Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/03/2019) / Conformation - Sunday, Show 1

May 5, 2019

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Von Engel's Mach Ii Ace, Creid K Johnson

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
CH URX CH UROC Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike
GRCH BOB GRCH Fayek Race The Wind, Brenda Sterlen, Miriam Pike

Rottweiler, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB UWP CH Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Alexa Vom Hause Phoenix, Denise R Tomlinson And Daniel P Mc Guire

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Doberman Pinscher, GRCH Fayek Race The Wind
2nd) Bernese Mountain Dog, CH Von Engel's Mach Ii Ace
3rd) Rottweiler, UWP CH Vontaven's Abracadabra
4th) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson

Plott Hound, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
GRCH BOB CH CGRCH'PR'My Dog I'm Calling Dibs, Wayne Steele

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF BOB 'PR'Morris Athena Hatfield, Cynthia Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
2nd) Plott Hound, CH CGRCH'PR'My Dog I'm Calling Dibs
3rd) Redbone Coonhound, 'PR'Morris Athena Hatfield

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
BHF BF BOB Listed Entry

Saluki, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOB Winds Baha Sands Of Time, Theresa A Myers

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male Invalid Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOB Vanessa Russo Pegasus Prince, Charles Choyce, Tetyana Choyce

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Thai Ridgeback, Vanessa Russo Pegasus Prince
4th) Saluki, Winds Baha Sands Of Time

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH CH Stormy C's Helluva Mess, Christina Trojak
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Nancy Gallant
Male Puppy RBM CH Foupaws Cheesit Perfection, Deborah Priester Grimes
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
Jr. Female Foupaws Look At Me, Deborah Priester Grimes
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Geer's Sportin M Levis @foupaws, Deborah Priester-grimes
GRCH BOB GRCH Brienwoods Rise To Fame, Laurie Thompson

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM Mod Fs Marty, Joe Mc Call
CH CH Warpaths X-scuse Me Maam, Amber Isringhausen
RCH CH Ravenslair Painted Dragon, Lynette Jacobs
GRCH BOB URO2 UWP GRCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Ns Duck Tolling Retriever, CH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Rise To Fame
3rd) Labrador Retriever, EGCH Seadog's Snowy Angel Calais
4th) Standard Poodle M/C, URO2 UWP GRCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
MINIATURE
BHM BMV BM BOB CH'PR'Arctic Rose's Afterburn, April Ellison
CH CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison

Shikoku, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
BHF BF CH Atsuko Go Hachidorisou, Samantha Walker
GRCH BOB URO1 GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) American Eskimo, CH'PR'Arctic Rose's Afterburn
2nd) Siberian Husky, CH Snocrest's Good As Gold
3rd) Shikoku, URO1 GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
BHF BF BOB Windtalker's Immortal Royalty, Veronica Lopez

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Potterdale Jubilee Diamond, Casey Minner

Berger Picard, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Adult Female BF BOB Flywire Master Of Surrealism, Nell B Longno, Michele Fitzgerald

Border Collie, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
Male Puppy BM Avatar's Playboy Of Bayshore, Diana Smith, Kim Halcom, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
CH BOB URO3 CH Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend, Karen Peak

Swedish Vallhund, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) Shetland Sheepdog, CH Glendower Gift Of Love
2nd) Pembroke Welsh Corgi, URO3 CH Lca Little Sherman Tank
3rd) Bearded Collie, CH Potterdale Jubilee Diamond
4th) Swedish Vallhund, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 16 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM 'PR'Smalltown's Southern Rebel, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
Adult Male RBM AP VPA UWPCH'PR'Seven Sins' Backseat Fumble, Elissa Bradford
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW Crystal Rock's Spoils Of War, Brooke Wood, Laura Poquette, Timothy Wood
CH Listed Entry
RCH CH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Dotcom-alcala Hero Of Man @ Ohana, Jacqueline Combs, Veronica Brinkley Lopez, Kelly Mc Cabe Smith

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Nancy Gallant
BHM BM Private Stock Whiskey River, Tyler Crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH Dotcom-alcala Hero Of Man @ Ohana
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
3rd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOW CH Obxbk's Majin Buu, Isaiah Sands
Open Male Gbb Oscar De La Renta Sogb, Nestor Baez
BHM RBM S.o.g Bullies Roc, Michael Bird, Dateonia Joyner
Adult Female BF Tph/B3 Sleeping Beauty Aka Coma, Mandy Smoot
CH BOB CH Obxbk's Ikari Shinji, Isaiah Sands
GRCH VPA AP3 UWPV UWPCHX GRCH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH Invalid Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
Jr. Male BM BOB CH Chris White's T'challa, Mandy Smoot

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Birkenstrand's One Harbor, Joline Finke, David Finke

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Nancy Gallant
CH BOB CH Eagle Crest Apollo Creed, Joline Finke
RCH CH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Nancy Gallant
1st) American Bully, CH Obxbk's Ikari Shinji
2nd) French Bulldog, CH Chris White's T'challa
3rd) Biewer Terrier, Invalid Entry
4th) Kromfohrlander, CH Birkenstrand's One Harbor

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, UWP CH Vontaven's Abracadabra, Denise R Tomlinson
PEMBROKE WELSH CORGI, URO3 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 'PR'Smalltown's Southern Rebel, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall

BIS American Bully, CH Obxbk's Ikari Shinji, Isaiah Sands
RBIS Shetland Sheepdog, CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George

View Event >