, RED, Matt Roberts, Jason Crowe, Chris Sizemore NC, 350+
  • PR Barnyard Smoking Dan, RED, Michael Honey, Billy Crabtree, TN, 175+
  • NITECH PR Petes Red Harley, RED, Cecil Johnson, MS, 150+
  • GRCH PR Wilsons Outlaw Wade, RED, Karhli Wilson, IN, 125+
  • PR Smiths Doc Holiday, RED, Alex Smith, IN, 100+
  • PR Feldmanns Red Buddy, RED, William Feldmann, MO, 75+
  • PR Smith Mountain Lake Josie, RED, Jason Guilliams, VA, 25+

Friday Nite Hunt Results
MOH Richard Krutz
70 Entered

1st CH GRNITECH PR Smiths Redoak Liza Jane CD, RED, Ronnie Smith, Sawyer Smith, David Roughton, AR, 925+
2nd NITECH PR Lost Lake Fhor You, TW, Doyle Etienne, IN, 662 +
3rd NITECH PR Toms Branch Hard Times Cash, RED, Jared Hutcheson, IN, 600+

Cast Winners

  • NITECH PR Blue River Bill, ENG, Donny Whittaker, IN, 400+
  • PR Wells Halls Creek Dixie, TW, Charles Wells, KY, 400+
  • NITECH GRCH PR Bartels Red Hot Bart, RED, Mike Bartel, Tim Hoeck, MN, 375+
  • PR Tree Talkin Dixie, TW, Monty Butler, Valerie Butler, KY, 300+
  • GRNITECH PR Flamin Red Tuck, RED, Johnny Coffman, TN, 275+
  • PR Feldmanns Red Buddy, RED, William Feldmann, MO, 250+
  • NITECH Fishcreeks Redbull, RED, Larry Walker, IN, 225+
  • NITECH PR Pruitts Buck, RED, Ricky Pruitt, OK, 225+
  • GRNITECH PR Backwater Zeb, TW, Ron Wilgus, IN, 225+
  • PR Cross Country Ls Trump, RED, Donald Barnett, AR, 225+
  • NITECH PR Petes Red Harley, RED, Cecil Johnson, MS, 200+
  • NITECH PR Dark Hollow Black Boone, B&T, Bruce Gilliam, AL, 150+
  • PR Fickens Deepwoods Dixie, RED, Randy Ficken, MO, 125+

Saturday Nite Hunt Results
MOH Gerald Mullis
46 Entered

1st NITECH PR Dark Hollow Black Boone, B&T, Bruce Gilliam, AL, 700+
2nd Mogans Rousey, ENG, Adam Mogan, AL, 675+
3rd NITECH PR Mogan Ridge Under The Minute, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN, 637 +

Cast Winners

  • NITECH PR Fox Creek T-Top Double Rabble, RED, Tim Gilchrist, IA, 225+
  • GRNITECH(4) GRCH PR CMs Blue Starline Elvira, BLU, Charles Morris, IN, 200+
  • NITECH PR Hardtime Cooper, ENG, Jared Lehman, Eric Emery, IN, 150+

SHOW RESULTS

Friday Bench Show Results
Stephen Poole
21 Entered

GRCH Male GRCH PR Robs Code Red Treblemaker, RED, Beth Jenkins, VA
GRCH Female NITECH GRFCH GRWCH GRCH PR Red Fever Baby Likes To Rock, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
CH Male CH PR Sheltons Red Rooster, RED, John Shelton, IL
CH Female GRCH PR Troubles Little Ann, RED, Karhli Wilson, IN
BMOS CH PR OMarys and Shabels Red Wheeler, RED, Wayne OMary, Roger Shabel, AL
BFMOS CH PR Hoo Hoo Hollow Aerial Assault, RED, Jamie Crigger, VA
Male JR Class PR Andersons Red Bruno, RED, Justin Anderson, MO
Female SR Class CH PR Red Fever Beware the Ricochet, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI

Saturday Bench Show Results
BSJ Jeffrey White
28 Entered

GRCH Male GRCH PR Wabash River Magic Mike, RED, Donna Harris, IL
GRCH Female GRCH PR Bear Branch Bobbie Lou, ENG, Michael Seets, IL
CH Male CH PR American Freedom Fighter, RED, Christine Hellinger, Scott Hellinger, KY
CH Female CH PR Hoo Hoo Hollow Aerial Assault, RED, Jamie Crigger, VA
BMOS CH CCH PR Grandrivers Ride Boldly Ride, RED, Marissa Turner, OK
BFMOS CH PR Red Fever Beware the Ricochet, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
Male SR Class and Breed - NITECH PR Mogan Ridge Under The Minute, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN
Male JR Class PR Nite-Times Last Shot of George, RED, Trista Williams, MO
Female Puppy Class and Breed PR Mogan Ridge Chocolate Chip, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN
Female Puppy Class and Breed PR Nite-Times It Was Meant To Be, TW, Isabella Atwell, VA
Female JR Class PR Georges Shot Gun Rider, RED, Faron Collins Jr, Kathy Aldridge, MO

Field Trial-Water Race Results

Thursday Field Trial Results
COJ Jeffrey Young
14 Entered

Grand Final Line GRCH GRFCH CGRCH PR Grandrivers It Is What It Is, RED, Marissa Turner, OK
Grand Final Tree FCH NITECH GRCH PR Gozas Sing Along Country Girl, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Final Line PR Nite-Times Last Shot of George, RED, Trista Williams, MO
REG Final Tree - CH PR Sassafras Buddy Boy, PLT, Meredith Slone, KY
REG Heat Winner CH PR Red Fever Black Widow, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Heat Winner PR Grandrivers An American Legend, RED, Marissa Turner, Jamie Crigger, OK
REG Heat Winner PR Huletts Indiana Red Man, RED, Bobby Hulett, MS

Friday Field Trial Results
COJ Jeffrey Young
15 Entered

Grand Final Line GRFCH GRCH PR North Woods Vendetta, B&T, Miranda Heitjan, NC
Grand Final Tree - GRCH GRFCH CGRCH PR Grandrivers It Is What It Is, RED, Marissa Turner, OK
REG Final Line CH PR Red Fever Rip Tear N Beast Mode, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Final Tree CH PR Red Fever Black Widow, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Heat Winner GRCH PR Code Red Timber Cutter, RED, Beth Jenkins, VA

Saturday Field Trial Results
COJ Jeffrey Young
12 Entered

Grand Final Line GRFCH GRCH PR North Woods Vendetta, B&T, Miranda Heitjan, NC
Grand Final Tree - GRFCH NITECH GRCH PR Red Fever Full of Mischief, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Final Line CH PR Red Fever Rip Tear N Beast Mode, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Final Tree CH PR Red Fever Black Widow, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Heat Winner CH PR Sassafras Buddy Boy, PLT, Meredith Slone, KY

Thursday Water Race Results
COJ Jeffrey Young
9 Entered

Grand Final Line and Tree NITECH GRFCH GRWCH GRCH PR Red Fever Baby Likes to Rock, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Final Line CH PR Red Fever Beware the Ricochet, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Final Tree - CH PR Red Fever Black Widow, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI

Friday Water Race Results
COJ Jeffrey Young
12 Entered

Grand Final Line NITECH GRFCH GRWCH GRCH PR Red Fever Baby Likes To Rock, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
Grand Final Tree WCH PR Andersons Red Thunder Storm, RED, Justin Anderson, MO
REG Final Line and Tree Hounds of Libertys Potus, XB, Aaron Green, MN
REG Heat Winner CH PR Red Fever Beware the Ricochet, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Heat Winner - CH PR Red Fever Black Widow, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI

Saturday Water Race Results
COJ Jeffrey Young
10 Entered

Grand Final Line and Tree FCH GRWCH NITECH GRCH PR Riddle Me This, RED, Darin Fackler, Jamie Crigger, MI
REG Final Line and Tree Hounds of Libertys Potus, XB, Aaron Green, MN
REG Heat Winner CH PR Red Fever Beware the Ricochet, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI
REG Heat Winner CH PR Red Fever Black Widow, RED, Aubrey Butler, Ann Butler, WI

View and purchase photos