Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/03/2019) / Conformation - Sunday, Show 2

May 5, 2019

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Open Female BF BOB Listed Entry
CH CH Von Engel's Mach Ii Ace, Creid K Johnson

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB GRCH Bellacane Dancn N The Moonlite, Brenda Gail Sterlen, Miriam J Pike, Melinda S Moyer, Thomas F Moyer Iii

Rottweiler, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB UWP CH Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Alexa Vom Hause Phoenix, Denise R Tomlinson And Daniel P Mc Guire

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, GRCH Bellacane Dancn N The Moonlite
3rd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness
4th) Rottweiler, UWP CH Vontaven's Abracadabra

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Alan Krenek
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Plott Hound, 2 Entries
Judge Alan Krenek
GRCH BOB CH CGRCH'PR'My Dog I'm Calling Dibs, Wayne Steele

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB 'PR'Morris Athena Hatfield, Cynthia Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Plott Hound, CH CGRCH'PR'My Dog I'm Calling Dibs
2nd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Redbone Coonhound, 'PR'Morris Athena Hatfield

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB Listed Entry

Saluki, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Winds Baha Sands Of Time, Theresa A Myers

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male Invalid Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna
3rd) Saluki, Winds Baha Sands Of Time

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM CH Foupaws Cheesit Perfection, Deborah Priester Grimes
Female Puppy Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
Jr. Female RBF Foupaws Look At Me, Deborah Priester Grimes
Adult Female Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Geer's Sportin M Levis @foupaws, Deborah Priester-grimes
GRCH BOB GRCH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RBM Piccolo's Thomas Magnus Pi Evelyn Comer

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Mod Fs Marty, Joe Mc Call
CH CH Mod Fs Ernest Ray, Joe Mc Call
RCH CH Warpaths X-scuse Me Maam, Amber Isringhausen
GRCH URO2 UWP GRCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Standard Poodle, GRCH Auralie Get Off Of My Cloud
2nd) Labrador Retriever, EGCH Seadog's Snowy Angel Calais
3rd) Standard Poodle M/C, Mod Fs Marty
4th) Ns Duck Tolling Retriever, CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison
RCH CH'PR'Arctic Rose's Afterburn, April Ellison

Shikoku, 2 Entries
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB CH Atsuko Go Hachidorisou, Samantha Walker
GRCH URO1 GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Siberian Husky, CH Snocrest's Good As Gold
2nd) Shikoku, CH Atsuko Go Hachidorisou
3rd) American Eskimo, CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB Windtalker's Immortal Royalty, Veronica Lopez

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Potterdale Jubilee Diamond, Casey Minner

Berger Picard, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Flywire Master Of Surrealism, Nell B Longno, Michele Fitzgerald

Border Collie, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Avatar's Playboy Of Bayshore, Diana Smith, Kim Halcom, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
CH URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend, Karen Peak

Swedish Vallhund, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Bearded Collie, CH Potterdale Jubilee Diamond
2nd) Shetland Sheepdog, CH Glendower Gift Of Love
3rd) Pembroke Welsh Corgi, URO3 CH Lca Little Sherman Tank
4th) Australian Shepherd, Windtalker's Immortal Royalty

Terriers

American Pit Bull Terrier, 16 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM 'PR'Smalltown's Southern Rebel, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
Adult Male RBM AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Female Puppy RBF Ohanas New Americana, Jacqueline Combs
Open Female BF BOW Crystal Rock's Spoils Of War, Brooke Wood, Laura Poquette, Timothy Wood
CH CH'PR'Dixie Chick, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH'PR'Shaw's Rosie Junior, Warren Shaw

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Alan Krenek
BHM BM Private Stock Whiskey River, Tyler Crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
2nd) American Pit Bull Terrier, EGCH'PR'Shaw's Rosie Junior
3rd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male RBM CH Obxbk's Majin Buu, Isaiah Sands
Open Male BM BOW Gbb Oscar De La Renta Sogb, Nestor Baez
BHM S.o.g Bullies Roc, Michael Bird, Dateonia Joyner
CH BOB CH Obxbk's Ikari Shinji, Isaiah Sands
GRCH VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH Invalid Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB CH Chris White's T'challa, Mandy Smoot

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Birkenstrand's One Harbor, Joline Finke, David Finke

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke
RCH CH Eagle Crest Apollo Creed, Joline Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) American Bully, CH Obxbk's Ikari Shinji
2nd) Kromfohrlander, CH Birkenstrand's One Harbor
3rd) Tibetan Spaniel, CH Eagle Crest Freedom Warrior
4th) Biewer Terrier, Invalid Entry

BIS American Bully, CH Obxbk's Ikari Shinji, Isaiah Sands
RBIS Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

View Event >